SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Sport na czas mundialu zastąpi TVP Rozrywkę na MUX-3

TVP Sport na czas piłkarskich mistrzostw świata trafi na trzeci multipleks (MUX-3), gdzie od 7 czerwca ma zastąpić TVP Rozrywkę - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

Telewizja Polska rozmowy z EmiTelem, odpowiadającym za obsługę techniczną naziemnej telewizji cyfrowej, w sprawie obecności TVP Sport na ósmym multipleksie (MUX-8) prowadzi od miesiąca. Publiczny nadawca ma tam zarezerwowane trzy sloty, z których na razie nie korzysta.

MUX-8 został uruchomiony jesienią 2016 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wiosną br. ostrzegała, że jeśli TVP do końca kwietnia nie podejmie rozmów z Emitelem dotyczących zagospodarowania przydzielonych jej miejsc na tym multipleksie, mogą one w efekcie konkursu trafić do innego nadawcy.

TVP chce TVP Sport w naziemnej telewizji cyfrowej na mundial

TVP zamierzała na MUX-8 uruchomić TVP Sport w jakości HD. Nadawcy zależało na starcie emisji w pierwszej połowie czerwca, ponieważ od 14 czerwca do 15 lipca będzie transmitować, jako jedyny nadawca w Polsce, piłkarskie mistrzostwa świata.

Tydzień temu podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski stwierdził, że rozmowy z EmiTelem są trudne. - Złożyliśmy EmiTelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial - powiedział Kurski.

- Jesteśmy dopiero po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym, dżentelmeni o takich sprawach nie rozmawiają. Czerwiec jest dla mnie terminem mobilizacyjnym z powodu mistrzostw świata w piłce nożnej. Brakowało mi TVP Sport na MUX-8, mam nadzieję że uda nam się porozumieć - odparł prezes EmiTela Andrzej Kozłowski.

TVP tak jak inni nadawcy z MUX-8 chce płacić mniej i EmiTelowi

Kością niezgody Telewizji Polskiej i EmiTela jest wysokość opłaty za przesył sygnału na ósmym multipleksie. Z EmiTelem spierają się o to także nadawcy innych obecnych tam stacji.

Właściciele Telewizji WP i Nowa TV zaczęli już płacić firmie prawie połowię mniej niż zapisano w umowach zawartych jesienią 2016 roku (zgodnie z nimi EmiTel ma inkasować ok. 6,2 mln zł od każdego nadawcy). Tłumaczą, że według zleconego przez nich badania zasięg techniczny MUX-8 wynosi ok. 50 proc., a nie jak twierdzi EmiTel ponad 95 proc.

- Gdybyśmy spierali się z Emitelem o 10 pkt proc. zasięgu, to byłbym w stanie zrozumieć różnice metodologiczne i trzeba by było poszukać kompromisu. Ale jeżeli Emitel mówi: zasięg wynosi 95 proc. a Nielsen i Millwardbrown mówią: wynosi 50 proc., różnica jest za duża, żeby pogodzić się bez sporu sądowego. To sąd musi rozstrzygnąć, które badanie jest bardziej wiarygodne - stwierdził w zeszłym tygodniu Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

W odpowiedzi EmiTel zapewnił, że według Państwowego Instytutu Łączności sygnał MUX-8 dociera obecnie do 97,6 proc. populacji Polski. Kluczowy jest natomiast fakt, że duża część widzów nadal nie dowiedziała się, że aby odbierać stacje nadawane na tym multipleksie należy wyszukać je w swoim telewizorze. Firma liczy, że tę świadomość zwiększy prowadzona od początku maja wspólna kampania informacyjna Zoom TV, Telewizji WP i Metro TV.

TVP Sport na MUX-3 zastąpi TVP Rozrywkę

Telewizja Polska nie zdoła się jednak porozumieć się z EmiTelem przed startem mundialu, TVP Sport na czas mistrzostw trafi na MUX-3, zastępując tam TVP Rozrywkę. Jak podano na wtorkowej konferencji prasowej nastąpi to od 7 czerwca.

MUX-3 w całości został zagospodarowany przez Telewizję Polską. Obecnie są tam nadawane stacje TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka. Zastąpienie przez TVP Sport którejś z pierwszych czterech nie wchodzi w rachubę, natomiast w przypadku TVP Kultura taka roszada wyglądałaby niekorzystnie wizerunkowo (sport zamiast kultury wysokiej), a TVP Historia jest w br. istotna m.in. ze względu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mundial w TVP

64 mecze, wszystkie w antenach otwartych – w TVP1 i TVP2, oferta programowa  TVP Sport poświęcona tylko temu wydarzeniu, dodatkowo mecze w jakości 4K w nowym kanale TVP 4K – tak będą wyglądały mistrzostwa świata w piłce nożnej FIFA 2018 w Telewizji Polskiej.

Mundial w Rosji zajmie w antenach otwartych (TVP1, TVP2) ok. 250 godzin; w TVP Sport – ok. 500 godzin, w TVP3 – ok. 80 godzin (nocne pasmo powtórkowe). Wszystkie 64 mecze będą transmitowane w antenach otwartych (TVP1, TVP2) – nawet w trzeciej kolejce fazy grupowej, gdy dwa mecze będą się zaczynać o tej samej porze: jeden będzie emitowany w Jedynce, drugi – w Dwójce. W kanale sportowym TVP będzie wtedy transmisja łączona.

Dołącz do dyskusji: TVP Sport na czas mundialu zastąpi TVP Rozrywkę na MUX-3

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Chcą zastąpić sam sygnał, czy po prostu usunąć TVP Rozrywka i wprowadzić nowy kanał? Wiązałoby się to z koniecznością ponownego wyszukiwania kanałów i wprowadziłoby niepotrzebny zamęt. Już widzę jak starsi ludzie specjalnie skanują stare MUX-y.
odpowiedź
User
seba
Ja wiedziałem, że tak bedzie .... Kurski zamiast się wykłucać o MUX8 powinien lepiej wymóc przejście na DVB T2 gdzie można co najmniej 7 kanałów w prawdziwej HD posiadać a na upartego i 10
na 1 DVB-T2 = TVP1 HD, TVP2 HD, TVP INFO HD, TVP KULTURA HD, TVP SPORT HD, TVP 3 HD, TVP abc HD, TVP Rozrywka
na 2 DVB-T2 = TVP 4K, TVP HD => TVP Film HD, TVP Seriale HD, TVP Polonia, TVP Historia

Co jak co ale TVP dostając tyle państwowej kasy powinna ładować w technologie by mniej kasy na głupoty zostawało a mają tak bogate archiwum, że da się wszystkie anteny spokojnie czymś zapełnić
odpowiedź
User
To ino ja
Mam nadzieję, że zastąpią sam sygnał TVP Rozrywki i zrobią to tak, żeby ludziom nie trzeba było przeprogramowywać dekoderów Bo wiadomo, że yntelynegtny target TVPiS może sobie nie poradzić z tak banalną czynnością jak wyszukanie kanału

Masz rację! Nikt nie jest tak inteligentny i sprytny jak Ty.
odpowiedź