SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sieć sklepów Media Markt padła ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy żądają okupu w wysokości 240 mln dolarów

Cyberprzestępcy wykorzystali oprogramowanie ransomware w celu zdobycia i zakodowania danych sieci Media Markt i Saturn. W rezultacie zamknięto systemy informatyczne placówek w Holandii i Niemczech, aczkolwiek pojawiły się również informacje sugerujące utrudnienia w sklepach innych europejskich krajów, a w tym w Polsce.

Fot. PixahiveArticle

Do ataku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Według doniesień cyberprzestępcom udało się zaszyfrować serwery i stacje robocze sieci sklepów. W rezultacie firma zdecydowała się na wyłącznie systemów informatycznych w celu zredukowania skutków ataku i zapobiegnięciu rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania.

Atak na sieć Media Markt

Należy dodać, że sprzedaż online w sklepach sieci działa sprawnie, jednakże w niektóre placówki nie akceptują obecnie kart kredytowych i nie mają możliwości drukowania paragonów. Awaria systemów miała również uniemożliwić zwroty zakupów.

Jak podał serwis BleepingComputer Media Markt zastosowało wewnętrzne procedury dla pracowników. Zawarto w nich wytyczne, według których pracownicy proszeni są o niezwłoczne odłączenie kas fiskalnych od sieci. Dodatkowo pracownikom zalecano niekorzystanie z zaszyfrowanych systemów.

Jak wynika z rzekomej wewnętrznej komunikacji firmowej, na ataku ransomware miało ucierpieć łącznie 3100 serwerów należących do firmy, aczkolwiek informacje te nie zostały potwierdzone przez sieć.

Portal BleepingComputer potwierdził, że za atakiem stoi grupa cyberprzestępców o nazwie Hive. W zamian za odblokowanie zaszyfrowanych danych, należących do sieci sklepów, gang zażądał okupu w wysokości 240 mln dolarów.

Wydaje nam się jednak, że ta kwota to tylko początek „anegocjacji”. Realne wartości okupów to kilka do kilkudziesięciu milionów dolarów i jeśli Media Markt zdecyduje się zapłacić okup, aby odzyskać dane, których nie posiada w kopiach bezpieczeństwa lub zapobiec ujawnieniu ewentualnych wykradzionych informacji, to prawdopodobnie uda się okup znegocjować sporo w dół - wyjaśnia portal Niebezpiecznik.

Firma MediaMarktSaturn wydała komunikat w tej sprawie. - Grupa detaliczna MediaMarktSaturn i jej krajowe oddziały stały się celem cyberataku. Firma natychmiast poinformowała odpowiednie władze i pracuje nad identyfikacją zainfekowanych systemów oraz jak najszybszą naprawą powstałych szkód. W sklepach stacjonarnych dostęp do niektórych usług może być chwilowo ograniczony. Sieć MediaMarktSaturn jest nadal dostępna dla swoich klientów za pośrednictwem wszystkich kanałów sprzedaży i intensywnie pracuje nad ponownym uruchomieniem wszystkich usług w jak najkrótszym czasie. Firma przekaże informacje na temat dalszego rozwoju tej sytuacji - czytamy w oświadczeniu.

Oprogramowanie ransomware coraz większym zagrożeniem

Coraz więcej holenderskich firm pada ofiarami cyberprzestępców. Hakerzy szyfrują pliki w systemach komputerowych i żądają okupu.

Ostatnio ofiarą ransomware padła telewizja RTL, która za odblokowanie swych plików zmuszona była zapłacić 8,5 tys. euro.

Padł rekord liczby naruszeń danych

Problem cyberprzestępstwa jest coraz bardziej widoczny, a świadczą o tym wyniki najnowszego raportu przeprowadzonego przez ITRC. W pierwszych trzech kwartałach roku 2021 zgłoszono 1291 naruszeń danych. Należy tu zauważyć, że bieżący rok jeszcze się nie skończył, a według analityków już teraz nastąpiło o 17 proc. więcej naruszeń tego typu niż w całym 2020 roku. Większość odnotowanych incydentów jest powiązana z cyberatakami, a dokładniej z przypadkami phishingu (370 przypadków) oraz oprogramowaniami ransomware (244 przypadków).

Dołącz do dyskusji: Sieć sklepów Media Markt padła ofiarą ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy żądają okupu w wysokości 240 mln dolarów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Facebooka i tiktoka lepiej niech shakuja
odpowiedź
User
Gal
Jak się oszczędza na zabezpieczeniach... i pewnie na płacach dla informatyków, to efekty są, jakie są.
Facebook i inne duże "społecznościówki" mają w dupie prywatność użytkowników, ale sam system jest prawdopodobnie nie do ruszenia przez hakerów bez pomocy z wewnątrz.
odpowiedź