SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Merlin Group: Aniela Hejnowska za Beatę Mońkę w radzie nadzorczej, będzie obniżka kapitału i emisja do 240 mln akcji

Akcjonariusze Merlin Group odwołali z rady nadzorczej Beatę Mońkę, a powołali tam Anielę Hejnowską. Jednocześnie zgodzili się na obniżenie kapitału zakładowego w celu częściowego pokrycia strat oraz emisję do 240 mln nowych akcji bez prawa poboru przez obecnych akcjonariuszy.

Aniela HejnowskaArticle

Beata Mońka była w radzie nadzorczej Merlin Group od listopada 2016 roku. Z branżą mediów i marketingu jest związana od ponad 20 lat, od 2013 roku prowadzi działalność doradczą jako BMBC, a w ub.r. została prezesem Fundacji International Leaders Forum. Wcześniej pracowała m.in. jako dyrektor zarządzający Grey Group, członek zarządów Corporate Profile DDB i Axel Springer Polska oraz prezes Young & Rubicam Poland, Canal+ w Polsce i Gremi Business Communication (obecnie Gremi Media).

Aniela Hejnowska w maju br. została członkiem zarządu polskiego oddziału Microsoft oraz dyrektorem odpowiedzialnym za marketing i operacje. Poprzednio przez trzy lata była szefową Groupona na czterech rynkach, a wcześniej pracowała m.in. jako dyrektor zarządzający rynkami SOHO/SME i home w Netii oraz retention specialist w Tele2. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/aniela-hejnowska-dyrektor-marketingu-i-operacji-microsoft-polska

W Merlin Group przewodniczącym rady nadzorczej od połowy 2017 roku jest Przemysław Czichon, wiceprzewodniczącym Marek Loose (od listopada 2016 roku), a pozostałymi członkami Grzegorz Kostrzewa (od czerwca br.) oraz Marcin Fryda (od listopada 2016 roku).

Prezesem spółki od końcówki marca br. jest Anna Prymakowska (poprzednio Opala). Jednocześnie do zarządu powołano Kamilę Barabasz, która zrezygnowała z tej funkcji na początku listopada.

Będzie obniżka kapitału i nowa emisja akcji

W poniedziałek na walnym zgromadzeniu Merlin Group przegłosowano też zmiany w kapitale spółki zaproponowane pod koniec listopada przez jej zarząd. Przede wszystkim kapitał zakładowy firmy zostanie obniżony 17,58 do 7,03 mln zł poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji z 10 do 4 groszy. Uzyskane w ten sposób 10,55 mln zł zostanie przeznaczone na pokrycie straty z ub.r. oraz częściowo z wcześniejszych lat.

- Obniżenie kapitału zakładowego w celu pokrycia (wyrównania) straty z lat ubiegłych nastąpi bez zwracania akcjonariuszom wpłat na kapitał zakładowy spółki - zaznaczono w uchwale walnego zgromadzenia.

Ponadto Merlin Group wyemituje maksymalnie 240 mln nowych akcji serii Ł o wartości nominalnej 4 grosze każda i cenie emisyjnej 20 groszy. W efekcie kapitał zakładowy spółki ma wzrosnąć z 7,03 do 16,63 mln zł. Nowych walorów nie będą mogli objąć obecni akcjonariusze Merlin Group. Firma z ich emisji pozyska do 48 mln zł.

- Wyłączenie prawa poboru nie wpłynie negatywnie na uprawnienia akcjonariuszy, poza zmniejszeniem ich procentowego udziału w kapitale zakładowym Spółki. Zarząd proponuje ustalenie ceny emisyjnej nowo emitowanych akcji serii Ł w oparciu o warunki makro i mikroekonomiczne oraz z uwzględnieniem dotychczasowej pozycji ekonomicznej Spółki. Z powyższych przyczyn wyłączenie prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy jest w pełni uzasadnione interesem Spółki - uzasadniła Merlin Group.

55 mln zł straty Merlin Group w ub. i br.

Do Merlin Group należą sklepy internetowe Merlin.pl, Topmall.ua, CDP.pl, Nieprzeczytane.pl, Profit24.pl, Smarkacz.pl i Mestro.pl. W ub.r. firma przy 63,03 mln zł przychodów miała 20,91 mln zł straty operacyjnej i 28,52 mln zł straty netto. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach br. zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 52,2 proc. do 45,4 mln zł oraz 27 mln zł straty netto.

Na koniec września br. skumulowane straty netto firmy w wcześniejszych lat (czyli bez pierwszych trzech kwartałów br.) wynosiły 43,68 mln zł. Natomiast wartość kapitału własnego w ciągu roku zmalała poniżej zera - z 24,91 mln zł do -596,6 tys. zł.

Pod koniec listopada Merlin Group porozumiała się z ATP FIZ AN co do przesunięcia wykupu nabytych przez fundusz obligacji serii F8 z 21 listopada na 21 marca 2020 roku lub inną wcześniejszą datą. Firma zapłaci dodatkowe odsetki za ten okres.

Obecnie większość kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Merlin Group ma ATP FIZ AN - należą do niego 52,54 proc. walorów spółki. Jej kapitał dzieli się obecnie na 175,8 mln akcji.

W poniedziałek na koniec sesji giełdowej kurs Merlin Group wynosił 0,144 zł, co dawało kapitalizację spółki w wysokości 25,31 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Merlin Group: Aniela Hejnowska za Beatę Mońkę w radzie nadzorczej, będzie obniżka kapitału i emisja do 240 mln akcji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jj
To nic nie da. Biznes merlina jest zle prowadzony na kazdym mozliwym etapie. Brakuje podstawowoej wiedzy o e commerce. O seo, o sem i innych zrodlach ruchu. Najpierw powinni pozyskac kompetencje, bo beda sie miotac.
odpowiedź
User
Tomasz
O Beatka! Mistrzyni komunikacji przy fuzji NC+ i Canal Plus.

Żodyn klient nie odejdzie, żodyn!
odpowiedź
User
Robert
Pamiętam jak Beata Mońka kilka lat temu w Axlu z dnia na dzień zatrzymała umówione rok wcześniej nagrody za wyniki dla pracowników. Oczywiście poza zarządem. Szare ludki potraktowane z buta za ich stres, nerwy i dodatkowe godziny. O takich rzeczach trzeba pamiętać.
odpowiedź