SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft stawia na bezhasłowy dostęp

Microsoft chce, aby w 2021 roku wszyscy jego klienci logowali się do swoich kont bez użycia haseł.

Article

Koncern z Redmond podkreśla, że hasła z biegiem lat stały się słabym ogniwem w organizacjach. Poza tym wymagają one ogromnego nakładu pracy informatycznych działów pomocy technicznej. Słabym ogniwem są też pracownicy, którzy wybierają hasła łatwe do przewidzenia dla cyberprzestępców.

Microsoft argumentuje, że każdego miesiąca cyberprzestępcy przejmują 1 na 250 firmowych kont. Ich działania generują dla globalnej gospodarki straty rzędu 2,9 mln dolarów na minutę, a celem ok. 80 proc. cyberataków jest właśnie kradzież haseł.

Dlatego koncern z Redmond od wielu lat optuje za rozwiązaniami do uwierzytelniania bez użycia haseł. Jako ich zalety wskazuje przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa oraz większą wygodę.

Bezhasłowy dostęp

Teraz zespół Microsoft Security, podsumowując 2020 rok poinformował, że od listopada 2019 r. do maja 2020 r. liczba osób korzystających z bezhasłowych metod uwierzytelniania Microsoftu wzrosła z ponad 100 mln do ponad 150 mln.

Jednocześnie firma ogłosiła, że obecnie jest więcej niż gotowa aby ostatecznie skończyć z hasłami.

- W mijającym roku czerpaliśmy siłę z determinacji naszych klientów. Teraz naszym planem jest, aby w 2021 r. bezhasłowy dostęp stał się rzeczywistością dla wszystkich naszych klientów - czytamy we wpisie na oficjalnym blogu Microsoftu poświęconym kwestiom bezpieczeństwa.

Promowane przez Microsoft rozwiązania do uwierzytelniania bez użycia haseł to: uwierzytelnianie biometryczne z funkcją Windows Hello na komputerach z systemem Windows 10, uwierzytelnianie za pomocą urządzenia przenośnego z aplikacją Microsoft Authenticator, klucze zabezpieczeń FIDO2, a także uwierzytelnianie za pomocą przeglądarki Microsoft Edge.

Jak podaje firma, odsetek konsumentów logujących się na urządzenia z systemem Windows 10 za pomocą funkcji Windows Hello zamiast hasła, wzrósł z 69,4 proc. w 2019 r. do 84,7 proc. obecnie.

Dołącz do dyskusji: Microsoft stawia na bezhasłowy dostęp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl