SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej: tweety Michała Adamczyka o Bartoszewskim to obrzydliwy atak

Profesor Barbara Engelking, przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP, skrytykowała twitterowe wpisy Michała Adamczyka z Telewizji Polskiej o pobycie Władysława Bartoszewskiego w obozie koncentracyjnym Auschwitz. - Swoimi niemądrymi wypowiedziami pan Adamczyk de facto zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz, lekceważąc cierpienie wszystkich Ofiar tego największego cmentarza w historii naszego narodu - oceniła.

fot. tvp Article

Michał Adamczyk, gospodarz głównego wydania „Wiadomości” i programu „Bez retuszu” w TVP Info, o pobycie Władysława Bartoszewskiego w obozie Auchwitz napisał w niedzielę wieczorem, w ramach dyskusji o tekście Gazeta.pl wytykającym wiceministrowi sprawiedliwości Patrykowi Jakiemu, że w młodości stał pod blokiem w dresie.

Na Twitterze niektórzy dziennikarze i politycy kpili z tego artykułu, deklarując, że też wychowali się w blokach. Natomiast Cezary Gmyz, korespondent Telewizji Polskiej w Niemczech, napisał: „Bartoszewski stał przed blokiem. Podpowiadam praktykantom z Czerskiej. Na placu apelowym w Auschwitz”.

Ten wpis jako niestosowny oceniło wielu komentujących, m.in. poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. - Ile zna Pan, panie pośle przypadków zwolnienia z Auschwitz z powodu złego stanu zdrowia? Tak tylko pytam - zapytał Szłapkę Michał Adamczyk. - Zapewne przez przypadek Bartoszewski zablokował pośmiertnie przyznanie Orderu Orła Białego dla rtm. Pileckiego - ironizował Adamczyk.

Z jego wpisami polemizowano na oficjalnym profilu twitterowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podkreślono tam, że tego obozu koncentracyjnego Auschwitz z powodów zdrowotnych zwolniono sporą grupę więźniów, natomiast kapituła Orderu Orła Białego, w której zasiadał Bartoszewski, tylko podtrzymała decyzję poprzedników o nieprzyznaniu orderu Pileckiemu.

- Rzeczywiście takie było tłumaczenie Bartoszewskiego, ale przecież wcześniej wielu innym osobom pośmiertnie przyznano Ordery (np. Wyszyński, Anders, Sosnkowski). Urzędnicy kancelarii L.Kaczyńskiego potwierdzali że Bartoszewski był przeciwny uhonorowaniu Pileckiego - stwierdził na to Michał Adamczyk.

Do tweetów dziennikarza na temat pobytu Bartoszewskiego w obozie w Auschwitz odniosła się prof. Barbara Engelking, przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP. W oświadczeniu stwierdziła, że chce „zaprotestować przeciwko obrzydliwemu atakowi na śp. Władysława Bartoszewskiego, którego niedawno dopuścił się pan Michał Adamczyk z TVP”.

- Wyjątkowo haniebne jest szerzenie oszczerstw i kłamstw, zwłaszcza gdy bezpośrednio dotyczą one naznaczonych cierpieniem losów nastoletniego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Trudno pojąć, dlaczego osoba pracująca w mediach publicznych, które teoretycznie zobligowane są pełnić szczególną misję – nie respektuje faktów, potwierdzanych przez ekspertów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - skrytykowała Adamczyka.

- Swoimi niemądrymi wypowiedziami pan Adamczyk de facto zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz, lekceważąc cierpienie wszystkich Ofiar tego największego cmentarza w historii naszego narodu - oceniła prof. Barbara Engelking.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. publicystka TVP Info Magdalena Ogórek zarzuciła senatorowi Markowi Borowskiego (który przez wiele lat był związany z partiami lewicowymi), że jego ojciec tuż po II wojnie światowej zmienił nazwisko z Aaron Berman na Wiktor Borowski. W kolejnym wpisie zaznaczyła, że senator powinien „rozliczyć się ze stalinowskiego i KPP-go spadku” (Wiktor Borowski przez wiele lat był działaczem komunistycznym).

Ogórek skrytykował za te wpisy Paweł Jędrzejewski, redaktor Forum Żydów Polskich. - Prosty mechanizm: ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wciąż dla części społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika. Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje - skomentował. Natomiast Rada Etyki Mediów oceniła, że publicystka naruszyła zasadę szacunku i tolerancji.

Telewizja Polska, na wniosek prezesa Jacka Kurskiego, zażądała od Magaleny Ogórek pisemnego wyjaśnienia tych wpisów.

W środę po południu portal wPolityce.pl ujawnił pisemne wyjaśnienie, które Michał Adamczyk przekazał prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu. - Z bólem przyjmuję próby przypisania mi poglądów, których nigdy nie podzielałem; ze zdumieniem zaś komentarze i krytykę dotyczące opinii, których nigdy nie wypowiedziałem - stwierdził dziennikarz.

Podkreślił, że szanuje Władysława Bartoszewskiego i nie podważa jego znaczenia historycznego, w tym „straszliwych przejść w niemieckim obozie Auschwitz”. Zaznaczył jednak, że Bartoszewski był też zaangażowany w politykę po 1989 roku.

- I właśnie ten polityczny wymiar bywa elementem dyskusji polityków czy publicystów za racji tego, że Władysław Bartoszewski był postacią zaangażowaną w ostre spory w III RP, dlatego podlega (jak inni) ocenom politycznym i tylko to miałem na myśli - zapewnił Adamczyk.

- Jeśli ktoś zrozumiał moje wypowiedzi inaczej - jest mi przykro. Jeśli ktoś je przeinacza celowo - tym bardziej - stwierdził gospodarz „Wiadomości” i „Bez retuszu”. - Na pewno jednak warto wyciągnąć z tej historii wniosek, że w wypowiedziach w mediach internetowych należy być bardzo precyzyjnym pamiętając, że każdy pretekst jest dobry, by uderzyć w dziennikarza telewizji publicznej. Tak też uczynię - dodał.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej: tweety Michała Adamczyka o Bartoszewskim to obrzydliwy atak

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joanna S.
Slowa Pani przewodniczącej: "dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć a dla Żydów to była tragedia, to była metafizyka".
18 9
odpowiedź
User
widz555
Adamczyk wiedzę historyczną czerpie zapewne z Czterech Pancernych. To fascynujące, jak jedno zdanie za daleko potrafi zmiażdżyć całą przyszłość zawodową. Miał być dziennikarzem, a okazał się zwykłą szczekaczką propagandy.
46 16
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Źle wygląda Adamczyk. Chyba pozbył się z domu luster.
37 15
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Przecież prymitywność tej sekty wPiSuje się w pokraczną logikę tej sekty. Apologeta zaśjest tylko pożytecznym idiotą klaszczącym u Jarka.
33 15
odpowiedź
User
Robert
Adamczyk dawno stracił twarz więc nawet nie co go krytykować. Zresztą potwierdzeniem tego jest fakt że nie ma sobie nic do zarzucenia. Nie jest już zdolny do samokrytyki wewnętrznej. Spodziewam się że będzie jeszcze gorzej.
39 17
odpowiedź