SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP otrzymało 8 wstępnych ofert od inwestorów zainteresowanych Energą

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) otrzymało osiem ofert wstępnych, a nie jak wcześniej informowało siedem, od inwestorów zainteresowanych zakupem od Skarbu Państwa 82,90% akcji spółki Energa, podał resort po uwzględnieniu ósmej oferty, która także wpłynęła do biura podawczego MSP.

"Z biura podawczego wpłynęła właśnie jeszcze jedna oferta w prywatyzacji spółki Energa. Łącznie złożonych zostało osiem ofert" - poinformowało MSP. Wcześniej resort podał, że otrzymał siedem ofert od inwestorów.

We wtorek przed południem Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała, że złożyła ofertę na Energę, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) - że po przeprowadzeniu analiz postanowiło nie składać oferty.

Złożenie oferty potwierdził także Kulczyk Investments, który chce kupić Energę razem z partnerami - funduszami infrastrukturalnymi, a także czeski koncern CEZ. Z kolei francuskie spółki GDF Suez i EDF nie chciały ujawnić, czy złożyły oferty.

MSP podało w maju, że potencjalni inwestorzy, którzy złożą odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji, zostaną poinformowani w formie pisemnej do dnia 8 czerwca 2010 roku o decyzji ministra skarbu w sprawie rozpatrzenia złożonej odpowiedzi.

W połowie marca wiceminister skarbu Jan Bury zapowiadał, że MSP planuje zaoferować akcje grupy Energa inwestorowi branżowemu do końca II kw. br. i chce przeprowadzić transakcję na przełomie 2010 i 2011 roku.

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.

Grupa Energa przewiduje, że do 2012 roku sfinansuje swoje inwestycje ze środków własnych i długu, bez konieczności podnoszenia kapitału. Spółka generuje rocznie ok. 1 mld zł zysku EBITDA, z tendencją jego wzrostu w najbliższych latach.

Dołącz do dyskusji: MSP otrzymało 8 wstępnych ofert od inwestorów zainteresowanych Energą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl