SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mobilna telewizja za 10-20 zł miesięcznie

Telewizja mobilna ma szansę rozwinąć się na masową skalę w II kw. 2010 roku - szacuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Albert Kuźmicz, prezes NFI Magna Polonia, do którego należy Info-TV-FM operator mobilnej TV. Docelowo firma chce zainwestować w infrastrukturę 100 mln zł.

Mobilna telewizja za 10-20 zł miesięcznie

Choć na razie zainteresowanie mobilną telewizją wśród operatorów telefonii komórkowej jest znikome, a z programu pilotażowego wycofała się sieć UPC Polska, Albert Kuźmicz nie ma wątpliwości, że wdrażanie projektu mobilnej TV musi zakończyć się sukcesem. - Nasza usługa jest tańsza od podobnych ofert na innych rynkach europejskich, a oferta kontentowa dużo bogatsza - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Albert Kuźmicz, prezes NFI Magna Polonia.

Prawdopodobnie za 7 kanałów odbiorca mobilnej TV będzie musiał zapłacić miesięcznie około 10-20 zł. Wszystko zależeć będzie jednak od operatorów, którzy będą sprzedawać usługę swoim klientom. Info-TV-FM świadczy usługi tylko na rynku hurtowym.

Na terenie całego kraju usługa będzie dostępna dopiero na przełomie 2012 i 2013 roku. Program pilotażowy prowadzony jest tylko w Warszawie, bo póki co tylko tu można oglądać mobilną TV.


Robert Stępowski: Jak dużo zainwestowaliście Państwo w projekt umożliwiający dostarczanie telewizji mobilnej?
Albert Kuźmicz, prezes NFI Magna Polonia, operatora mobilnej TV: Koszty inwestycyjne zostały oszacowane na około 100 mln zł. W tej chwili wydaliśmy już około 20 mln zł.

Kiedy projekt na szanse osiągnąć poziom rentowności?
Myślę, że w przeciągu 4-5 lat. Oczywiście na początku musimy ponieść bardzo duże wydatki na infrastrukturę związaną z budową sieci - ale to jest oczywiste przy tego typu działalności.

albertkuzmiczNa razie chyba operatorzy telefonii komórkowej nie wykazują wielkiej chęci wprowadzenia tej usługi do swojej oferty.
Operatorzy telefonii komórkowej już wcześniej stwierdzili, że obszar, o którym rozmawiamy, jest dla nich interesujący i poważnie myślą o zakupie tej usługi. Oczywiście powinna ona spełniać także pewne parametry finansowe. Nasza oferta cenowa jest korzystniejsza, niż pierwotnie prognozy kosztowe przygotowywane przez operatorów. Obecnie trwają negocjacje i  na tym etapie nikt nie powie, że jest w stanie zapłacić za usługę więcej niż zaproponowana przez nas cena. Teraz każdy będzie narzekał na cenę i jakość, aby uzyskać jak najlepsze warunki. Większość analityków mobilnej telewizji jest przekonana, że dalszy jego wzrost nie będzie związany ze zwiększeniem ilości aktywnych kart SIM. Dalszy wzrost przychodów możliwy jest jedynie poprzez wdrażanie nowoczesnych usług. W przypadku klientów indywidualnych najciekawszą usługą jest z pewnością usługa mobilnej telewizji, która wcale nie wymaga od operatorów dużych nakładów inwestycyjnych i jednocześnie powinna w najbliższym czasie stać się usługą masową.

Trzeba także pamiętać, że z  mobilnej telewizji będą mogli korzystać nie tylko klienci sieci telefonii komórkowej. Właśnie wystartował pilotaż, w którym uczestniczą najwięksi operatorzy platform satelitarnych, kablowych i operator infrastrukturalny.

Ale oni także twierdzą, że udział w pilotażu nie oznacza podpisania stałej umowy.
Zgadza się. My jednak mamy bardzo prostą metodę sprzedaży. Po prostu pokazujemy naszą usługę klientom. Wierzymy, że jest ona na tyle atrakcyjna, że zainteresuje docelowych, indywidualnych odbiorców, a tym samym operatorzy wprowadzą ja do swojej oferty..

Czyli jest Pan przekonany, że ta usługa przyjmie się na polskim rynku?
Tak. Nie mam co do tego wątpliwości. Nasza usługa jest tańsza od podobnych ofert na innych rynkach europejskich, a oferta kontentowa dużo bogatsza. Zresztą fakt, że w pilotażu uczestniczą największe podmioty, obsługujące łącznie około 18 mln klientów, świadczy o tym, że ci operatorzy widzą potrzebę zaproponowania swoim klientom tego typu usługi. Jeśli nie wierzyliby w powodzenie przedsięwzięcia, nie angażowaliby się nawet w projekt pilotażowy.

