SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Microsoft zaprezentował system operacyjny Windows 10 (wideo)

Nowa nazwa, powrót menu Start, wirtualne pulpity i jedno środowisko dla różnych urządzeń - te nowości ujawnił Microsoft przedstawiając nowy system Windows 10.

Shutterstock.com Article

Podczas wtorkowej konferencji w San Francisco, na którą zaproszono wybranych partnerów biznesowych Microsoftu oraz media nie padła odpowiedź na pytanie, dlaczego nowa wersja systemu nosi nazwę Windows 10. Prowadzący wydarzenie Terry Myerson, wiceprezes i szef pionu systemów operacyjnych w Microsoft zaznaczył też wyraźnie, że zaprezentowana wersja jest na wczesnym etapie rozwoju i nie zawiera wszystkich narzędzi, które zostaną wprowadzone w ostatecznej odsłonie Windows 10.

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o tym, że nowa wersja okienek jest połączeniem kilku różnych systemów operacyjnych przeznaczonych do komputerów PC (stacjonarnych i przenośnych), tabletów i smartfonów. Myerson zapewnił, że z rynku zniknie marka Windows Phone, która także zostanie zastąpiona przez Windows 10. Według zapowiedzi system będzie zachowywał się inaczej w zależności od tego, na jakim urządzeniu zostanie zainstalowany. Podczas konferencji podano przykład, w którym menu Start będzie miało inną formę podczas korzystania z tabletu za pomocą ekranu dotykowego, a inną po podłączeniu do tego samego tabletu klawiatury i myszy.

O unifikacji wszystkich systemów może też świadczyć fakt, że w internecie zniknie podział na kilka lokalizacji, w których są dostępne aplikacje do konkretnych urządzeń. Zarówno programy i narzędzia, jak i wszystkie aktualizacje zostaną zgromadzone w jednym Windows Store i stamtąd będzie można je pobierać.

Podczas prezentacji okazało się, że w Windows 10 powraca menu Start - funkcja znana z Windows XP oraz Windows 7, z której producent zrezygnował w Windows 8. Oprócz standardowej listy programów i funkcji systemu menu Start będzie zawierało również znane z Windows 8 kafelki, których wybór i rozmieszczenie w menu Start będzie zależało od użytkownika. Zmianie uległa także systemowa wyszukiwarka, która pozwoli na poszukiwanie informacji czy plików nie tylko lokalnie, ale także wśród zasobów internetu.

Dalsze zmiany w sposobie obsługi Windows 10 polegają między innymi na uruchamianiu w oknach aplikacji pochodzących z Windows Store - użytkownik może zmienić ich rozmiar, umieścić w dowolnym miejscu na ekranie, a także wykorzystać narzędzia dostępne na pasku tytułowym (maksymalizowanie, minimalizowanie i zamykanie konkretnego okna). Kolejna nowość dotyczy wygodniejszej pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Funkcja o nazwie snap enhancements pomaga użytkownikowi w rozmieszczeniu kilku okien z programami na pulpicie, sugeruje też sposób, w jaki może on wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.

Umieszczony na dolnym pasku ekranu nowy przycisk o nazwie Podgląd Zadań pozwala na szybkie podejrzenie wszystkich otwartych aplikacji i plików. Poza tym w Windows 10 pojawi się funkcja wirtualnych pulpitów, dzięki której użytkownik może wygodnie pracować z wieloma uruchomionymi programami i otwartymi oknami jednocześnie.

- Windows 10 stanowi pierwszy krok dla zupełnie nowej generacji systemów Windows, otwierając nowe doświadczenia, które pozwolą klientom pracować, grać i łączyć się ze sobą w nowy sposób - powiedział podczas konferencji Myerson. - Będzie to nasz najbardziej wszechstronny system operacyjny, a zarazem najlepszy produkt Microsoft, skierowany do klientów biznesowych. Czekamy również na możliwość szerszej współpracy ze społecznością Windows - podkreślił wiceprezes Microsoft.

Zaprzeczył przy okazji, jakoby nowy system miał się pojawić w sprzedaży wiosną 2015 roku. Na obecnym etapie prac nad oprogramowaniem premiera ostatecznej wersji nowych okien jest przewidywana na drugą połowę 2015 roku. Myerson zaznaczył, że koncern z Redmond zamierza podczas dalszych prac nad systemem tak szeroko jak nigdy dotąd konsultować się z użytkownikami i deweloperami oraz korzystać z ich wsparcia. Ma temu służyć specjalna platforma o nazwie Windows Insider Program. Uczestnicy tego programu będą mieli możliwość prowadzenia stałego dialogu z firmą, oceniania kolejnych rozwojowych wersji Windows 10 i dzielenia się uwagami za pośrednictwem aplikacji Windows Feedback oraz platformy Windows Technical Preview Forum. Według zapowiedzi obecna wersja Technical Preview Windows 10 będzie dostępna do pobrania od 1 października br. z tej strony.

W czasie prezentacji nowej edycji systemu nie podano jego orientacyjnych cen, nie potwierdzono też informacji o tym, że aktualizacja do Windows 10 miałaby być darmowa dla użytkowników wcześniejszych wydań systemu - Windows XP, 7 czy 8. Myerson zapewnił jedynie, że informacje na temat warunków dostępności oprogramowania zostaną podane w późniejszym terminie.

Na pytanie o to, przez jak długi okres trwać będzie wsparcie dla Windows 10 wiceprezes Microsoft odpowiedział, że w wypadku wersji systemu przeznaczonej dla przedsiębiorstw okres ten wyniesie 10 lat. Jak długo trwać będzie wsparcie dla użytkowników domowych - nie wiadomo.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Microsoft zaprezentował system operacyjny Windows 10 (wideo)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Każda kolejna wersja Windows nakręca sprzedaż wersji poprzedniej. Jak pojawiła się Vista to wszyscy na gwałt kupowali sprzęty z XP. Jak pojawiła się 7-ka to wciąż największą popularnością cieszył się XP itd.
12 8
odpowiedź
User
ekspert
to wygląda wreszcie nieźle.

czyli do drugi windows warto kupić ...
13 8
odpowiedź
User
Tomik
Jak dla mnie menu "start" 10 - tki bez rewelacji. Znów pojawiają się duże kolorowe kafelki w menu "start". Po drugie: Dlaczego "Windows 10" skoro nie było "dziewiątki"?
10 8
odpowiedź
User
Yogi
Widział ktoś kiedyś działającego Windowsa?? O lat pracuje na OS X, ale od kwietnia tego roku muszę pracować na Win 7! OS X nie jest idealny, ale przez 5 lat - wtedy zmieniłem wersję systemu, wkurzył mnie 2 razy, natomiast Win 7 przez pół roku przynajmniej kilkadziesiąt razy. Jednostkę ma silną, bo na i7, dyski SSD, ale włączyć PSP 6, LH 5, pocztę i jeszcze coś i problemy gwarantowane.
Nikt mi nie powie, że kolejna odsłona okienek będzie lepsza. Lepsza dla amatorskich zastosowań, multimediów, być może, ale do zastosowań Pro będą zawsze jabłuszka.
8 8
odpowiedź