SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mocny wzrost produkcji w Niemczech cieszy polskich eksporterów

W lipcu br. produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 4 proc. wobec czerwca i o 10,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Mocny wzrost produkcji w Niemczech cieszy polskich eksporterów

„To bardzo dobra wiadomość, ale niestety w niewielkim stopniu było to widoczne we wzroście produkcji przemysłowej w Polsce w lipcu. A do Niemiec trafia przecież ponad 26 proc. naszego eksportu i są to w dużej mierze komponenty do dalszej produkcji” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Dzisiaj wszyscy w Europie patrzymy na niemiecką gospodarkę, bo od jej kondycji zależeć będzie w dużym stopniu siła nadchodzącego osłabienia gospodarczego. Informacje przedstawione przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu 2011 r. są dobre. Ze wstępnych danych wynika, że produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosła o 2,5 proc. m/m, a dóbr produkcyjnych o 7,5 proc. Jednak osłabła dynamika  eksportu do Europy i do Azji. Jednocześnie nie zachwycają również dane przemysłowego PMI dla Niemiec – i te za lipiec, i te za sierpień – wynika z nich, że produkcja przemysłowa co prawda  ciągle rośnie, ale od czterech miesięcy coraz wolniej.

Dla polskiej gospodarki, eksportu i eksporterów to bardzo istotne informacje, bowiem Niemcy odbierają ponad jedną czwartą  naszego eksportu. I w ponad 50 proc. są to produkty stanowiące komponenty do dalszej produkcji. A zatem przyspieszenie produkcji niemieckich firm powinno pozytywnie wpływać na nasz przemysł oraz eksport. W lipcu tego przełożenia na produkcję sprzedaną polskiego przemysłu nie było widać (danych dotyczących wyników polskiego eksportu w lipcu jeszcze nie mamy). Jednak przy tak dużej zmienności sytuacji w gospodarce europejskiej dane za lipiec to już historia. Tym bardziej, że połączenie wszystkich danych dotyczących niemieckiej gospodarki nie daje jednoznacznego obrazu,  a na pewno nie pozwala na potwierdzenie pozytywnego trendu jej wzrostu. Było zatem w lipcu lepiej, ale nas w tej chwili interesuje to, czy sierpień potwierdzi jeśli nie siłę, to chociaż kierunek tych pozytywnych zmian w niemieckim przemyśle. Niestety nie byłabym tu optymistką” – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mocny wzrost produkcji w Niemczech cieszy polskich eksporterów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl