SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bez skarg do KRRiT na animację w „Minęła 20” w TVP Info, w której część dziennikarzy dopatrzyła się Żyda

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie zgłoszono żadnych skarg na animację Barbary Pieli pokazaną w czwartkowym wydaniu „Minęła 20” w TVP Info. Według niektórych dziennikarzy w animacji znalazła się postać symbolizująca Żydów, autorka temu zaprzeczała.

Ujęcie z animacji Barbary Pieli z bohaterem symbolizującym Franciszka JagielskiegoArticle

Główną bohaterką animacji pokazanej w czwartek w Minęła 20” jest Magdalena Klim, działaczka KOD-u często uczestnicząca w demonstracjach opozycji. Głośno było o niej dwa tygodnie temu, kiedy została spoliczkowana przez dolnośląską urzędniczkę (ta szybko zrezygnowała z pełnionej funkcji). Przypomnijmy, że zachowania urzędniczki broniono w „Gazecie Polskiej Codziennie” i Telewizji Republika.

Animacja przedstawia, jak ruchome lalki symbolizujące Magdalenę Klim są produkowane na taśmie fabrycznej, przy której pracują bohaterowie przypominający charakterystycznych działaczy opozycji: Mateusza Kijowskiego, Pawła Kasprzaka, Marka Kossakowskiego, a także Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka i Franciszka Jagielskiego (znanego też jako Farmazon).

Jagielski zajmował się bezpieczeństwem podczas niektórych demonstracji opozycji, pojawiał się na nich w stroju ochroniarza. Tak też został przedstawiony w animacji Barbary Pieli.

Niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze ocenili, że w animacji jest pokazany w negatywnym świetle wątek żydowski. Takie opinie wyrazili m.in. Konrad Piasecki, Wojciech Szacki, Michał Szułdrzyński, Dominika Wielowieyska i Tomasz Lis. - Nie sądziłam, że w wolnej Polsce telewizja państwowa na zamówienie władzy będzie produkować takie obrzydlistwa, poniżające Polaków, którzy protestują przeciwko rządowi. I to mruganie okiem do antysemickiego elektoratu, że opozycją sterują Żydzi. Wstyd!!! - napisała Dominika Wielowieyska.

Z takimi interpretacjami polemizowali dziennikarze Telewizji Polskiej oraz Barbara Piela. - - Panie Piasecki, może mi Pan wytłumaczyć, gdzie Pan widzi ten wątek antyżydowski? Ja ten film zrobiłam i tego nie widzę. To rzeczywistość w moich oczach, nie żadna propaganda, nikt mi za to nie płaci ani nie zleca. Tak jak słownie komentuje dziennikarz w TV, tak ja komentuję obrazem - napisała Piela do Konrada Piaseckiego.

- Nie napisałem o wątku antyżydowskim to raz. Postać ubrana na czarno z długą brodą rodzi jednoznaczne skojarzenie to dwa. Może Pani tworzyć sobie dowolnie filmy, również niemądre, za zabieg propagandowy uważam pokazywanie ich przez publiczną teoretycznie telewizję - odparł Piasecki. - A jeśli wiele osób niezależnie od siebie ma podobne skojarzenie, to coś w tym jest. Ale proszę się nie martwić, do TVP pani pasuje. Proszę porównać kukiełki opozycyjne i kukiełkę prezesa. Stara się pani zohydzić tych, których poglądy pani nie odpowiadają. To obrzydliwe - napisał do Pieli Wojciech Szacki.

Rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że do KRRiT nie zgłoszono żadnych skarg dotyczących czwartkowego wydania „Minęła 20”.

W geście wsparcia dla Barbary Pieli jej inną animację pokazano w niedzielę w programie „Woronicza 17”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 194 228 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,49 proc. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-sierpien-2018-najgorszy-w-historii-wynik-tvp1

Umorzone śledztwo po wypowiedziach i wpisach w TVP Info krytykujących Żydów

Pod koniec stycznia br. Rafał Ziemkiewicz i Marcin Wolski we „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” komentowali ostrą reakcję Izraela na nowelizację ustawy o IPN wprowadzającą kary za używania sformułowania „polskie obozy śmierci”. Wolski ocenił, że równie dobrze można by mówić o żydowskich obozach, a Ziemkiewicz porównał ludobójstwo w obozach śmierci z realizowanymi na zlecenie Volkswagena testami, w których emisję spalin z silnika samochodowo sprawdzano na ludziach i małpach.

Następnego dnia w „Studiu Polska” wśród wpisów twitterowych widzów pokazano takie o charakterze antysemickim.

W lutym Prokuratura Okręgowa w Warszawie na polecenie prokuratura generalnego podjęła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Podstawą był art. 257 Kodeksu Karnego mówiący, że „kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Śledztwo zostało umorzone, prokurator uznał, że w obu programach nie doszło do znieważenia narodu żydowskiego.

Dołącz do dyskusji: Bez skarg do KRRiT na animację w „Minęła 20” w TVP Info, w której część dziennikarzy dopatrzyła się Żyda

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl