SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP: sprzedaliśmy akcje PGE za 4 mld zł

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) potwierdziło, że zakończyło transakcję sprzedaży 10% akcji PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA po cenie 21,30 zł za akcję. Kwota transakcji wyniosła blisko 4 mld zł, poinformowało ministerstwo w komunikacie.

„Transakcja realizowana była w formule budowania przyspieszonej księgi popytu i wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z 22 krajów, z 4 kontynentów" – czytamy w komunikacie.

MSP podkreśliło, że uzyskano wyjątkowo niskie dyskonto w odniesieniu do ceny zamknięcia z dnia poprzedzającego transakcję, które wyniosło 5,3% i było jednym z najniższych dyskont osiągniętych przez Skarb Państwa w transakcjach w formule budowania przyspieszonej księgi popytu.

„W transakcji uczestniczyli inwestorzy finansowi z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej, a budowa księgi zakończyła się nadsubskrypcją. Znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród inwestorów polskich, z których najistotniejszą grupę stanowiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Tak znaczący udział krajowego kapitału wskazuje na rosnące możliwości polskich rynków kapitałowych. Z kolei międzynarodowe zainteresowanie akcjami największej grupy energetycznej jest przykładem atrakcyjności polskiej gospodarki, a szczególnie sektora energetycznego" – czytamy dalej.

Agencja ISB dowiedziała się wcześniej, że inwestorzy proponowali cenę powyżej 21 zł, choć nieco poniżej wartości oczekiwanej przez Skarb Państwa (21,50 zł).

Obecnie kapitał PGE dzieli się na 1.869.783.727 akcji. Przed transakcją Skarb Państwa miał 1.482.618.538 akcji PGE, stanowiących 79,29% kapitału spółki.

Dołącz do dyskusji: MSP: sprzedaliśmy akcje PGE za 4 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl