SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Miłosz Kłeczek bez dywidendy ze swojej firmy handlowej, zmalały jej wpływy i zysk

Firma Financial Poland, w której 90 proc. udziałów ma reporter TVP Info Miłosz Kłeczek, w ub.r. zanotowała spadek przychodów o 19 proc. do 10,15 mln zł i zysku netto z 628,8 do 510,2 tys. zł. Kłeczek i jego wspólniczka zdecydowali, że kolejny rok z rzędu nie dostaną dywidendy - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Miłosz Kłeczek, fot. Jacek Domiński/Reporter Article

Financial Poland zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną elektroniki, zabawek i artykułów gospodarstwa domowego. Została założona na początku 2015 roku, handluje przede wszystkim produktami sprowadzanymi z Chin.

Miłosz Kłeczek ma 90 proc. udziałów firmy, a pozostałe 10 proc. należy do jej prezes i jedynej członkini zarządu Anny Jabłońskiej.

O Financial Poland było głośno w lipcu br., po tym jak dziennikarze zwrócili uwagę, że od początku ub.r. trafiło do niej ponad 3,5 mln zł środków publicznych. Według rządowego serwisu z danymi o pomocy publicznej w październiku ub.r. firma dostała 2,98 mln zł dotacji inwestycyjnej od marszałka śląskiego w ramach regionalnych programów operacyjnych na latach 2014-2020 wspierających konkurencyjność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm.

Natomiast lipcu ub.r. otrzymała 477 tys. zł częściowo bezzwrotnej pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy kredytowej oraz 800 tys. zł w ramach dwóch gwarancji de minimis od Banku Gospodarstwa Krajowego. Przyznano jej też 58,2 tys. zł pomocy kryzysowej z budżetu Częstochowy (tam spółka prowadzi działalność operacyjną).

Do artykułu Andrzeja Stankiewicza na ten temat Miłosz Kłeczek odniósł się na Twitterze. - Stankiewicz sugeruje, że tysiące firm, które skorzystały z pomocy państwa w ochronie miejsc pracy zawdzięczają to koneksjom politycznym. Daje Panu zadanie bojowe. Niech Pan sprawdzi czy z pomocy państwa korzystali członkowie rodziny Tuska. Może lepiej się Pan przyłoży, a może zabraknie odwagi - napisał do wicenaczelnego Onetu.

Mniejsze wpływy i zysk

Wybuch epidemii nie pozostał bez wpływu na wyniki firmy Miłosza Kłeczka. Według sprawozdania złożonego w KRS jej przychody zmalały o 18,7 proc., z 12,49 do 10,15 mln zł. Wszystkie osiągnięto ze sprzedaży towarów.

Koszty operacyjne spadły słabiej - o 16,8 proc. do 9,43 mln zł, z czego wartość sprzedanych towarów i materiałów zmalała z 7,83 do 6,33 mln zł. Wydatki na wynagrodzenia poszły w dół z 703,6 do 643,2 tys. zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - wzrosły z 79,1 do 159,7 tys. zł. W firmie pracowało średnio 18 osób, o jedna więcej niż w 2019 roku.

Pogorszyły się wszystkie wskaźniki zyskowności Financial Poland. Zysk sprzedażowy spadł z 1,14 mln zł do 715,7 tys. zł, zysk operacyjny - z 943,4 do 738,7 tys. zł, a zysk netto - z 628,9 do 510,2 tys. zł. Spółka zapłaciła w ub.r. 138,3 tys. zł podatku dochodowego, a rok wcześniej 166,6 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. firma Miłosza Kłeczka zanotowała i tak lepsze wyniki finansowe niż w pierwszych latach swojej działalności.

W 2016 roku miała 5,81 mln zł wpływów sprzedażowych, 5,41 mln zł wydatków operacyjnych i 304 tys. zł zysku netto, w 2017 roku - 3,82 mln zł przychodów, 3,33 mln zł kosztów operacyjnych i 383,8 tys. zł zysku netto., a w 2018 roku - 9,39 mln zł wpływów, 8,71 mln zł kosztów operacyjnych i 469,3 tys. zł zysku netto.

