SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT zapowiada konkurs dotyczący MUX-5

Na antenie TV Republika przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zdradził, że wpłynęło kilkanaście tysięcy głosów poparcia dla stacji w konkursie dotyczącym miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Maciej Świrski dodał, że regulator przygotowuje się też do zagospodarowania MUX-5.

Maciej Świrski, fot. screen z TV RepublikaMaciej Świrski, fot. screen z TV Republika

Do 20 maja podmioty zainteresowanie nadawaniem na ósmym multipleksie, mogły składać swoje aplikacje. Wpłynęły cztery wnioski. TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV. Spółka Telewizja Republika S.A. z Tomaszem Sakiewiczem na czele, zgłosiła kanał Republika. Związana z braćmi Karnowskimi Fratria, wydawca tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i nadawca telewizji wPolsce.pl, zaproponowała kanał wPolsce24. Za ostatnim wnioskiem stoi związana z Grupą MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. Zaproponowany kanał miałby się nazywać Polska24.

Kilkanaście tysięcy głosów poparcia dla TV Republika

Przed tygodniem prezes TV Republika Tomasz Sakiewicz, dyrektor programowy stacji Michał Rachoń i szef jej wydawców Jarosław Olechowski złożyli w siedzibie KRRiT wniosek koncesyjny. Prezes stacji zaapelował o wysyłanie głosów poparcia dla TV Republika do KRRiT. - Prosimy o to, żeby wysyłać tutaj pisma, żeby państwo nas wspierali w każdej formie, która ułatwi nam uzyskanie tej koncesji. Żeby każdy mógł odbierać Telewizję Republika. Dzisiaj 62 proc. Polaków, a już za chwilę być może 100 proc. Polaków będzie miało koncesję na telewizję naziemną - mówił Sakiewicz.

W piątek wieczorem gościem Danuty Holeckiej w TV Republika był przewodniczący Świrski. - Wiemy, że mamy ogromne poparcie wśród widzów i widzowie też piszą do Państwa. Czy może Pan zdradzić czy rzeczywiście takie głosy poparcia do Was wpływają i czy jest ich tak sporo, jak nam się wydaje przynajmniej? - pytała prowadząca.

- Nie znam dokładnych liczb, ale w tej chwili jest jakieś kilkanaście tysięcy takich maili, które przyszły do nas. Każdy taki mail musi być odnotowany w korespondencji, dzienniku KRRiT. To jest wszystko rejestrowane. Czy KRRiT weźmie to pod uwagę? Nie jestem w stanie tego zagwarantować, ale to oczywisty pokaz, czym ta stacja jest. Liczy się to w analizie tego wniosku koncesyjnego. Drodzy państwo, obowiązuje mnie bezstronność. Mimo zarzutów, że jestem stronniczy, staram się dochowywać procedur i dochowuję tych procedur i państwu nie powiem, kto wygra ten konkurs o miejsce na multipleksie. Musi to być procedura sprawiedliwa i z pożytkiem dla Polski - stwierdził szef KRRiT.

Niebawem konkurs na operatora MUX-5

W konkursie bierze udział czterech graczy, a Rada wyłoni tylko dwa kanały wyspecjalizowane, które trafią na MUX-8. Rozwiązaniem może być wykorzystanie piątego multipleksu. KRRiT prowadziła w ostatnich miesiącach konsultacje z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w sprawie wyłonienia jego operatora.

- Jest jeszcze jeden MUX do zagospodarowania. Pracujemy nad tym, żeby uruchomić konkurs na obsługę tego MUX-u. Będzie jeszcze więcej miejsc na multipleksie ogólnopolskim, żeby wolność słowa w Polsce się krzewiła. Aby ten rynek informacyjny, nie był zamknięty. Mam wrażenie, że wniosek o Trybunał Stanu dla mnie jest pewnym dążeniem, żeby domknąć ten rynek, aby nie było ruchu wolności słowa. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji działa po to, aby bronić wolności słowa. Tak jest napisane w Konstytucji. Ludzie, którzy chcą dławić wolność słowa, nie mogą dopuścić do tego, żeby powstały inne telewizje niż te, które mają zarabiać pieniądze na rynku reklam w telewizji. W tym całym ruchu chodzi o pieniądze - tłumaczył Świrski. Holecka podziękowała widzom za wyrazy poparcia i poprosiła o więcej.

Postawienia szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu chcą politycy koalicji rządzącej. Zarzucają mu m.in. blokadę środków abonamentowych dla mediów publicznych (otrzymują je tylko Radio Dla Ciebie i Radio Poznań), brak obiektywizmu (kary dla m.in. TVN czy TOK FM) i uchylanie się od niektórych obowiązków, na przykład realizacji badań odbioru sygnału telewizyjnego. Świrski twierdzi, że to zemsta polityczna, próba wywierania nacisków na konstytucyjny organ i element kampanii wyborczej byłego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Jak oglądać prawicowe telewizje?

Ostatnio UKE zdecydował, że nie będzie przedłużał zgód na nadawanie multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Dopuści emisje testowe, ale na przykład w standardzie 5G Broadcast. Na zwykłych telewizorach czy dekoderach ich rozwój nie będzie możliwy.  Oznacza to pewne problemy z zasięgiem prawicowych kanałów.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

wPolsce.pl można oglądać za pośrednictwem strony nadawcy, na platformie Polsat Box i w serwisie Polsat Box Go, a także w UPC Polska i w Vectrze. Ponadto kanał nadaje za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, multipleksów lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Stream TVMN (Telewizja Media Narodowe) jest dostępny za pośrednictwem portalu tvmn.pl, aplikacji na Smart TV, a także mniejszych operatorów kablowych. Nadawca prowadzi też emisję na multipleksach eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie i na multipleksach lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT zapowiada konkurs dotyczący MUX-5

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hipokryzja PiS
No proszę jak to wszystko nagle przyspieszyło (MUX8, MUX5)... gdy sytuacja polityczna "przypiliła" i trzeba wcisnąć wszystkie te pseudoprawicowe kanaliki.
odpowiedź
User
TS
Mam pomysła. Skoro TVP INFO dalej tak samo jak za Kurskiego głównie zajmuje się wyciąganiem taśm na opozycję i robieniem wywiadów ze swoimi, to może zróbcie wreszcie tę likwidację, za którą kiedyś zbieraliście podpisy, a wolne miejsce damy Republice.
odpowiedź
User
Mikołaj
Szef regulatora gościem stacji która w tej konfiguracji politycznej jest faworytem w konkursie na nadawanie - takie rzeczy tylko w Polsce.
Fundusz Sprawiedliwości to przy tym dyskretna ustawka.
odpowiedź