SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Microsoft rozważa zainwestowanie 10 mld dolarów w ChatGPT

Microsoft jest w trakcie rozmów dotyczących zainwestowanie 10 mld dolarów w firmę OpenAI oferującą m.in. generator tekstu ChatGPT. Jest współwłaścicielem tej spółki od trzech lat.

Fot. Pxfuel Article

Z ustaleń serwisu Semafor wynika, że w ramach rundy finansowania, w której OpenAI zostanie wyceniony na ok. 29 mld dolarów, w spółkę oprócz Microsoftu mają zainwestować fundusze venture capital. Docelowo Microsoft ma mieć 49 proc. akcji, pozostali inwestorzy drugie tyle, a 2 proc. pozostanie w rękach organizacji non-profit zarządzającej spółką.

Nie wiadomo, kiedy zostaną sfinalizowane umowy. Natomiast według ustaleń do tego momentu Microsoft ma otrzymywać trzy czwarte zysków OpenAI. Koncern zainwestował już w spółkę 1 mld dolarów w 2019 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W zeszłym tygodniu pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że Microsoft analizuje dodanie funkcjonalności generatora tekstu ChatGPT do swojej wyszukiwarki internetowej Bing. Podawano również, że planuje włączyć tę funkcjonalność do pakietu Microsoft Office.

Koncern nie odniósł się do informacji o nowej inwestycji w OpenAI.

OpenAI za rok z miliardem dol. wpływów?

Internetowy generator tekstu ChatGPT, oparty na sztucznej inteligencji, zyskał dużą popularność zaraz po udostępnieniu go w wersji testowej przez OpenAI na przełomie listopada i grudnia ub.r.

Oprócz niego OpenAI oferuje m.in. generator obrazów Dall-E2. Spółka działa od 2015 roku, jej współzałożyciel Sam Altman na początku grudnia przyznał, że obsługa jednorazowego skorzystania z ChatGPT przez internaute kosztuje kilka centów. Z drugiej strony firma zarabia na sprzedawaniu licencji do swoich usług: około centa za wygenerowanie 20 tys. słów przez ChatGPT i około dwóch centów za wygenerowanie grafiki.

Według Reutersa w grudniu podczas prezentacji dla potencjalnych inwestorów przedstawiciele Open AI zapowiadali, że spółka w 2023 roku osiągnie 200 mln dolarów przychodów, a w przyszłym roku - miliard dolarów.

Dołącz do dyskusji: Microsoft rozważa zainwestowanie 10 mld dolarów w ChatGPT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl