SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Młodzi Europejczycy pija alkohol rzadziej, jednak bardziej intensywnie

Dwie trzecie mieszkańców Unii Europejskiej w okresie 30 dni przed badaniem piło alkohol (66%), a spośród nich 7 na 10 spośród nich piło przynajmniej raz w tygodniu (69%).

Wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.

Z badania obejmującego prawie 28,500 respondentów z 27 państw Unii Europejskiej, Chorwacji oraz niekontrolowanego przez rząd obszaru Cypru wynika również, Europejczycy zazwyczaj wypijają jedną, lub dwie porcje (59%).

Z analizy częstości spożywania napojów alkoholowych na poziomie poszczególnych krajów wynika, że w krajach bałtyckich (Łotwa 36%, Litwa 35%, Estonia 29%) i w Polsce 28% blisko jeden na trzech konsumentów alkoholu twierdzi, że w minionym miesiącu pił alkohol tylko raz. Natomiast prawie połowa spożywających alkohol Portugalczyków pije alkohol codziennie (47%) ale zazwyczaj tylko kilka porcji za jednym razem. Większość konsumentów w Irlandii (41%) pije alkohol raz w tygodniu, ale przynajmniej trzy porcje naraz.

Z analiz społeczno-demograficznych wynika, że w okresie jednego miesiąca kobiety i młodsi respondenci piją alkohol rzadziej niż mężczyźni i respondenci z pozostałych kategorii wiekowych (53% mężczyzn i tylko 34% kobiet deklaruje spożywanie alkoholu co najmniej dwa razy w tygodniu, taką samą częstość deklaruje 31% osób w wieku 18-24 lata i 58% osób powyżej 55 roku życia). Spośród tych badanych, którzy pili alkohol na miesiąc przed badaniem ponad jedna czwarta osób powyżej 55 roku życia, osób które zakończyły edukację w wieku 15 lat (obydwie grupy po 27%) oraz emerytów i rencistów (28%) piło alkohol codziennie.

Większość przebadanych Europejczyków deklaruje wypijanie 1-2 porcji przy okazji spożywania alkoholu (59%). W rankingu ilości spożywania alkoholu za jednym razem przoduje Irlandia, gdzie 36% deklaruje wypijanie 3-4 porcji jednorazowo, a kolejne 34% wypija 5 lub więcej. Na następnym miejscu są Finlandia, Wielka Brytania i Dania, gdzie odpowiednio 27%, 24% i 23% deklaruje wypijanie więcej niż 4 porcje za jednym razem. Z drugiej strony mniej niż jeden drink przy okazji picia alkoholu wypija 25% Bułgarów, co piąty Niemiec (19%), 18% Łotyszy, 18% Litwinów, 18% Cypryjczyków, 17% Włochów i 17% Luksemburczyków.

Mężczyźni średnio przy jednym posiedzeniu piją więcej niż kobiety. Ponadto młodsi respondenci i studenci, mimo, że deklarują rzadsze spożywanie alkoholu od średniej europejskiej, wypijają 3-4 bądź więcej porcji naraz. Podczas gdy jeden na dziesięciu Europejczyków (10%) wypija 5 lub więcej porcji za jednym razem, odsetek ten zwiększa się do jeden na pięciu (19%) wśród osób poniżej 25 lat i studentów (17%).
Odwrotność tego zjawiska obserwujemy u osób powyżej 55 roku życia, tych którzy zakończyli edukację w wieku 15 lat i wśród osób będących na emeryturze. Tutaj większy odsetek respondentów spożywa napoje alkoholowe codziennie, ale kiedy to robią, piją mniej niż w innych grupach społeczno-demograficznych (66% i 60% wypija 1-2 drinki).

- Tendencja Europejczyków do nierozważnego picia alkoholu może wpłynąć na wiele obszarów, takich jak życie rodzinne, praca, zdrowie i bezpieczeństwo - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 06.10.06 –08.11.06 r. na próbie 28,584 mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej, Chorwacji i niekontrolowanych przez rząd obszarów Cypru.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Młodzi Europejczycy pija alkohol rzadziej, jednak bardziej intensywnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl