SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Młodzież deklaruje uprawianie sportu poza szkolnym WF-em

Zarówno rodzice młodzieży (88%), jak i sama młodzież (97%), deklarują, że młodzi ludzie uprawiają sport poza zajęciami WF w szkole - wynika z badania TNS OBOP.

Młodzież deklaruje uprawianie sportu poza szkolnym WF-em

Młodzież najczęściej przyznaje się do aktywności fizycznej poza zorganizowanymi zajęciami (poza szkołą) - 63% respondentów, najczęściej kilka razy w tygodniu (41% deklaracji).

Wśród najpopularniejszych zajęć ruchowych są sporty nie wymagające dostępu do specjalnych obiektów sportowych (poza boiskami, np. przyszkolnymi) czy pomocy trenera - piłka nożna (38%), jazda na rowerze (35%) oraz bieganie (31%).

Częstotliwość uprawiania sportu spada wraz z wiekiem. O ile prawie 100% młodzieży w wieku 15-19 lat potwierdza aktywność fizyczną, o tyle odsetek tych osób jest zdecydowanie niższy w grupie rodziców: w wieku 28-39 lat wynosi 81%, w wieku 40-49 lat - 72%, a w najstarszej badanej grupie 60+ - 23%. Spadek ten jest wynikiem braku czasu związanego z rosnącymi obowiązkami zawodowymi i domowymi oraz brakiem motywacji.

Z deklaracji respondentów wynika, że zachęcająca do podjęcia aktywności fizycznej byłaby możliwość uprawiania wybranej dyscypliny w pobliżu miejsca zamieszkania (41% młodzieży) i pod okiem trenera (45% rodziców dzieci w wieku 12-19 lat).

Na poziom zainteresowania sportem wpływ mają także postawy rodziców – ich własne zainteresowanie sportem (74% deklaracji), podejmowanie przez nich aktywności fizycznej (74% deklaracji), a także uprawianie sportu razem z dziećmi (54% deklaracji rodziców). Ponad jedna czwarta (27%) młodzieży jest często zachęcana przez rodziców do uprawiania sportu.


Zarówno młodzież (44%), jak i ich rodzice (60%) uważają za potrzebne, aby w okolicy miejsca ich zamieszkania obecny był animator sportu - osoba, która organizowałaby zajęcie sportowe.


Ponad połowa badanych (59% młodzieży i 60% rodziców) miała już styczność z lokalnymi animatorami sportu. Rodzice oceniają przydatność tych osób wyżej niż młodzież, jednak w obu grupach ponad połowa badanych sądzi, że są oni potrzebni.


Ogólnopolskie badanie opinii publicznej "Uprawianie sportu przez młodzież" zostało przeprowadzone w marcu br. przez TNS OBOP na zlecenie Coca-Cola Poland Services na próbie reprezentatywnej 1000 osób w wieku 15-19 lat oraz na próbie reprezentatywnej 1000 rodziców młodzieży w wieku 12-19 lat. Celem badania było sprawdzenie w jakim stopniu młodzież w Polsce jest aktywna fizycznie oraz poznanie opinii rodziców na temat ich własnego zaangażowania oraz ich dzieci w sport.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Młodzież deklaruje uprawianie sportu poza szkolnym WF-em

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cocaina
coś takie zawyżone te statystyki ..
odpowiedź