SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Memorandum ws. 5G i zautomatyzowanej mobilności w korytarzu Morze Północne-Morze Bałtyckie

Ministrowie ds. cyfryzacji i telekomunikacji Polski oraz Państw Bałtyckich podpisali memorandum ws. współpracy przy budowie łączności 5G oraz połączonej i zautomatyzowanej mobilności (CAM) w korytarzu transportowym Morze Północne – Morze Bałtyckie.

Fot. Pixabay Article

Jak podało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, memorandum podsumowuje dotychczasową współpracę Polski, Łotwy, Litwy i Estonii przy wdrażaniu sieci 5G oraz CAM w korytarzu Morze Północne – Morze Bałtyckie. Zatwierdza także uzgodnioną w listopadzie 2019 r. mapę drogową Via Baltica 5G i transgranicznych korytarzy CAM.

Jak podkreśla się w memorandum, stanowi ono jedynie wyraz politycznej woli i nie tworzy żadnych wiążących zobowiązań prawnych ani zobowiązań finansowych. Ministerstwo Cyfryzacji wskazało, że memorandum tworzy podstawę do dalszego rozwoju projektu Via Baltica 5GT/CAM oraz dla uzgodnień ram czasowych dla konkretnych zobowiązań i działań.

Wpisuje się też m.in. w działania w zakresie rozwoju sieci i usług 5G oraz promowania zautomatyzowanego transportu drogowego w transgranicznych obszarach do prowadzenia testów, zainicjowane przez 29 państw europejskich, w tym Polskę, w liście intencyjnym podpisanym w Rzymie 23 marca 2017 r.

"Sieć 5G ma duże znaczenie dla stymulowania innowacji, zwłaszcza w obszarze transportu, w tym m.in. dla rozwoju zrównoważonej mobilności i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego" – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

 

 

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Memorandum ws. 5G i zautomatyzowanej mobilności w korytarzu Morze Północne-Morze Bałtyckie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl