SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MinFin chce przeznaczyć zysk z NBP na cięciu deficytu budżetu i długu publicznego

Zysk Narodowego Banku Polskiego (NBP), który może okazać się znaczną kwotą, zostanie w całości przeznaczony na zmniejszenie deficytu budżetu centralnego oraz na zmniejszenie długu publicznego Polski - tak, by nie przekroczył on w tym roku 55% PKB< zapowiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski.

"Zysk NBP za 2009 rok - jakikolwiek by nie był, a myślę, że będzie dość znaczący - który zostanie wpłacony do budżetu, będzie używany tyko i wyłącznie na to, aby obniżyć deficyt budżetowy i obniżyć dług publiczny Polski, aby uniknąć przekroczenia progu oszczędnościowego 55% PKB" - powiedział Rostowski dziennikarzom w kuluarach "Forum Bankowego"

W styczniu przedstawicieli rządu mówili, że zysk NBP za 2009 r. powinien wynieść ponad 10 mld zł, ale prezes NBP Sławomir Skrzypek przekonywał, że kwota ta nie przekroczy 4,4 mld zł. W jego ocenie, ostateczne dane będą znane na koniec kwietnia 2010 r. i do tego czasu spekulacje o jego ostatecznym poziomie są nieprofesjonalne.

Rostowski powiedział też w czwartek, że w tym roku przekroczenie progu 55% w relacji długu publicznego do PKB "w żaden sposób" nam nie grozi, ale w następnych latach takiej sytuacji będzie coraz trudniej uniknąć. Jednak minister uważa, że podjęte przez rząd w ostatnich miesiącach kroki pozwolą zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.

"Od przyszłego roku będziemy stosowali regułę wydatkową i nie ma żadnego niebezpieczeństwa, aby żadna złotówka z zysku NBP szła na jakieś dodatkowe wydatki - wszystko będzie szło na obniżenie zadłużenia Polaków i państwa" - powiedział Rostowski.

W zaprezentowanym w końcu stycznia przez premiera i ministra finansów "Planie rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 (Propozycje)" przyznano, że "w br. relacja długu publicznego do PKB niewątpliwie przekroczy pierwszy z ustawowych progów ostrożnościowych (50%), zbliżając się do kolejnego progu (55%), przy równoczesnym ryzyku przekroczenia go w roku kolejnym".

Z kolei w przyjętej na początku lutego aktualizacji programu konwergencji rząd przewidywał, że zadłużenie sektora rządowego i samorządowego, które wyniosło 50,7% PKB na koniec 2009 r., zwiększy się do 53,1% w 2010 r. oraz do 56,3% w 2011 r. i do 55,8% w 2012 r.

Dołącz do dyskusji: MinFin chce przeznaczyć zysk z NBP na cięciu deficytu budżetu i długu publicznego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl