SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Można się zastanawiać nad podwyżką stóp"

Wojtyna z RPP: Duże prawdopodobieństwo podwyżek stóp proc. w I półr.

Najnowsze dane makroekonomiczne sprawiły, że perspektywa podwyżki stóp procentowych jest coraz bliższa i bardzo prawdopodobne, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na taki krok już w I półroczu 2007 roku, wynika z wypowiedzi członka RPP Andrzeja Wojtyny.

"Sygnały pochodzące z gospodarki skłaniają mnie do opinii, że sytuacja jednak się zmieniła i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosło prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o podwyżce stóp procentowych" - powiedział Wojtyna w wywiadzie dla wtorkowej "Gazety Prawnej".

"Ten horyzont skrócił się na tyle, że już w pierwszej połowie roku można się będzie zastanawiać nad podwyżką stóp" - dodał.

W jego ocenie, jak dotąd przed decyzją o podwyżkach mogło Polskę chronić ewentualne spowolnienie gospodarki Unii Europejskiej.

"Ale okazało się, że tak nie będzie, bo tam też tempo wzrostu jest silniejsze od prognoz" - powiedział Wojtyna.

Członek RPP podkreślił, że kwietniowa projekcja inflacji będzie jednym z czynników, które może skłonić radę do podjęcia decyzji o podwyżce, chociaż niekoniecznie już w kwietniu.

"W kwietniu będziemy mieli projekcję, która zawsze porządkuje i dyscyplinuje myślenie o przyszłości, ale jest to tylko jeden z czynników, który bierzemy pod uwagę. Nie oznacza to jednak, że decyzja będzie akurat w kwietniu" - podkreślił.

Jego zdaniem, nawet podjęcie decyzji o pierwszej podwyżce nie musi oznaczać rozpoczęcia cyklu podwyżek.

"To wcale nie musi być cały cykl podwyżek, ponieważ nie mamy do czynienia z silnym szokiem, a dodatkowo w przeszłości nie mieliśmy ujemnych realnych stóp procentowych" - ocenia Wojtyna.

Ponadto, podkreśla prof. Wojtyna, jednym z kluczowych dla rady czynników jest obecnie relacja wydajności pracy w stosunku do dynamiki płac.

"Wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy żądania płacowe przełożą się na faktyczne podwyżki" - powiedział członek RPP.

"Dane za luty dotyczące wzrostu wynagrodzeń, podobnie zresztą jak dane dotyczące inflacji, na szczęście nie zaskakują" - dodał.

Na ostatnim posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada zakończyła cykl obniżania stóp procentowych w lutym ub. roku. Od 1 marca 2006 roku główna stopa referencyjna wynosi 4,00%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Można się zastanawiać nad podwyżką stóp"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl