SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mel Gibson w spocie PFN na 100-lecie niepodległości Polski, z panoramy Warszawy usunięto Pałac Kultury i Nauki (wideo)

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości Polska Fundacja Narodowa przygotowała spot z udziałem aktora i reżysera Mela Gibsona. W klipie z panoramy Warszawy usunięto Pałac Kultury i Nauki. Za produkcję odpowiadała agencja Dobro.

W spocie 123 lata walki Polaków o odzyskanie niepodległości jest porównywane do długich, pełnych trudności podróży różnymi środkami lokomocji do domu. Mel Gibson podkreśla, że właśnie mija 100 lat od odzyskania niepodległości przez nasz kraj i zachęca do świętowania tego z Polakami.

Ponadto Gibson podaje swojemu rozmówcy znaczek z biało-czerwoną flagą do wpięcia w klapę oraz wychodzi z walizką z planu filmowego.

Spot kończy się sloganem: „Świętujmy wolność. Świętujmy dom. Świętujmy sto lat odzyskania niepodległość przez Polskę”.

- Zależało nam na spocie z jednej strony oryginalnym, innowacyjnym, ale także zrozumiałym dla odbiorcy na całym świecie. Pokazaliśmy polską drogę do wolności jako uniwersalną, tożsamą dla każdego opowieść o powrocie do ukochanego domu po długiej podróży. Domu jako miejsca, za którym się tęskni i które jest dla każdego, niezależnie od szerokości geograficznej ważne. Ten prosty przekaz naprawdę zrobi ogromne wrażenie - komentuje Robert Lubański, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

 

Panorama Warszawy bez Pałac Kultury i Nauki z przyczyn prawnych

W spocie ok. 27 sekundy pojawia się ujęcie panoramy Warszawy po zapadnięciu zmroku. Ujęcie pokazuje centrum miasta widziane z okolic mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Internauci zwrócili, że z ujęcia usunięto wizerunek Pałacu Kultury i Nauki.

Z miejsca, z którego wykonano to ujęcie, PKiN jest doskonale widoczny - co można łatwo sprawdzić chociażby w Google Maps.

Pałac Kultury i Nauki zbudowano w latach 1952-1955, komunistyczne władze podkreślały, że to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Obiekt przez część osób jest uważany za symbol komunizmu, stąd od czasu do czasu pojawiają się apele, żeby go zburzyć.

W sobotę po południu biuro prasowe PFN wyjaśniło, że wizerunek PKiN został wycięty ze spotu z przyczyn prawnych. - Pragniemy wyjaśnić, że fakt usunięcia w jednym z ujęć Pałacu Kultury i Nauki to nie efekt naszej wizji artystycznej ale skutek praw autorskich, które chronią wizerunek samego pałacu. Jednocześnie zwracamy się do Państwa z prośbą, o nieodwracalnie uwagi od wzniosłej atmosfery Święta 100-lecia odzyskania przez Polskie niepodległości oraz pozytywnego wydźwięku okolicznościowego spotu - napisano w odpowiedzi przekazanej portalowi Wirtualnemedia.pl.

Z okazji 100-lecia polskiej niepodległości Polska Fundacja Narodowa realizuje m.in. akcję „100 x 100”, w ramach której do naszego kraju zapraszani są znani goście z zagranicy. Łącznie ma być ich stu, pierwszym był fiński kierowca wyścigowy Mika Hakkinen.

Mel Gibson do kolejny znany aktor w spocie PFN. W połowie sierpnia z okazji 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej fundacja opublikowała spot, w którym o przebiegu i znaczeniu tego starcia mówił Liam Neeson.


Script & Directing: Bujas/Kosz (Kuba Bujas, Krzysztof Kosz)
DOP: Michał Englert
Music: Stefan Wesołowski
Set design: Marta Zając, Kuba Zwolak / Najs
Style: Sandra Kowalska
Edit: Katarzyna Orzechowska
Grading: Frederick van Eeden
Postproduction: TELEVISOR
Sound: Ztudio&Burza
Casting: Aleksandra Gruber
Production: Dobro (Piotr Sójka, Ewa Brzózka, Mateusz Kirstein, Justyna Mienkowska, Dorota Świderska, Aga Ostaszewska-Żarska, Malgosia Prokopiak)

Dołącz do dyskusji: Mel Gibson w spocie PFN na 100-lecie niepodległości Polski, z panoramy Warszawy usunięto Pałac Kultury i Nauki (wideo)

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klari
Mel Gibson!? Bo grał w „Pasji”!? Lepszy byłby Tom Hanks! Ma prezent z Bielska-Białej - białego Fiata 126p. Udziela się charytatywnie i dla Polski.
Mika Häkkinen postać w Polsce znana nielicznym. Z Węgrami to chociaż ma wspomnienia ze startów w F1 na torze Hungaroring.
Muminki są znane. Książki T. Jansson są lubiane. Polecam część 1. pt. „Małe trolle i duża powódź”. Cha! Cha! Cha!
odpowiedź
User
xxx
Mel Gibson!? Bo grał w „Pasji”!? Lepszy byłby Tom Hanks! Ma prezent z Bielska-Białej - białego Fiata 126p. Udziela się charytatywnie i dla Polski.
Mika Häkkinen postać w Polsce znana nielicznym. Z Węgrami to chociaż ma wspomnienia ze startów w F1 na torze Hungaroring.
Muminki są znane. Książki T. Jansson są lubiane. Polecam część 1. pt. „Małe trolle i duża powódź”. Cha! Cha! Cha!
O kurcze, T.Hanks lepszy, bo dostał auto z Bielska. Taka łączność z naszym krajem. Poważna sprawa. A może jednak Gibson, bo grał w Wallace`a w Bravehearth, więc wie co to walka o wolność.Mika Häkkinen może nie jest instagramowym celebrytą, ale ile innych Finów znasz? A może chcieli Fina?
odpowiedź
User
Poważne pytanie
Jak można świętować dom?
odpowiedź