SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MKiDN: dotacje na promocję czytelnictwa dla TV Trwam i Radia Wnet, bez środków dla Fundacji „TP” i Polska Press

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacje na promocję czytelnictwo przyznało m.in. Radiu Wnet i Fundacji Lux Veritatis, a także na kampanie społeczne „Cała Polska czyta dzieciom” i „Pan Cogito”. Dotacji na dwa projekty nie uzyskała natomiast Fundacja „Tygodnika Powszechnego”. Zapowiedziała jednak, że współorganizowany przez nią Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Conrada i tak się odbędzie.

fot. Shutterstock.comArticle

Radio Wnet uzyskało 11 256 zł dotacji na audycję dla dzieci i dorosłych o książkach dziecięcych i młodzieżowych. Projekt przy ocenie w ramach naboru uzyskał 87,33 pkt (8 za kwestie organizacyjne, 53,33 za merytoryczne i 26 za strategiczne).

Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam, przyznano natomiast 85,5 tys. zł na cykl audycji „Regał” promujących czytelnictwo. Oceniono ten projekt na 79,67 pkt (1 za kwestie organizacyjne, 52,67 za merytoryczne i 26 za strategiczne).

Z kolei Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego dostała 180 tys. zł na program „Kronos” realizowany dla TVP Kultura. W ramach oceny uzyskał on 81,67 pkt.

Najwyższe dotacje przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tegorocznym naborze na wsparcie promocji czytelnictwa przekraczają 200 tys. zł. Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” dostała po 250 tys. zł na kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” oraz program edukacyjny „Wychowanie przez czytanie”. Tyle samo przyznano Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich na organizację 25. Targów Wydawców Katolickich.

Fundacja Podlaskie Centrum Radiowe otrzymała 248,8 tys. zł na akcję społeczną „Desenie losu” o Gustawie Herlingu-Grudzińskim, Fundacja im. Zbigniewa Herberta - 222,8 tys. zł na tegoroczną odsłonę kampanii „Pan Cogito”, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej - 243,6 tys. zł na kolejną edycję Nocy Bibliotek, Krakowskie Biuro Festiwalowe - 222 tys. zł na działania w ramach projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO 2019, natomiast Fundacja Czas Dzieci - 210 tys. zł na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i Dzia(d)tki”.

Bez dotacji dla Fundacji „Tygodnika Powszechnego”

W ramach naboru nie przyznano natomiast dotacji kilku podmiotom związanym z mediami. Fundacja „Tygodnika Powszechnego” nie dostała środków na kontynuację w latach 2019-21 dwóch akcji: kampanii społecznej „Lekcje Czytania” oraz Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Ten pierwszy projekt uzyskał 70,6 pkt (7 za kwestie organizacyjne, 47,6 za merytoryczne i 16 za strategiczne), a drugi - 75,33 pkt (8 za kwestie organizacyjne, 48,33 za merytoryczne i 19 za strategiczne).

Dotacji nie otrzymały również Polska Press na magazyn wideo „Kocham książki” (projektowi przyznano 62 pkt), E-Kiosk na projekt „Zaczytaj się - odwiedź z nami w świat literatury” (27 pkt) oraz Murator Expo na Festiwal literacki „Lato z książką” (59,33 pkt).

Odwołania od wyników naboru można będzie składać do 23 lutego. Nabór z ramienia resortu kultury prowadzi Instytut Książki.

Budżet na dotacje wynosi 4,25 mln zł, a dodatkowe 750 tys. zł przewidziano na dotacje przyznane w efekcie odwołań.

„Tygodnik Powszechny”: ministerstwu nie zależy na rozwoju polskiej kultury?

W środę do wyników naboru odniosła się redakcja „Tygodnika Powszechnego”. Zwróciła uwagę, że Festiwal Literatury im. Conrada jest organizowany od 10 lat i pierwszy raz nie znalazł się na liście projektów dotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- MKiDN nie znalazło środków na dofinansowanie festiwalu, który co roku przyciąga nie tylko najwybitniejsze autorki i autorów z całego świata, ale również tysiące czytelników z całej Polski - stwierdzono. Zaznaczono, że wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu był zawsze darmowy, a publiczność mogła spotkać wybitnych pisarzy z Polski i zagranicy. Wspierano też początkujących autorów - od czterech lat przyznawana jest Nagroda Conrada za najlepszy debiut literacki. - W ubiegłorocznej edycji Festiwalu wzięła udział ponad dwudziestotysięczna publiczność, a z przeprowadzona wśród niej przez organizatorów ankieta ewaluacyjna pokazała, że 9 na 10 ankietowanych gotowych było polecić go swoim znajomym - podkreślono.

- Nieuzyskanie wystarczającej oceny strategicznej (zaledwie 19 na 30 możliwych punktów) zakrawa na ponury żart - napisali dziennikarze „Tygodnika Powszechnego” o wynikach naboru. - Ministerstwo docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, ale nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury. Czyżby zatem jej rozwój nie był priorytetem MKiDN? - zapytali.

- Jeśli nasze odwołanie od tej decyzji będzie bezskuteczne i zostaniemy bez ministerialnej dotacji, festiwal i tak się odbędzie, ponieważ jak dotąd zawsze pomagali nam również Czytelnicy i Darczyńcy - bez nich nie byłoby Conrada - podkreśliła redakcja „Tygodnika Powszechnego”.

 

Ostatnią jak na razie dotacją na ten festiwal Fundacja „Tygodnika Powszechnego” otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trzy lata temu. Przyznano jej wtedy 810 tys. zł na organizację tego wydarzenia w latach 2016-2018.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MKiDN: dotacje na promocję czytelnictwa dla TV Trwam i Radia Wnet, bez środków dla Fundacji „TP” i Polska Press

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ford
Nie ma co głosować na PiS ,wszystko temu magnatowi dają a ludzie na raka umierają bo nie ma pieniedzy
odpowiedź
User
seba
mając TVP i PR (1,2 mld PLN)i szkoły itp trzeba jeszcze czytelnictwo promować?
czy to tylko wymówka by 5 baniek oficjalnie rozdać
odpowiedź
User
Wojtek
Cóż to za rzetelne dziennikarstwo!!! Radio WNET otrzymało 11 tysięcy złotych z 4,25 mln budżetu. Ale jest uhonorowane w tytule.

Drodzy redaktorzy WM. I tak Was bezinteresownie lubię.
odpowiedź