SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Microsoft uczy obsługi komputera po polsku

Microsoft oddaje do użytku program nauczania nowych technologii Digital Literacy w polskiej wersji językowej.

Microsoft poinformował o oficjalnym udostępnieniu pakietu dydaktycznego z zakresu podstawowych umiejętności informatycznych – Digital Literacy w polskiej wersji językowej - podano w komunikacie.

Pakiet Digital Literacy jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich organizacji pozarządowych, a także instytucji publicznych, które prowadzą działalność edukacyjną. Narzędzie to zostało przygotowane specjalnie z myślą o osobach dorosłych, które nie miały dotąd możliwości zdobycia umiejętności posługiwania się komputerem. Teraz, dzięki szerokiej dostępności programu nauczania Digital Literacy w polskiej wersji językowej, będą mogły w łatwy sposób nauczyć się korzystać z komputera, oprogramowania oraz z zasobów Internetu.

Jednocześnie, kursy Digital Literacy będą dostępne we wszystkich placówkach utworzonych w Polsce w ramach projektów Unlimited Potential i wspieranych przez polski oddział firmy Microsoft. Polskojęzyczna wersja Digital Literacy została opracowana w ramach globalnego programu grantowego Microsoft Unlimited Potential, a jej dostępność dla polskich organizacji ogłosił oficjalnie podczas swojej wizyty w Polsce Akhtar Badshah, Senior Director of Community Affairs w Microsoft Corporation.

Digital Literacy to multimedialny pakiet dydaktyczny z zakresu podstawowych umiejętności informatycznych. Program został opracowany przez firmę Microsoft, we współpracy
z międzynarodową grupą ekspertów i dydaktyków. Jest on przystosowany do nauki osób dorosłych, młodzieży oraz osób starszych, które to najczęściej doświadczają wykluczenia informacyjnego, spowodowanego tym, że rewolucja informatyczna nie objęła ich i w efekcie nie potrafią korzystać
z technologii komputerowych i Internetu, tak powszechnych w dzisiejszym świecie. Pakiet może być wykorzystywany zarówno jako narzędzie dydaktyczne przez trenera prowadzącego zajęcia grupowe, jak i w wersji e-learningu do samodzielnej nauki.

Program nauczania Digital Literacy składa się z pięciu odrębnych modułów:
1. Podstawy komputera;
2. Internet i sieć WWW;
3. Oprogramowanie zwiększające produktywność i efektywność pracy;
4. Bezpieczeństwo komputera i danych;
5. Technologie cyfrowe i cyfrowy styl życia.

Każdy z modułów odpowiada innym umiejętnościom i może być wykorzystywany zarówno jako element całego kursu, jak i oddzielnie. Program nauczania Digital Literacy zapewnia elastyczną naukę dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdej z osób. Każdy z pięciu kursów składa się
z multimedialnego i interaktywnego modułu e-learning, dostępnego również do pobrania i zapisu na dysku oraz w formacie dokumentu Word, a także testu sprawdzającego. Testy sprawdzające umożliwiają nie tylko weryfikację wiedzy po ukończeniu danego modułu, ale również ocenę własnych umiejętności przed przystąpieniem do nauki. Szkolący się mogą wziąć również udział w teście końcowym z zakresu wszystkich pięciu kursów. Po zaliczeniu testu końcowego absolwenci uzyskują spersonalizowany certyfikat ukończenia programu nauczania Digital Literacy.

Digital Literacy jest dostępny bezpłatnie dla organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych
i edukacyjnych o charakterze non-profit. Mogą one wykorzystywać pakiet do prowadzenia dla swoich podopiecznych zajęć z zakresu podstaw obsługi komputera i Internetu, a także udostępniać go swoim beneficjentom na komputerach we własnych pracowniach do samodzielnej nauki.

„Pakiet dydaktyczny Digital Literacy, obok projektów edukacyjnych realizowanych z grantów Microsoft Unlimited Potential, jest kolejnym elementem działań na rzecz wspierania społeczności, które nie potrafią korzystać z technologii komputerowych, a chciałyby zdobyć tę wiedzę i wykorzystać ją do rozwoju osobistego i zawodowego. Multimedialne szkolenia zostały przygotowane w taki sposób, aby nauka była efektywna, a zarazem przyjemna. Liczę na to, że za pośrednictwem organizacji uda nam się dotrzeć do szerokiego grona osób. Rola organizacji pozarządowych jest tu kluczowa, bo to one najlepiej znają potrzeby określonych grup beneficjentów i docierają do nich z konkretnymi programami i rozwiązaniami. Mam nadzieję, że pakiet dydaktyczny Digital Literacy okaże się dla nich przydatnym narzędziem” – powiedziała Joanna Frąckowiak, PR & Community Affairs Manager w polskim oddziale Microsoft.

Pakiet Digital Literacy będzie też stanowił podstawę dydaktyczną w szkoleniach realizowanych
w ramach projektów Unlimited Potential w Polsce. Dodatkowo, wszystkie Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe, które powstały w projektach Microsoft Unlimited Potential zostaną wyposażone w Digital Literacy do samodzielnej nauki. Będzie to siedem Społecznych Pracowni Edukacyjno-Komputerowych na Podlasiu, 3 pracownie prowadzone na terenie Wiosek Dziecięcych SOS na Lubelszczyźnie oraz 2 Centra Edukacji i Aktywizacji Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych w Warszawie, a także 118 Punktów Bezpłatnego Dostępu do Internetu Ikonk@ na Podlasiu. Dostęp do programu nauczania Digital Literacy oferować będą też w swoich pracowniach komputerowych organizacje wspierane przez polski oddział Microsoft, między innymi Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”.

Dostępność pakietu Digital Literacy w polskiej wersji językowej ogłosił oficjalnie Akhtar Badshah, Senior Director of Community Affairs w Microsoft Corporation, który przyjechał do Polski z dwudniową wizytą. Podczas pobytu w Warszawie spotkał się z organizacjami i instytucjami, które partnerują Microsoft w projektach społeczno-edukacyjnych prowadzonych w Polsce w ramach programu Unlimited Potential. Dotychczasowa współpraca pomiędzy Microsoft a polskimi organizacjami non-profit zaowocowała realizacją licznych projektów, których celem jest wsparcie budowy w naszym kraju społeczeństwa informacyjnego. W ramach programu w Polsce przyznanych zostało 7 grantów Unlimited Potential o łącznej wartości 1 mln 215 tys. dolarów. Dzięki realizowanym projektom UP powstało 118 bezpłatnych Punktów Dostępu do Internetu Ikonk@ na Podlasiu, 3 Społeczne Pracownie Edukacyjno-Komputerowe na Lubelszczyźnie, 2 w Warszawie i 7 w regionie Podlasia. Już przeszło 2 tys. osób zdobyło dzięki bezpłatnym kursom umiejętności informatyczne, a drugie tyle weźmie udział w szkoleniach zaplanowanych na najbliższe miesiące.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Microsoft uczy obsługi komputera po polsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl