SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MinGosp: inflacja na poziomie 4,1 proc. w sierpniu

Inflacja konsumencka powinna w sierpniu 2011 r. utrzymać się na poziomie z lipca czyli 4,1% r/r, uważają analitycy Ministerstwa Gospodarki.

MinGosp: inflacja na poziomie 4,1 proc. w sierpniu

"Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lipcu 2011 r. spadły o 0,3% w stosunku do czerwca b.r. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku były zaś wyższe o 4,1%. Dane te są zgodne z oczekiwaniami analityków MG" - czytamy w komunikacie resortu.

MinGosp zauważył, że w lipcu nieznacznie szybciej od oczekiwań spadały ceny żywności. Największy wpływ miały na to obniżki cen warzyw i owoców oraz cukru. Nieznacznie natomiast rosły ceny tłuszczów roślinnych i masła, a także mięsa. Spadały również ceny odzieży i obuwia, ustabilizowały się ceny w transporcie. Zgodnie z oczekiwaniami szybsze było natomiast tempo wzrostu cen towarów i usług związanych z mieszkaniem oraz ceny w restauracjach i hotelach.

"W kolejnym miesiącu eksperci MG oczekują dalszego spadku cen żywności oraz paliw, który powinien przyczynić się do dalszej stabilizacji cen w transporcie. Ogólny wskaźnik cen w sierpniu powinien spaść o 0,3% (podobnie jak w lipcu br.). Analitycy MG oczekują, że w sierpniu roczny wskaźnik inflacji powinien ponownie wynieść 4,1%. Na jego poziom znaczący wpływ mogą mieć czynniki zewnętrzne. Podwyższona zmienność notowań walut oraz surowców może wpłynąć na wolniejsze tempo spadku inflacji" - podsumowano.

GUS podał w piątek, że Inflacja konsumencka w lipcu wyniosła 4,1% r/r wobec 4,2% r/r w maju i wobec oczekiwanych 4,3% przez analityków ankietowanych przez agencję ISB.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinGosp: inflacja na poziomie 4,1 proc. w sierpniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl