SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mocne oświadczenie naczelnych największych polskich mediów. „Będziemy bronić niezależności dziennikarstwa”

Po tym, jak Onet i Wirtualna Polska opisały próby nacisków ludzi władzy na wolność ich redakcji, szefowie kilkudziesięciu polskich mediów wystosowali wspólną deklarację, w której zapewniają, że będą stali na straży niezależności dziennikarstwa. Informują także, iż będą „konsekwentnie informować społeczeństwo o każdej próbie wpływania władzy na media”.

Fot. PixabayArticle

Kilka dni temu redaktor naczelny Wirtualnej Polski, Paweł Kapusta ujawnił, że po krytycznych publikacjach o obozie rządzącym pojawiła się propozycja kupna wydawcy przez państwową spółkę, a potem "robienia wspólnych interesów", a nawet zwolnienia nieprzychylnych władzy dziennikarzy. Wcześniej także Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet, napisał, że osoba związana z PiS sugerowała mu, jakie powinny być relacje redakcji portalu z władzą. Po tych publikacjach szefowie kilkudziesięciu mediów opublikowali wspólne oświadczenie, w którym przekonują, iż nie pozwolą na odbieranie mediom niezależności. Oświadczenie ukazało się równocześnie we wszystkich mediach, reprezentowanych przez naczelnych.

W artykule „Sen wariata na kampanijnym szlaku, czyli setny apel w obronie wolnych mediów” Paweł Kapusta przypomniał, że Wirtualna Polska kilka lat temu mocno postawiła na dziennikarstwo śledcze. Do redakcji dołączyli m.in. Szymon Jadczak, Patryk Słowik i Blanka Mikołajewska. Na portalu ukazało się wiele szeroko komentowanych tekstów o nieprawidłowościach i nadużyciach, przede wszystkim w sektorze publicznym.

Naczelny WP opisał, że obóz rządzący na różne sposoby chciał uzyskać wpływ na portal. - Gdy zaczęły się u nas pojawiać teksty śledcze, pojawiła się też propozycja kupienia WP przez jedną ze spółek skarbu państwa. Gdy propozycja została kategorycznie odrzucona, pojawiła się inna: robienia wspólnych interesów - stwierdził. Bartosz Węglarczyk z kolei przyznał w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że osoba, która próbowała wywrzeć na niego nacisk, "była ściśle powiązana z obozem władzy".

- To nie jest żadna tajemnica, że wszystkie media, które nie są kontrolowane przez władzę, znajdują się teraz pod dramatyczną presją. W środowisku dziennikarskim to wiedza powszechna, która wynika z faktu, że politycy obecnej władzy uważają, iż nie istnieje coś takiego jak niezależność dziennikarska, a wszystkie media są przez kogoś kontrolowane. W związku z tym te media, które – ich zdaniem – są kontrolowane przez kogoś innego – powinny być kontrolowane przez nich. Stąd się biorą te naciski - mówił nam redaktor naczelny Onetu.

 

 

Oświadczenie po tekstach naczelnych Onetu i WP

„Jako redaktorki i redaktorzy naczelni największych polskich mediów stajemy w obronie ich niezależności i deklarujemy nasze niepodważalne przywiązanie dla wartości dziennikarskich, takich jak obiektywizm, rzetelność i uczciwość dziennikarska” – czytamy w opublikowanej w środę deklaracji. „Jesteśmy przekonani, że naszym podstawowym obowiązkiem jest patrzenie na ręce tym, którzy sprawują władzę oraz dostarczanie wiarygodnych informacji opartych na sprawdzonych źródłach, dbając o różnorodność perspektyw. Naszym celem jest zawsze zapewnienie pełnej, zrównoważonej prezentacji faktów”.

Deklarują także, iż będą „bronić niezależności polskiego dziennikarstwa”, a zarządzane przez nich redakcje będą „solidarnie i konsekwentnie informować społeczeństwo o każdej próbie wpływania władzy na media”. - Razem będziemy walczyć o utrzymanie wolnych i niezależnych mediów jako fundamentu demokratycznego społeczeństwa, chroniąc prawo obywateli do dostępu do wiarygodnych informacji – napisano w deklaracji (jej pełną treść publikujemy poniżej).

Pod manifestem podpisali się m.in. Jerzy Baczyński („Polityka”), Kamila Ceran (TOK FM), Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), Magda Jethon (Radio Nowy Świat), Katarzyna Kozłowska („Fakt”), Piotr Pacewicz (OKO.Press), Tomasz Sekielski („Newsweek”), Jarosław Kurski („Gazeta Wyborcza”), ale także przedstawiciele lokalnych mediów, jak Andrzej Andrysiak, Łukasz Różanski, Krzysztof Strzelecki czy Agnieszka Szymkiewicz.

