SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydawca TVP.info skarży się na mobbing i natychmiast traci pracę

Adam Zawadzki, były wydawca i dziennikarz serwisu TVP.info, oskarża kierownictwo o niereagowanie na panujący w redakcji mobbing. - Byłem poniżany, co doprowadziło do kłopotów ze zdrowiem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Wczoraj rozwiązano z nim umowę - zaraz po tym jak o sytuacji poinformował prezesa TVP Jacka Kurskiego. - Znam sprawę, nie ma mowy o mobbingu - zapewnia Kuba Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Adam Zawadzki dołączył do redakcji serwisu internetowego TVP.info w maju ub.r. Wcześniej pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”. W TVP.info zaczął pracę jako dziennikarz, a po kilku miesiącach awansował na wydawcę.

Zawadzki: Wielokrotne skarżyłem się na mobbing

Dziennikarz opowiada, że najwięcej uwag do jego pracy miała osoba układająca grafik wydań - Anna Malinowska- Szałańska. Zawadzki pracował w TVP na zasadzie „firma - firma”, więc formalnie nie był zatrudniony, a jego wynagrodzenie zależało m.in. od ilości dyżurów. - Dlatego z początku byłem ostrożny ze zgłaszaniem pretensji - mówi nam.

Z relacji Zawadzkiego wynika, że w newsroomie TVP.Info wielokrotnie publicznie kwestionowano jego zdolności i kompetencje. Zaś na skargi nie reagowali kolejni szefowie serwisu. -  Od początku mojej współpracy z TVP Malinowska-Szałańska stosowała wielokrotne publiczne metody poniżania i ośmieszania wobec współpracowników. Pisała również raporty na temat mojej pracy. Odbierałem to jako poniżenie i ośmieszanie wobec współpracowników. Do tego trzeba dołożyć agresywny ton, którym zwracano się do mnie i szykany finansowe, np. niższe oszacowania wycen za materiały. W konsekwencji to wszystko spowodowało, że gdy w weekend myślałem o powrocie do pracy, byłem chory ze strachu – opowiada.

Dziennikarz utrzymuje, że wielokrotnie skarżył się na mobbing bezpośrednim przełożonym: najpierw Bartoszowi Kalichowi, potem Samuelowi Pereirze, a na końcu Dominikowi Zdortowi (który szefem redakcji TVP.info został w połowie lutego br.). - Jedynie Bartosz Kalich próbował coś z tym zrobić, ale szybko stracił stanowisko. Zresztą to nigdy nie przyniosło efektu - mówi nam Adam Zawadzki. Przekonuje, że podobnie traktowani mają być inni dziennikarze serwisu, ale boją się o tym mówić.

Z Anną Szałańską-Malinowską nie udało nam się skontaktować.

TVP: Nie ma mobbingu, mamy prawo dobierać współpracowników

W czwartek Zawadzki napisał maila do prezesa Jacka Kurskiego i dyrektora TAI Piotra Lichoty, informując ich o swojej sytuacji w redakcji. Godzinę później został wezwany do gabinetu Dominika Zdorta, który poinformował, że utracił do niego zaufanie i rozwiązuje umowę z dwutygodniowym okresem wymówienia.

Kuba Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, podkreśla, że w publicznej telewizji, także w newsroomie TVP.info, nie ma mowy o żadnym mobbingu. - Znam tę sprawę, nie o to w niej chodzi - zapewnia. - Jak w każdej redakcji i tam mogło dochodzić do tarć, czy nieporozumień. Jednakże nie można mówić, że to mobbing, bo nie mamy takich sygnałów. A co do rozwiązania umowy z panem Adamem Zawadzkim, to mamy swobodę dobierania sobie podmiotów, z którymi współpracujemy. To wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat - stwierdza Sufin.

W lutym br. zarząd Telewizji Polskiej zmienił zapisy regulaminu dla pracowników dotyczące postępowania w przypadku zarzutów mobbingu. Dzięki temu cała procedura ma w praktyce działać, przy czym dotyczy tylko osób zatrudnionych w firmie. O zmiany w regulaminie wnioskowały związki zawodowe działające w TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydawca TVP.info skarży się na mobbing i natychmiast traci pracę

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
banda niezdolnych , podległych pseudo dziennikarzy mobbinguje innego niezdolnego podległego pseudo dziennikarza
odpowiedź
User
tito
I znowu Szałańska - M.... Szkoda gadać...
odpowiedź
User
cześć
Czyli Kuba Sufin zaczyna jednak dawać nazwisko temu co się dzieje w TVP... Szkoda.
odpowiedź