SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Młodzi Polacy chętnie oglądają seriale na smartfonach

Co trzeci Polak w wieku 9-22 lat deklaruje, że chce oglądać więcej seriali w aplikacji na smartfonie - pokazuje badanie agencji IQS. Im starsze pokolenie, tym mniejsze zainteresowanie konsumpcją rozrywki wideo na telefonach.

fot. Flickr.com Article

Więcej seriali na smartfonie oglądać chce czwarty przedstawiciel pokolenia Y (osoba w wieku 23-37 lat) i niemal tylko co dziesiąty reprezentant generacji X (osoba w wieku 38-55 lat). To wnioski na badania syndykatowego Video Love Story 2, autorstwa agencji IQS.

Smartfon pokonał TV

W młodszych pokoleniach smarton pokonuje ekran telewizora, jeśli chodzi o sposób oglądania treści wideo. 37 proc. "Zetek" najwięcej wolnego czasu poświęca na oglądaniu video na smartfonie, telewizor wybiera 32 proc. (choć spędza przed nim znacznie mniej czasu).

Starsi badani wciąż przywiązani są do telewizorów - najwięcej czasu spędzają przed nim Ygereki (38 proc.) i przedstawiciele pokolenia X (55 proc.)  

– Ekrany smartfonów są coraz większe, zatem wygodniej jest oglądać na nich seriale czy filmy. W przypadku seriali nie zawsze kwestie jakości są najważniejsze – tu decyduje chęć obejrzenia kolejnego odcinka wciągającego serialu bez straty czasu, podczas przemieszczania się z jednego miejsca na drugie – uważa Beata Durka, research manager IQS –  Ponadto Zety, z racji na swój wiek, skazane są na komunikację miejską w znaczenie większym stopniu niż Xksy, czy Ygreki – dodaje ekspertka.

Doświadczenie z krótszymi formami video na smartfonach mają wszystkie pokolenia. Co więcej, nierzadko krótkie filmiki video podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce – robi tak co drugi badany w wieku 9-22 lata, ale także trzech na dziesięciu ankietowanych z przedziału wiekowego 38-55 lat.

– To łatwiejsze niż czytanie artykułu albo książki. Ponadto smartfony są prywatnym ekranem, przez co dostęp do oglądanych treści jest ograniczony dla innych, np. dla rodziców – twierdzi Marta Rybicka, business unit director w IQS.

Lepiej obejrzeć niż przeczytać

Z badania agencji IQS wynika także, że coraz więcej badanych woli obejrzeć filmik na dany temat niż przeczytać tekst. Prym wiodą wieści o nowinkach technologicznych - po  wideo zamiast tekstu woli sięgnąć odpowiednio 65 proc.  Zetek, 56 proc. Ygerków i 58 proc. Xsów. Na przepisy kulinarne wideo stawia odpowiednio 61 proc.  Zetek, 52 proc. Ygerków i 54,5 proc. Xsów.

Wyniki pochodzą z badania Video Love Story 2, zrealizowanego przez IQS, w okresie maj-listopad 2018 roku metodami jakościowymi i ilościowymi. Cytowane wyniki pochodzą z badania CAWI, realizowanego na próbie n=2548 osób w wieku 9-55 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Młodzi Polacy chętnie oglądają seriale na smartfonach

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mkn
A w dojrzałym wieku będą mieli poważne problemy ze wzrokiem.
6 2
odpowiedź
User
Seriale oczywiscie
Pirackie na ce de a dodajmy również.
4 1
odpowiedź
User
niko
mnie bardziej interesuje smartfon vs laptop czy inny komputer przenośny. Telewizory i smarty to duży rozstrzał technologiczny i rozmiarowy.
0 0
odpowiedź
User
iki
A w dojrzałym wieku będą mieli poważne problemy ze wzrokiem.
w dojrzałym wieku KAŻDY ma problem ze wzrokiem ;)
1 6
odpowiedź
User
Waidmanns
Mnie tez bardziej interesuje smartfon,tablet czy laptop.Ale smartfon jest dla mnie wygodniejszy i zawsze nosze go przy sobie.
2 0
odpowiedź