Deklaracja

Jako redaktorki i redaktorzy naczelni największych polskich mediów stajemy w obronie ich niezależności i deklarujemy nasze niepodważalne przywiązanie dla wartości dziennikarskich, takich jak obiektywizm, rzetelność i uczciwość dziennikarska.

Jesteśmy przekonani, że naszym podstawowym obowiązkiem jest patrzenie na ręce tym, którzy sprawują władzę oraz dostarczanie wiarygodnych informacji opartych na sprawdzonych źródłach, dbając o różnorodność perspektyw. Naszym celem jest zawsze zapewnienie pełnej, zrównoważonej prezentacji faktów.

W ostatnich dniach na łamach Onetu i Wirtualnej Polski zostały opublikowane teksty ujawniające próby nacisku ludzi władzy na wolność redakcji. Po licznych przypadkach z niedawnej przeszłości - lex TVN, postępowaniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, masowo wysyłanych do polskich redakcji pozwach - to kolejne próby ograniczania niezależności polskich mediów.

Deklarujemy, że będziemy bronić niezależności polskiego dziennikarstwa, a zarządzane przez nas redakcje będą solidarnie i konsekwentnie informować społeczeństwo o każdej próbie wpływania władzy na media.

Razem będziemy walczyć o utrzymanie wolnych i niezależnych mediów jako fundamentu demokratycznego społeczeństwa, chroniąc prawo obywateli do dostępu do wiarygodnych informacji.

Andrzej Andrysiak, Gazeta Radomszczańska
Jerzy Baczyński, Polityka
Oliwia Bosomtwe, Noizz
Kamila Ceran, Tok FM
Bogusław Chrabota, Rzeczpospolita
Daniel Długosz, Nowa Gazeta Trzebnicka
Łukasz Dynowski, o2.pl
Jakub Dźwilewski, Telewizja Kędzierzyn-Koźle
Joanna Gąska, losice.info
Robert Graczyk, Komputerswiat.pl
Rafał Gruchalski, portEl.pl
Krzysztof Jedlak, Dziennik Gazeta Prawna
Magda Jethon, Radio Nowy Świat
Grażyna Kaim, Przełom
Paweł Kapusta, Wirtualna Polska
Aleksandra Karasińska, Forbes Women
Łukasz Kijek, Money.pl
Michał Kołodziejczyk, Canal + Sport
Katarzyna Kozłowska, Fakt
Piotr Kozłowski, Auto-Świat.pl
Szymon Krawiec, Natalia Rzewińska, Wprost
Dominik Księski, Pałuki
Mikołaj Kunica, Business Insider
Jarosław Kurski, Gazeta Wyborcza
Łukasz Lipiński, polityka.pl
Rafał Madajczak, Gazeta.pl
Michał Mańkowski, NaTemat.pl
Olga Mickiewicz, Radio 357
Wojciech Naja, Tygodnik Reporter Gazeta
Grzegorz Nawacki, Puls Biznesu
Piotr Pacewicz, OkO.press
Ryszard Pajura, Obserwator Lokalny
Piotr Paterski, Tygodnik Tucholski
Paweł Pełka, Tygodnik Podhalański
Łukasz Różański, Wiadomości Wrzesińskie
Michał Samul, TVN24, Fakty TVN
Tomasz Sekielski, Newsweek
Mariusz Smolarek, Radio Zet
Tadeusz Sołtys, RMF FM
Krzysztof Strzelecki, Tygodnik Siedlecki
Agnieszka Szymkiewicz, Swidnica24.pl
Janusz Urbaniak, Rzecz Krotoszyńska
Wojciech Waligórski, Nowy Łowiczanin
Bartosz Węglarczyk, Onet
Paweł Wołosik, Przegląd Sportowy
Paweł Zielewski, Forbes
Piotr Morlewski, Nowy Tydzień

Dołącz do dyskusji: Mocne oświadczenie naczelnych największych polskich mediów. „Będziemy bronić niezależności dziennikarstwa”

93 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Nie jestem za PiS, ale niezależność choćby takiego Onetu jest mocno wątpliwa.
odpowiedź
User
Galuch
Pis to typowa, antydemokratyczna partia czy bardziej zorganizowana grupa robienia nielegalnych biznesów.. Jego działania nie różnią się od działania władz w Rosji, Białorusi, Węgrzech, Wenezueli czy Kubie.
odpowiedź
User
hanka
pis powinien być zdelegalizowany i rozwiązany za to co robią
odpowiedź