SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Menedżerowie i specjaliści nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. “Zasypywani ofertami pracy”

Doświadczeni specjaliści i menedżerowie nie muszą się obawiać o pracę. Z danych firmy Antal International wynika, że mogą przebierać w ofertach pracy - najlepsi otrzymują ich 11 rocznie. W konsekwencji mają coraz większe wymagania wobec pracodawców.

- Zainteresowanie najlepszymi specjalistami zależy od branży. Przykładowo branża niszowi specjaliści z branży IT są rozchwytywani. W branży produkcyjnej trudniej jest znaleźć zatrudnienie, bo jest większa podaż kandydatów na rynku – mówi Agencji Aleksandra Kujawa, menedżer IT z firmy Antal International.

Z  3. edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, przeprowadzonego przez Antal International wynika, że specjaliści z branży IT mogą liczyć średnio na 11 ofert pracy rocznie. Pozostałe grupy zawodowe otrzymują średnio 6 takich propozycji, z wyjątkiem przedstawicieli obszaru administracji i prawa.

 - Większość kandydatów poszukuje pracy biernie, co oznacza, że nie odpowiadają na ogłoszenia, nie zaznaczają na profilach społecznościowych, że są otwarci na zmianę pracy, co nie zmienia faktu, że gdy head hunter czy wewnętrzny dział personalny skontaktuje się z nimi, chętnie rozważą daną ofertę pracy. Około 30-40 proc. co roku jest takich kandydatów, którzy aktywnie szukają, ponad 50 proc. to są kandydaci biernie podchodzący do rynku pracy - zauważa Aleksandra Kujawa.

Z badania wynika, że 15% pracowników średniego i wyższego szczebla w ogóle nie poszukuje nowego zatrudnienia. Wśród specjalizacji do grupy osób nieposzukujących pracy należą najczęściej specjaliści i menedżerowie z obszaru: IT (21%), HR (20%) oraz finansów i księgowości (16%).

 - Obecnie w działach personalnych, księgowości, branży IT obserwujemy niechęć do zmiany pracy. Kandydaci są zadowoleni z atmosfery w pracy, są lojalni w stosunku do swojego pracodawcy, ale też zadowoleni z wynagrodzenia. To jest bardzo ważny motywator – podkreśla Aleksandra Kujawa.

Najczęstszym czynnikiem motywującym do pozostania w obecnej firmie (54%)  jest atmosfera i relacje personalne w firmie. Równie ważne jest otrzymywane wynagrodzenie (52%). Prawie co drugi badany zwraca uwagę także na brak atrakcyjnych ofert pracy na rynku.

Fakt, że specjaliści i menedżerowi nie mają większych trudności ze znalezieniem pracy nie oznacza, że nie muszą podnosić swoich kwalifikacji.

 - Specjaliści i menedżerowie powinni przede wszystkim rozwijać kompetencje językowe, doszkalać się, uzyskiwać konkretne certyfikaty, które pozwolą im dostosować się do rynku i zmian w prawie w swoich branżach – podsumowuje Aleksandra Kujawa.

Dołącz do dyskusji: Menedżerowie i specjaliści nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. “Zasypywani ofertami pracy”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tak pytam
kto to są "specjaliście"?
odpowiedź
User
witualny
no właśnie - ten portal schodzi na PSY ...w tytule: "specjaliście"
odpowiedź
User
Menadzer z Miasteczka Wilanow
Moim zdaniem nalezy optymalizowac koszty zasobow ludzkich, tak by procesy biznesowe i ich KPI były jak najlepsze. Firmy powinny pracowac na efektywnoscia wykorzystania kapitalu ludzkiego, by jak najmniejsza liczbą osób wykonać jak najbardziej efektywniej prace. W ten sposob obnizylibysmy koszty pracy. Niektorzy menadzerowie za duzo zarabiaja.
odpowiedź