Kiedy Pana zdaniem mogą być podpisane pierwsze umowy (już nie pilotażowe)?
Na skalę masową usługa telewizji mobilnej może być wdrożona w naszym kraju w II kw. 2010 roku.

Jak należy rozumieć określenie "skala masowa"?
W naszym rozumieniu oznacza to dostępność usługi w większości z 31 obszarów, na które podzieliśmy Polskę. Powszechna dostępność usługi musi też znaleźć odzwierciedlenie w strategii marketingowej operatorów, którzy będą ją sprzedawać swoim klientom.

Ile indywidualny klient będzie musiał zapłacić za dostęp do mobilnej TV?
My świadczymy tylko usługi hurtowe. Tym samym nie mamy większego wpływu na ich detaliczną cenę. Na świecie ceny kształtują się zazwyczaj na poziomie 10 Euro za 10 kanałów. Myślę, że w naszym kraju koszt dla końcowego klienta za dostęp do podstawowego pakietu (ok. 7 kanałów) będzie kształtował się na poziomie 10-20 zł miesięcznie.

Jak będzie rozwijać się oferta kontentowa?
INFO TV FM jest operatorem pierwszego działającego w Polsce multipleksu cyfrowego. Posiadamy tzw. "worek programowy", w skład którego wchodzi 40 propozycji programowych. Na multipleksie znajdzie się 14-16 kanałów wybranych właśnie z tego zbioru. W pierwszej kolejności zagwarantowaliśmy dostęp do najpopularniejszych kanałów, czyli programów należących do TVP, TVN, Polsatu oraz kanałów dziecięcych Canal+. Współpracujemy również z innymi nadawcami, którzy dopiero chcą wejść na ten rynek, a są powiązani z RMF FM, Eurozet i Agorą.

W jaki sposób zostanie dokonany wybór tej szczęśliwej "szesnastki" kanałów, które będą dostępne w ramach usługi?
Na podstawie doświadczeń z innych krajów widzimy, że klienci chcą oglądać przede wszystkim newsy, programy sportowe, dziecięce oraz kanały erotyczne. Aby dokonać odpowiedniego wyboru chcemy także przeprowadzić tradycyjne badanie marketingowe podczas prowadzonego aktualnie pilotażu. To klienci wybiorą te programy, które chcą oglądać.

Do kiedy potrwa pilotaż i kiedy można spodziewać się jakiś wniosków?
Pilotaż potrwa do końca grudnia. Na szczegółowe wnioski zaprezentujemy pod koniec stycznia 2010 roku.

Usługa docelowo będzie dostępna we wszystkich zakątkach naszego kraju, czy tylko w największych miastach?
Harmonogram mamy ściśle określony. Uruchomiliśmy już Warszawę, teraz pracujemy nad kolejnymi 10 największymi miastami. Będzie to m.in.: Trójmiasto, Poznań, Szczecin, Wrocław i Kraków.

Kiedy zatem mieszkańcy tych miast będą mogli odbierać TV w telefonie?
Usługa najprawdopodobniej będzie aktywna jeszcze w tym roku. Chcielibyśmy uruchomić nadajniki w przeciągu dwóch najbliższych miesięcy.

W całym kraju kiedy usługa będzie dostępna?
Pod koniec 2011 roku usługa powinna być dostępna w 31 lokalizacjach. W kolejnych latach 2012-2013 mamy nadzieję emitować sygnał na obszarze całego kraju. To jest bardzo ambitny harmonogram, ale realny do wykonania. Już to zresztą udowodniliśmy. W ciągu trzech miesięcy wybudowaliśmy w Warszawie stację czołową, uruchomiliśmy nadajniki i przeprowadziliśmy zakończone sukcesem negocjacje z nadawcami, którzy udostępniają nam swoje programy.

Czy na obszarach, gdzie teraz jest problem z zasięgiem telefonii komórkowej, czy mobilnego internetu (a wciąż takie obszary mamy) nie będzie można również odbierać sygnału TV mobilnej?
Usługa nie jest powiązana z zasięgiem sieci telefonii komórkowej. Jedyne co je łączy to urządzenie abonenckie. Utarło się przekonanie, że najwygodniej jest korzystać z usługi za pomocą urządzenia, poprzez które prowadzimy rozmowy głosowe, ale istnieją inne rozwiązania. Nasza oferta nie jest w żaden sposób powiązana z usługą rozmów telefonicznych. Tak więc istnieje możliwość, aby klient korzystał z usług telefonicznych świadczonych przez jednego operatora, a z usługi komórkowej mobilnej telewizji od innego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mobilna telewizja za 10-20 zł miesięcznie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
chomick
po co mobilna telewizja?? przecież to futurystyka, na razie ważne jest VOD, ono ma przyszłość. W TP ostatnio widziałem fajną ofertę razem z telewizją.
8 8
odpowiedź