SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook naruszył patenty aplikacji wojennego weterana. 175 mln dolarów odszkodowania

Koncern Meta naruszył patenty aplikacji Walkie Talkie firmy Voxer, którą stworzył weteran amerykańskiej armii. Decyzją sądu federalnego w Teksasie właściciel Facebooka i Instagrama ma zapłacić 175 mln dolarów odszkodowania.

fot. materiały prasowe Article

Tom Katis, założyciel firmy Voxer, jeszcze w 2006 r. rozpoczął prace nad rozwiązaniem problemów z komunikacją wojenną, z jakimi sam zetknął się podczas służby w Afganistanie jako sierżant ds. łączności w siłach specjalnych amerykańskiej armii. Efektem tych prac była technologia pozwalająca na transmisję komunikacji głosowej i wideo na żywo, udostępniona w 2011 r. w aplikacji Walkie Talkie przez założoną przez Katisa firmę Voxer.

W 2012 r. Facebook zwrócił się do Katisa z propozycją współpracy. Rozmowy nie zakończyły się porozumieniem, ale Facebookowi udało się w międzyczasie uzyskać dostęp do patentów i technologii będących własnością firmy Voxer.

Facebook nie posiadał wówczas własnego produktu umożliwiającego komunikację głosową i wideo na żywo, ale oficjalnie uznał firmę Voxer za swojego konkurenta i odebrał jej aplikacji Walkie Talkie dostęp do kluczowych elementów serwisu społecznościowego, w tym funkcji "Znajdź znajomych".

W latach 2015-2016 Facebook wprowadził funkcje Facebook Live i Instagram Live do transmisji wideo na żywo, wykorzystujące rozwiązania opracowane przez Voxer. Katis podjął z Facebookiem rozmowy dotyczące naruszenia patentów jego firmy i dalszego z nich korzystania, ale do zawarcia umowy nie doszło.

Sprawa trafiła do sądu federalnego w Austin, w stanie Teksas, który uznał, że Facebook Live i Instagram Live korzystają z dwóch opatentowanych technologii firmy Voxer. W związku z tym Meta ma jej zapłacić 175 mln dolarów odszkodowania.

Meta nie zgadza się z tą decyzją i zamierza się od niej odwoływać. Według internetowego giganta, zaprezentowane w sądzie dowody wykazały, że nie naruszył on patentów firmy Voxer.

Dołącz do dyskusji: Facebook naruszył patenty aplikacji wojennego weterana. 175 mln dolarów odszkodowania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Złodzieje ? Korpo bardziej opłaca się pożyczyć czyjąś własność, a potem się latami sądzić. Może na końcu jakieś ochłapy zapłacą.
3 0
odpowiedź