SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft podpisał umowę z francuskim Mistralem. Inwestycja w europejską sztuczną inteligencję

Koncern Microsoft podpisał umowę z francuskim start-upem AI Mistral. To kolejna inwestycja Amerykanów w firmę z obszaru sztucznej inteligencji, po OpenAI. 

fot. Shutterstock.com / Volodymyr Kyrylyukfot. Shutterstock.com / Volodymyr Kyrylyuk

W ramach umowy Microsoft zainwestuje w Mistral określoną sumę, choć dokładnej kwoty nie ujawniono. Partnerstwo obejmie współpracę badawczo-rozwojową w celu tworzenia aplikacji dla rządów w całej Europie i "wykorzystania tych modeli sztucznej inteligencji do zaspokojenia potrzeb sektora publicznego".

Microsoft obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w firmie Mistral, która działa na rynku od zaledwie 10 miesięcy. Zajmujący się rozwojem sztucznej inteligencji start-up ma pomóc w rozwoju biznesu usług w chmurze Microsoft Azure.

Zobacz: Microsoft wprowadza Copilot. “Nowa era sztucznej inteligencji”

Microsoft inwestuje w europejską branżę AI

Startup z siedzibą w Paryżu pracuje nad otwartymi i zastrzeżonymi dużymi modelami językowymi (LLM), podobnymi do tego, który OpenAI stosuje w bocie ChatGPT, rozumiejącym i generującym tekst w sposób podobny do ludzkiego.

Najnowszy autorski model Francuzów, Mistral Large, będzie najpierw dostępny dla klientów chmury Azure. Technologia Mistral będzie obsługiwana na platformie chmurowej Microsoftu.

Amerykański gigant technologiczny jest poddawany kontroli regulacyjnej w Europie i Stanach Zjednoczonych ze względu na zbyt duże finansowanie OpenAI. Chodzi o niebagatelną kwotę 13 miliardów dolarów.

Dołącz do dyskusji: Microsoft podpisał umowę z francuskim Mistralem. Inwestycja w europejską sztuczną inteligencję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl