SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta Platforms zwalnia ponad 11 tys. pracowników. Zuckerberg: pomyliłem się

Właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa poinformował oficjalnie, że pożegna się z ponad 11 tys. pracownikami. Mark Zuckerberg przyznaje, że przeszacował cyfrowe przyspieszenie po wybuchu epidemii.

W komunikacie Meta Platforms podano, że zwolnionych zostanie 13 proc. pracowników firmy.

W USA każdy zwolniony będzie dostawał pensję jeszcze przez 16 tygodni oraz przez dalsze dwa za każdy rok przepracowany w firmie oraz miał zapewnione ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny przez sześć miesięcy. Podobne warunki będą obowiązywały w zagranicznych biurach koncernu, szczegóły mają zostać podane niebawem.

Każdy pracownik niebawem dostanie maila z informacją, co zwolnienia oznaczają dla niego. Osoby, z którymi firma się żegna, będą mogły skonsultować się jeszcze z jej przedstawicielem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zwolnienia obejmą zarówno pion platform społecznościowych, jak też segment Reality Labs obejmujący przejętą kilka lat temu firmę Oculus Rift produkującą gogle do wirtualnej rzeczywistości i rozwijane mocno od ponad roku metawersum.

Na koniec września br. Meta Platforms zatrudniała 87 214 osób, o 28 proc. więcej niż przed rokiem.

Zuckerberg: nasze przychody są dużo niższe, niż oczekiwałem

Mark Zuckerberg w obszernym wpisie przypomniał, że gdy wiosną 2020 roku wybuchła epidemia, pojawiło się wiele prognoz, że przyspieszenie cyfryzacji wielu dziedzin życia będzie stałe. Dlatego Meta Platforms zdecydowała się zwiększyć wydatki inwestycyjne.

- Niestety to nie zagrało tak, jak się spodziewałem. Nie tylko handel interentowy wrócił do wcześniejszych trendów, ale spowolnienie makroekonomiczne, rosnąca konkurencja i spadki reklamowe spowodowały, że nasze przychody są dużo niższe, niż oczekiwałem - opisał. - Pomyliłem się i biorę za to pełną odpowiedzialność - podkreślił.

W obecnej sytuacji koncern chce generować mniej wydatków. - Przesunęliśmy więcej naszych zasobów do mniejszej liczby obszarów wzrostu o najwyższym priorytecie, takich jak nasz silnik sztucznej inteligencji, nasze platformy biznesowe i reklamowe oraz nasza długoterminowa wizji metawersum - wyliczył Zuckerberg.

„Gorące biurka” i bez nowych pracowników

Meta Platforms obcięła już budżety na podróże służbowe, dodatki pracownicze i wynajem biur oraz zrestrukturyzowała zespoły, żeby zwiększyć ich eektywność.

Oszczędności przy powierzchni biurowej oznaczają, że koncern rezygnuje ze stałych miejsc w biurze dla poszczególnych pracowników, stawiając na model tzw. gorących biurek - osoba przychodząca do siedziby firmy będzie pracowała przy jednym z wolnych w tym momencie biurek.

- Wprowadzimy więcej takich zmian oszczędnościowych w najbliższych miesiącach - zapowiedział Zuckerberg.

Poinformował też, że koncern do pierwszego kwartału przyszłego roku wydłuża okres, w którym nie będzie zatrudniał nowych osób („z niewielką liczbą wyjątków”). To dla firmy  zabezpieczenie na wypadek, jeśli spowolnienie gospodarcze się wydłuży.

- Będę obserwował nasze wyniki biznesowe, efektywność operacyjną i inne czynniki makroekonomiczne, żeby zdecydować, czy i w jakim stopniu powinniśmy wznowić zatrudnianie nowych pracowników - zaznaczył Zuckerberg.

Meta wygasiła zatrudnianie pracowników

W drugiej połowie września „Wall Street Journal” podał, że Meta ma zmniejszyć wydatki o przynajmniej 10 proc., m.in. poprzez reorganizację przynoszącą zmniejszenie zatrudnienia.

Pod koniec października, przedstawiając wyniki z trzeciego kwartału, władze koncernu zapowiedziały, że przez najbliższy rok liczba jego pracowników nie zwiększy się. - Spodziewamy się, że rekrutacje gwałtownie zwolnią i w przyszłym roku liczba pracowników pozostanie płaska w porównaniu z obecnymi poziomami - stwierdził dyrektor finansowy Dave Wehner.

Natomiast Mark Zuckerberg zaznaczył, że firma skupi się na inwestycjach w niewielu najważniejszych dla niej obszarach. - To oznacza, że niektóre zespoły znacząco się zwiększą, ale większość pozostanie taka sama albo skurczy się przez nadchodzący rok. W efekcie oczekujemy, że skończymy 2023 rok jako organizacja takiego samego rozmiaru albo nawet nieco mniejsza niż dzisiaj - opisał.

W trzecim kwartale br. przychody Meta Platforms zmalały rok do roku o 4 proc. do 27,71 mld dolarów. Stanowiące ich zdecydowaną większość wpływ z reklam na platformach Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram zmniejszyły się z 28,28 do 27,24 mld dolarów (m.in. wskutek spadku średniej ceny emisji reklam o 18 proc.), a pozostałe przychody z tych platform wzrosły ze 176 do 192 mln dolarów.

Na dużym minusie pozostaje pion Relity Labs obejmujący głównie sprzęt i technologie do wirtualnej o rozszerzonej rzeczywistości oraz metawersum. Jego przychody zmalały z 558 do 285 mln dolarów, a strata operacyjna pogłębiła się z 2,63 do 3,67 mld dolarów, osiągając rekordowo wysoki poziom.

Inwestorzy zadowoleni ze zwolnień

Na informację o zwolnieniach w Meta Platorms pozytywnie zareagowali inwestorzy - w środę w handlu przedsesyjnym akcje koncernu drożały o ponad 5 proc. Kurs znacząco wzrósł już w poniedziałek, po tym jak „Wall Street Journal” podał, że koncern niebawem mocno zmniejszy zatrudnienie.

Przy czym od początku stycznia do wtorku akcje firmy staniały o 71 proc.

Dołącz do dyskusji: Meta Platforms zwalnia ponad 11 tys. pracowników. Zuckerberg: pomyliłem się

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Zysk przede wszystkim ! Rudy luzak ma za mało kasy
odpowiedź
User
walter
Jeszcze szybciej będzie można doprosić się o weryfikację bana, którego algorytm FB nałożył za nic 😉
odpowiedź
User
artut
Doszli do mety.
odpowiedź