SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MinFin widzi konieczność utrzymania 20,5-mld linii kredytowej z MFW

W obliczu czekających jeszcze światową gospodarkę zawirowań, nadal istnieje konieczność zapewnienia Polsce dodatkowych 20,5 mld USD rezerw, dostępnych dzięki elastycznej linii kredytowej (FCL) z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra finansów Dominika Radziwiłła.

"Dzisiejsza sytuacja gospodarcza na świecie jest zupełnie inna niż ta sprzed roku, ale daleko nam do zrównoważonego wzrostu światowej gospodarki. Wystarczy wspomnieć sytuację Grecji. W ciągu najbliższych miesięcy czeka nas jeszcze wiele zawirowań. W dalszym ciągu obserwujemy ogromną zmienność na rynkach" - napisał Radziwiłł w komentarzu.

W jego ocenie, FCL jest swego rodzaju polisą ubezpieczeniową i pełni funkcję stabilizatora dodatkowo uwiarygodniając nasz kraj w oczach inwestorów. Inwestorzy przywiązują dziś ogromną wagę do sytuacji fiskalnej poszczególnych krajów, ale poziom rezerw walutowych w dalszym ciągu jest jednym z ważniejszych elementów oceny ryzyka.

"W obliczu wspomnianych okoliczności, nadal istnieje konieczność zapewnienia Polsce dodatkowych 20,5 mld USD rezerw. W ocenie sytuacji nie jesteśmy odosobnieni. Spośród innych krajów, które zaciągnęły elastyczną linię kredytową, Meksyk już zwrócił się do MFW o przedłużenie jej na następny rok i taką zgodę uzyskał. MFW przyznając mu ją zwrócił uwagę na ryzyka związane z brakiem stabilności światowej gospodarki. W równym stopniu odnosi się to do sytuacji Polski" - podsumował Radziwiłł.

Wcześniej w poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP) napisał w komunikacie, że sytuacja gospodarcza Polski pozwala zrezygnować z odnowienia elastycznej linii kredytowej (tzw. FCL) z MFW oraz na zasilenie Funduszu - w celu wsparcia krajów dotkniętych kryzysem - w ramach pożyczki bilateralnej oraz rozszerzonej formuły NAB.

NBP już na początku marca br. sygnalizował, że uważa odnowienie flexible credit line za niepotrzebne. MFW otworzył taką linię, o wartości 20,5 mld USD, w maju 2009 r. Jednakże przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadali podjęcie rozmów z MFW w sprawie przedłużenia linii kredytowej.

NBP zadeklarował przy tym, że jest gotowy do zasilenia MFW w ramach pożyczki bilateralnej oraz rozszerzonej formuły NAB (ang. new arrangements to borrow). "Możliwe to będzie po podpisaniu porozumienia dotyczącego warunków finansowania oraz wzajemnych relacji i rozliczeń pomiędzy rządem RP a Narodowym Bankiem Polskim" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej w poniedziałek z prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem spotkał się przebywający w Warszawie dyrektor zarządzający MFW Dominique Strauss-Kahn.

Według założeń elastyczna linia kredytowa instrument skierowany do państw znajdujących się w dobrej sytuacji gospodarczej, jednak borykających lub mogących napotkać na przejściowe problemy związane z pozyskaniem finansowania. W przeciwieństwie do standardowych narzędzi wsparcia stosowanych przez MFW zagwarantowanie tych środków nie jest związane z żadnymi dodatkowymi warunkami. Nie są znane także koszty utrzymywania takiej linii.

Dołącz do dyskusji: MinFin widzi konieczność utrzymania 20,5-mld linii kredytowej z MFW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl