SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo kultury zredukuje listę organizacji uprawnionych do poboru opłaty reprograficznej

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego opłat reprograficznych zostanie przedstawiony do czerwca br. Zmiany dotkną m.in. listy inkasentów uprawnionych do poboru opłat - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Article

Jak informowaliśmy w lutym br., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainicjowało w połowie 2013 roku konsultacje, których celem miało być wypracowanie wspólnych ustaleń o zmianie przepisów dotyczących opłat od czystych nośników. W konsultacjach udział brali przedstawiciele producentów i importerów urządzeń oraz przedstawiciele organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi: ZAiKS-u, Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) i Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Resort kultury nadal pracuje nad projektem nowelizacji rozporządzenia o opłatach reprograficznych. Jednak - jak udało nam się ustalić - prace nad projektem są na finiszu i ostateczny jego kształt ma być gotowy do czerwca br. Wtedy też zostanie on skierowany do konsultacji społecznych. Ewentualna zmiana na stanowisku ministra kultury (Bogdan Zdrojewski kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego) nie wpłynie na opóźnienie w pracy nad dokumentem.

Ministerstwo kultury nie podaje, jakie nowe pozycje zostaną wpisane do katalogu urządzeń i nośników objętych opłatami, nie informuje również o planowanych zmianach stawek w opłacie reprograficznej. - Oczekujemy na kompleksową propozycję ze strony organizacji zbiorowego zarządzania. Po ich otrzymaniu zostaną rozpoczęte konsultacje ze środowiskiem przedsiębiorców uiszczających opłaty tzn. producentami i importerami RTV i IT - dowiadujemy się MKiDN.

Wiadomo jednak, że nowelizacja rozporządzenia obejmie zmianę zasad inkasa opłat, do którego uprawnione są organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Obecnie producenci i importerzy urządzeń uiszczają opłaty reprograficzne w oparciu o inkaso. Zmianie ulec mają również same kryteria podziału i repartycji opłat pozyskanych na rzecz twórców. Zredukowana ma zostać lista inkasentów, co oznacza, że niektóre organizacje zrzeszające twórców zostaną z niej wykreślone.

Opłatę od czystych nośników wprowadzono w 1994 roku ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynosi ona od 0,05 proc. do nawet 3 proc. wartości produktu. Na obowiązującej obecnie liście urządzeń i nośników objętych opłatą znajdują się analogowe sprzęty, takie jak magnetowidy czy kasety VHS. Nie ma natomiast na niej smartfonów, tabletów i odtwarzaczy mp3.

Dopisanie nowych urządzeń do katalogu może się odbić na ich cenie, choć rzeczniczka prasowa ZAiKS Anna Biernacka przekonuje, że przy dużej podaży urządzeń i nośników, jaka obecnie występuje na polskim rynku zmiany ten nie będą odczuwalne. - W wypadku objęcia ich opłatami od czystych nośników prawdopodobieństwo podniesienia ich ceny jest znikome, gdyż może to obniżyć popyt. Opłaty mogą wpłynąć co najwyżej na nieznaczne zmniejszenie zysku producentów i importerów tych urządzeń - przekonywała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anna Biernacka (przeczytaj o tym).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo kultury zredukuje listę organizacji uprawnionych do poboru opłaty reprograficznej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arek
Cholerni kłamcy. Przy urządzeniu za 1000 zł, gdzie marża wynosi kilka procent (załóżmy do 10%), zabiorą 3%, czyli 1/3 do połowy zysku. Dla tych złodziei to "nieznaczne zmniejszenie zysku producentów i importerów tych urządzeń". Proponuję w związku z tym obciąć Pani rzecznik pensję o 1/3 do połowy - czy nadal będzie to "nieznaczne"?
Od kiedy to tablet czy smartfon to "czysty nośnik"? W urządzeniu jest karta pamięci i od niej przecież pobierają opłatę.
odpowiedź
User
moravsky
Jeszcze niech kalki opodatkują oraz papier samokopiujący. Cholerne pazerne dziadostwo.
odpowiedź
User
kto to powiedział?
„Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji”.
odpowiedź