SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: przejęcie Cinema 3D przez Multikino może ograniczyć konkurencję w Warszawie i Gdańsku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie dotyczące kupna sieci kinowej Cinema 3D przez właściciela Multikina. Według regulatora transakcja może spowodować ograniczenie konkurencji na rynku kinowym w Warszawie i Trójmieście.

Article

Przejęcie Cinema 3D przez brytyjski koncern Vue International, właściciela Multikina, zostało ogłoszone na początku lipca ub.r. nie podano kwoty transakcji, zapowiedziano natomiast, że po jej finalizacji kina Cinema 3D zostaną przemianowane na Multikino.

Fuzję zgłoszono do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy we wrześniu poinformował, że przed podjęciem decyzji przeprowadzi analizę rynku w Warszawie i Trójmieście, gdzie działają kina zarówno Cinema 3D, jak i Multkina.

Konkurencja może być ograniczona, bo trzy kina Cinema 3D są blisko kin Multikono

W piątek regulator wyraził zastrzeżenia wobec tej transakcji. Zaznaczył, że za rynek właściwy dla obu firm uznano nie cały sektor kinowy, ale segment kin sieciowych, który sklasyfikowano jako odrębny wobec kin niezależnych.

Dlaczego? - Te pierwsze zlokalizowane są przeważnie w centrach handlowych, oferują bardziej zróżnicowany repertuar filmowy oraz bardziej rozbudowaną i dopasowaną do preferencji widzów ofertę specjalną biletów. Kina niesieciowe przeważnie oferują tańsze bilety filmowe w ramach oferty standardowej w porównaniu do kin sieciowych. Ponadto w odróżnieniu od kin sieciowych stosujących programy lojalnościowe, w większości przypadków w ogóle nie dysponują narzędziami mającymi na celu optymalizację prowadzonej działalności - wyliczono w komunikacie UOKiK-u. Zaznaczono, że kina sieciowe konkurują ze sobą również w skali całego kraju, gdzie kina nie sieciowe nie są dla nich zagrożenie.

UOKiK przyjął, że obszar, na którym kina sieciowe konkurują ze sobą, to 30 minut jazdy samochodem, ponieważ jest to maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni przebyć, żeby obejrzeć film.

- Badanie rynku pokazało, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach, na obszarze 30 minut jazdy samochodem od kin Cinema 3D: w Gdańsku, w Galerii Atrium Reduta w Warszawie i w Galerii Młociny w Warszawie - opisuje Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

W związku z tym regulator ocenił, że połączenie Multikina i Cinema 3D może ograniczać konkurencję wśród kin sieciowych. Urząd zaznaczył, że nie jest to ostateczna decyzja w tej sprawie, a wyrażona opinie nie przesądza, jaka będzie ta decyzja.

Sieć Cinema 3D obejmuje 11 kin w 11 miastach, natomiast do Multikina należą 32 kina w 26 miejscowościach.

W okresie rozrachunkowym od czerwca 2016 do lutego 2018 roku Multikino zanotowało wzrost przychodów sprzedażowych do 652,93 mln zł oraz zysku netto do 36,4 mln zł. Wpływy z biletów i reklam wyniosły 482,83 mln zł, a ze sprzedaży przekąsek i napojów - 166,43 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK: przejęcie Cinema 3D przez Multikino może ograniczyć konkurencję w Warszawie i Gdańsku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
czyżby
"W związku z tym regulator ocenił, że połączenie Multikina i Cinema City może ograniczać konkurencję wśród kin sieciowych" - nie ten mix prosze Państwa :)
odpowiedź
User
-
Te 3 kina oddać do Heliosu, oni potrzebują kin!!!
odpowiedź
User
kolis
No i co, że ograniczy konkurencję? Sale w kinach na 80% seansów nie mają nawet połowy zajętych miejsc, więc i tak cen nie podniosą. Po za tym w wielu miastach jest tylko jedno kino i jakoś nie ma problemu z monopolem.
odpowiedź