SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister skarbu państwa zgłasza do prokuratury prywatyzację Presspubliki przez Grzegorza Hajdarowicza

Minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa przy zakupie udziałów Presspubliki od państwowej firmy przez należącą do Grzegorza Hajdarowicza spółkę Gremi Media oraz przy sprzedaży udziałów Ruchu. Chodzi o podejrzenie zaniżenia wartości firm.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

Należąca do Grzegorza Hajdarowicza Gremi Media kupiła 49 proc. udziałów Presspuliki od Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” za 55 mln zł w październiku 2011 roku. Kilka miesięcy wcześniej firma przejęła 51 proc. udziałów Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom za 80 mln zł.

Zawiadomienie do prokuratury, które ma dzisiaj złożyć minister skarbu, dotyczy transakcji między PW „Rzeczpospolita” a Gremi Media. Dawid Jackiewicz skontrolowanie tej i innych prywatyzacji z okresu rządów PO-PSL zapowiedział już w listopadzie ub.r.

Według ustaleń tygodnika „Do Rzeczy” w przypadku prywatyzacji Presspubliki Ministerstwo Skarbu Państwa wyznaczyło tak krótki okres składania ofert na 49 proc. udziałów firmy, że zgłosiła się tylko spółka Grzegorza Hajdarowicza. Zaproponowała 40 mln zł, podczas gdy resort wycenił udziały na 60 mln zł. Wtedy Germi Media podwyższyła swoją ofertę do 55 mln zł, natomiast ministerstwo obniżyło wycenę o 9 mln zł. Ponadto resort kilka miesięcy po zawarciu umowy odstąpił od części zabezpieczeń spłaty kwoty za Presspublikę (rozłożonej na osiem równych rat). Chodzi o kwotę ok. 35 mln zł.

Dawid Jackiewicz powiedział w piątek, że ministerstwo oszacowało stratę skarbu państwa z tego tytułu na 5,5 mln zł.

Pod koniec ub.r. „Do Rzeczy” ujawniło, że Ministerstwo Skarbu zaakceptowało pięć aneksów do umowy o sprzedaży udziałów Presspubliki, które dotyczyły m.in. odroczenia terminów płatności.

Pod koniec kwietnia br. firma KCI, do której zostały przeniesione firmy Grupy Gremi z sektora mediowego, spłaciła 28 mln zł pozostałej części kredytu na zakup 51 proc. udziałów Presspubliki od Mecomu. Firma poinformowała też, że spłata kredytu za 49 proc. udziałów od PW „Rzeczpospolita” następuje zgodnie z harmonogramem, a wcześniej Grzegorz Hajdarowicz stwierdził, że z tego tytułu do spłaty pozostało kilkanaście mln zł.

W pierwszym kwartale br. Gremi Media zanotowała 27,18 mln zł wpływów i 314 tys. zł straty netto.

Z kolei w przypadku sprzedaży udziałów firmy Ruch stratę wynikająca z ich zaniżonej wartości Ministerstwo Skarbu Państwa oszacowało na 29 mln zł. - Decyzja o prywatyzacji została podjęta w trakcie restrukturyzacji spółki, w trakcie dołka na giełdzie - uzasadnił Dawid Jackiewicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister skarbu państwa zgłasza do prokuratury prywatyzację Presspubliki przez Grzegorza Hajdarowicza

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Tego tutaj nie rozstrzygniemy. Za mało danych.
odpowiedź
User
Niezależny
Niepokorni mają obiecane, że rząd PiS odbije im Rzepę za wierne wsparcie? Zdorty czeka na powrót starych kolegów z otwartymi ramionami. A póki co, pieniądze nie śmierdzą.
odpowiedź
User
Pytania na briefing
Gdyby prokuratura potwierdzila zarzuty to czy mozna cofnac transakcje? Uniewaznic?
Hajdarowicz mowi, ze Presspublika jest warta dzis 280 mln zl, na pewno nie zyskala na wartosci od czasu prywatyzacji, raczej duzo stracila. Przeciez przychody reklamowe i sprzedaz mocno spadly. Wszystko sie pogorszylo, o jakosci gazety nie mowiac. Czyli wtedy byla warta ze 400 mln. :)
odpowiedź