Przez cztery lata bez dywidendy, kolejne gwarancje z BGK

Miłosza Kłeczek i Anna Jabłońska na walnym zgromadzeniu wspólników zdecydowali, że zeszłoroczny zysk netto Financial Poland w całości zasili fundusz zapasowy firmy. Identycznie rozdysponowali jej zyski z 2019, 2018 i 2017 roku.

W efekcie na koniec ub.r. kapitały własne spółki wynosiły 2,38 mln zł, wobec 1,87 mln zł rok wcześniej.

Jesienią br. firma uzyskała dwie kolejne gwarancje de minimis od Banku Gospodarstwa Krajowego, o wartości 44,8 i 41,6 tys. zł brutto.

Kłeczek zapewniał, że nie ma długów, nie jest pracownikiem TVP

Z Telewizją Polską Miłosz Kłeczek jest związany od połowy 2016 roku. Jest przede wszystkim reporterem sejmowym, w październiku 2019 roku zaczął prowadzić niektóre pasma informacyjne. W pierwszej połowie ub.r. był gospodarzem programu „Kasta” w TVP Info, a od października br. prowadzi w TVP3 autorski program „Układ”.

Jest znany z zadawania ostrych, stronniczych pytań politykom Platformy Obywatelskiej, w ostatnich miesiącach na konferencjach prasowych pytał Donalda Tuska m.in., czy zna pojęcie zdrady. Pod koniec listopada polityk KO Dariusz Joński wyszedł z programu „Woronicza 17”, po tym jak Kłeczek zarzucił mu, że „używa propagandy i populizmu”.

W ub.r. poseł Nowoczesnej Adam Szłapka w ramach dostępu do informacji publicznej spytał Telewizję Polską, ile zarabia w niej Miłosz Kłeczek. Publiczny nadawca stwierdził, że Kłeczek nie jest pracownikiem ani współpracownikiem firmy. Oznacza to prawdopodobnie, że reporter ma podpisaną ze spółką umowę typu B2B. Jego jednoosobowa działalność gospodarcza Miłosz Kłeczek Media Star po wybuchu epidemii dostała 5 tys. zł pomocy antykryzysowej z budżetu Warszawy.

W marcu ub.r. „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że poprzednia firma Miłosza Kłeczka Dixon nie chciała zwrócić kontrahentowi 8 tys. dolarów zaliczki, a ten skierował sprawę do sądu, gdzie uzyskał nakaz komorniczy. - Oświadczam iż publikacje dotyczące mojej osoby nie przedstawiają prawdziwych informacji. Po pierwsze ja Miłosz Kłeczek, nigdy nie uciekałem przed prawem, ani tym bardziej nie mam problemów z prawem. W szczególności NIE POSIADAM ŻADNEGO DŁUGU, A W STOSUNKU DO MOJEJ OSOBY NIE ZAPADŁ ŻADEN WYROK SKAZUJĄCY LUB ZASĄDZAJĄCY - podkreślił reporter TVP Info w oświadczeniu.

Przed pracą w TVP Miłosz Kłeczek był związany z Superstacją, TVN24, TTV, TVN Meteo i radiową Jedynką.

Poniżej wyniki finansowe spółki Financial Poland, bieżący rok obrotowy to 2020, a poprzedni - 2019

Dołącz do dyskusji: Miłosz Kłeczek bez dywidendy ze swojej firmy handlowej, zmalały jej wpływy i zysk

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ech...
Portal medialny...
0 0
odpowiedź
User
ad
Porwadzi firmę – źle, bo na pewno kręci i duma kogoś. Nie prowadzi firmy – źle bo nierób. A fakty są takie, że jest to najlepszy reporter newsowy obecnie w Polsce.
0 0
odpowiedź
User
Prawda w oczy koke
Najlepszy reporter, ktory po godzinach handluje chinska tandeta… jak kiedys na stadionie tysiaclecia w szczece… TVP to taki bazar wlasnie: podroby, plastik, tandeta i disco polo.
0 0
odpowiedź