SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MinGosp: Inflacja przekroczy poziom 3,0 proc. w grudniu

Inflacja konsumencka, która w listopadzie okazała się zgodna z oczekiwaniami (2,7% r/r), w grudniu znacznie przyspieszy i przekroczy 3,0%, uważają analitycy Ministerstwa Gospodarki. W ich ocenie głównymi czynnikami podnoszącymi ceny będą znaczący wzrost cen paliw oraz osłabienie złotego.

MinGosp: Inflacja przekroczy poziom 3,0 proc. w grudniu

"Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2011 r. wzrosły o 0,1% w stosunku do października br. oraz o 2,7% w porównaniu do listopada ubiegłego roku. Znacznie wolniej niż przed miesiącem rosły ceny żywności – o 0,2%. Jednak to właśnie one miały największy wpływ na wzrost wskaźnika o ok. 0,05 pkt. proc." - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Analitycy MG oczekują, że ceny w grudniu 2010 r. będą rosły w tempie wyższym od notowanego w listopadzie o ok. 0,3%. Głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się inflacji będzie znaczący wzrost cen paliw oraz osłabienie złotego obserwowane w ostatnim tygodniu listopada oraz w pierwszej połowie grudnia. W zbliżonym tempie będą rosnąć też ceny żywności.

"W grudniu 2010 r. wskaźnik wzrostu cen w relacji do grudnia ub. roku przekroczy 3%" - podsumowali.

Natomiast w środę komentujący dane o inflacji wiceminister finansów, Ludwik Kotecki powiedział, że inflacja w grugniu nie przekroczy poziomu 3,0%, a średniorocznie ukształtuje się w okolicach 2,6%.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 0,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,7%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinGosp: Inflacja przekroczy poziom 3,0 proc. w grudniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl