SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michał Nogaś przeszedł do „Gazety Wyborczej”. „Nowa dyrekcja nie rozumie Trójki i działa wbrew dziennikarzom”

Michał Nogaś po odejściu z radiowej Trójki dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej” (Agora), w jej serwisie internetowym będzie prowadził cykle wideo o literaturze. Jednocześnie skrytykował zmiany programowe i personalne wprowadzone w Trójce przez obecne kierownictwo. - Moim zdaniem obecna dyrekcja nie rozumie zespołu Trójki, nie chce z nim współpracować - uważa.

Michał Nogaś, fot. Wyborcza.plMichał Nogaś, fot. Wyborcza.pl

O odejściu Michał Nogasia z Trójki poinformowano w zeszłym tygodniu. W niedzielę dziennikarz poprowadził swoją ostatnią audycję w stacji. Teraz gospodarzem programów o literaturze będzie tam Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.

Nogaś pracował w Trójce od 2000 roku. Prowadził m.in. audycje „Z najwyższej półki”, „Trójkowy znak jakości”, „Radiowy dom kultury” i „Literackie biuro śledcze” (wspólnie z Jerzym Sosnowskim), opowiadał też o książkach w piątkowym paśmie porannym

W poniedziałek wieczorem poinformowano, że od początku listopada Michał Nogaś będzie pracował w redakcji serwisu internetowego „Gazety Wyborczej”. Będzie gospodarzem autorskich cykli wideo o książkach: w niedzielę poprowadzi pierwsze wydanie programu „Nogaś na stronie” (będzie w nim rozmawiał z autorami książek), a od 7 listopada od poniedziałku do piątku o godz. 8 będą publikowane odcinki serii „Książka dnia”, w której będzie polecał nowości. - A to dopiero początek, bo plany mamy duże - zaznaczył dziennikarz.

Od połowy września w serwisie „Gazety Wyborczej” emitowanych jest kilkanaście autorskich cykli wideo przygotowywanych przez czołowych dziennikarzy „GW” i innych mediów Agory, m.in. Agnieszkę Kublik, Romana Imielskiego, Dominikę Wielowieyską i Zuzannę Ziomecką. Na początku października do zespołu dołączyła Dorota Wysocka-Schnepf, poprzednio przez wiele lat dziennikarka Telewizji Polskiej, prowadząca programy „3x3” i „Studio pod parasolką”.

Michał Nogaś w wywiadzie towarzyszącym informacji o jego przejściu do „GW” skrytykował zmiany, które w Trójce wprowadza obecna dyrekcja, zwłaszcza w audycjach informacyjnych i publicystycznych. Przypomnijmy, że w kwietniu br. szefem stacji został Adam Hlebowicz, a jedną z jego zastępców Sylwia Krasnodębska. W maju dziennikarzy redagujących i czytających serwisy informacyjne przesunięto do Informacyjnej Agencji Radiowej oraz zwolniono Tomasza Ławnickiego (we wrześniu zaczął pracę w Grupie naTemat) - mimo sprzeciwu zespołu stacji.

W czerwcu „Klub Trójki” zaczęli prowadzić Piotr Semka i Grzegorz Górny, a w sierpniu - Maciej Pawlicki, który pod koniec września został też gospodarzem nowej audycji publicystycznej „Cogito ergo…”. Zrezygnowano też z programów „Matka Polka feministka” i „Seks nasz powszedni”, a w październiku serwisantki Małgorzatę Spór i Annę Zaleśną przesunięto do działu dokumentacji IAR. W lipcu ze stacji odszedł Marcin Zaborski, który od września prowadzi popołudniowe wywiady w RMF FM.

Zdaniem Michała Nogasia te zmiany pokazują, że dyrekcja nie rozumie charakteru Trójki i stara się za wszelką cenę zmienić profil rozgłośni wbrew jej zespołowi, angażując do tego nowych dziennikarzy. - Doświadczenie mówi mi, że to błąd i że zemści się to na szefach Trójki. Niektórzy szefowie już to przerabiali, stawiając na ludzi spoza zespołu. Dziś już ich w tym zespole nie ma - ocenia Nogaś.

Opisał, że sam się o tym przekonał. - Wielokrotnie w ostatnich miesiącach spotkałem się z tym, że co innego mi mówiono, a potem co innego robiono - wyjaśnił. Dodał, że odsunięto go od prowadzenia „Klubu Trójki” i mocno skrócono jego przedpołudniową audycję o książkach.

Zaznaczył, że decyzje i sposób działania dyrekcji przekłada się na marną atmosferę w zespole rozgłośni. - Wielu dziennikarzy dusi się tam od środka. Doszliśmy do ściany - stwierdził. - To, co się dzieje w radiu od końca marca, jest czymś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy - dodał.

- Decyzje są podejmowane przy zamkniętych drzwiach, w zaciszach gabinetów i ogłaszane w ostatniej chwili. Więc zespół nawet nie wie z czym przyjdzie mu się mierzyć, dowiaduje się w ostatniej chwili - opisał działanie kierownictwa.

Nogaś zaznaczył, że bardzo dużo zawdzięcza osobom, z którymi pracował w Trójce, został tam ukształtowany jako dziennikarz, więc decyzja o odejściu była dla niego trudna. - Wiem, że wiele osób myśli o tym, by szukać nowego miejsca, ale prawdopodobnie nie wszyscy mają taką możliwość. Rozumiem to i bardzo szanuję - dodał.

Według danych Radio Track w trzecim kwartale br. udział Trójki w rynku słuchalności wynosił 7 proc.

Dołącz do dyskusji: Michał Nogaś przeszedł do „Gazety Wyborczej”. „Nowa dyrekcja nie rozumie Trójki i działa wbrew dziennikarzom”

68 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
conf
hahaha ze dwa tygodnie temu pisałem tu na portalu do wszystkich "oburzonych" zmianami w trójce, żeby spokojnie czekali, a zaraz pan nogaś odnajdzie w radiowęzle michnika.... tadam ;) i to tyle jeśli chodzi o "oburzonych , fachowych i niezależnych" specjalistów trójki- nie chcialo się nawet spróbować stworzyć coś nowego i na dobrym (ich zdaniem) poziomie, skoro to tacy fachowcy z poparciem tylu niby słuchaczy?;)
odpowiedź
User
aww
Matka Polka feministka??? Coś takiego leciało w Trójce? A więc publiczna stacja była gotowa lansować poglądy radykałów, oszołomów??? :o

Przy okazji - jakież to symptomatyczne, że ci wszyscy "oburzeni" i "wyklęci" ostatecznie lądują na pokładzie Gazetki Aborczej. Nie dziwi wcale że się "duszą" i że wg nich jest "niesympatycznie"
odpowiedź
User
Bartoszek
Mogli mu dać wstawki w radiu pogoda i tok fm.
odpowiedź