SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP rozpoczęła negocjacje z Emitelem w sprawie wejścia na MUX8

Firma Emitel otrzymała w miniony piątek od Telewizji Polskiej zaproszenie do rozmów w celu zawarcia umowy o dostęp do multipleksu ósmego. Na podjęcie negocjacji obie strony miały czas do 30 kwietnia br.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

- Emitel otrzymał od nas zaproszenie do rozmów w celu zawarcia umowy o dostęp do multipleksu, więc negocjacje już się oficjalnie rozpoczęły. Czekamy teraz na stanowisko operatora. Nie jest tajemnicą, że ten multipleks (ósmy - przyp.red.) ma znacznie wyżej podniesioną poprzeczkę. Wymaga często kupna nowych lub modyfikacji obecnych anten - mówi Wirtualnemedia.pl Maciej Stanecki, członek zarządu Telewizji Polskiej.

Decyzja zmieniająca rezerwację na MUX8 zakłada, że jeśli TVP do 30 kwietnia br. nie podjęłoby negocjacji z firmą Emitel, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma prawo rozpocząć postępowanie na wolne miejsce na tym multipleksie.

O tym, że kanały TVP na MUX-8 pojawią się dopiero w połowie 2018 roku pisaliśmy już w styczniu br. Tak wynikało z zapowiedzi prezes TVP, Jacka Kurskiego.

Telewizja Polska odwlekała jednak decyzję o uruchomieniu kanałów na multipleksie ósmym. Tłumaczono to polaryzacją, obowiązkiem przestawiania anten, niską jakością sygnału, problemami z dźwiękiem.

Z dystansem do negocjacji podchodzi także wiceprezes TVP, Maciej Stanecki. -  Kiedy wyłączaliśmy emisję analogową odbiorcy musieli się przystosować, bo inaczej utraciliby dostęp do telewizji: widzowie byli po prostu pod olbrzymią presją, której dziś już nie ma. Nie ma też specjalnej ustawy gwarantującej powszechną kampanię informacyjną, ani waloru nowości, jaką wtedy była naziemna telewizja cyfrowa. Było zatem oczywiste, że MUX8 obarczony jest wyższym ryzykiem i to ryzyko muszą wziąć na siebie operator multipleksu i nadawcy - twierdzi.

- Odnosiliśmy jednak wrażenie, że nie wszyscy mają świadomość tej sytuacji. Jako odpowiedzialni za dobro spółki musimy brać te wszystkie fakty pod uwagę. Dlatego nie ukrywaliśmy, że chcemy nadawać na MUX8 swoje programy, ale konieczne jest urealnienie cen, które nie mogą nie uwzględniać realnej możliwości odbioru multipleksu przez widzów. Liczymy, że tak się stanie - dodaje Wirtualnemedia.pl Stanecki.

Na MUX8 obecne są takie telewizje jak NOVA TV, Telewizja WP, Metro, Zoom TV. Ósmy multipleks został uruchomiony w połowie 2016 roku. Trzy sloty na tym multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może umieścić tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) lub jeden w standardowej rozdzielczości i drugi w jakości HD.

- Kanały na uruchomionym w ostatnim czasie Multipleksie 8 sukcesywnie zyskują nowych widzów. W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się świadomość dostępności nowej oferty programowej. Oczywiście zainteresowanie widzów jest silnie skorelowane z jakością oferty programowej, nie jest więc tajemnicą, że uruchomienie dodatkowych kanałów przez TVP będzie stanowiło silny bodziec dla dalszego rozwoju telewizji naziemnej - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Andrzej Kozłowski, prezes Emitelu (pełni tę funkcję od listopada ub.r.).

- Niestety nie możemy na tym etapie komentować szczegółów dotyczących prowadzonych negocjacji z Telewizją Polską - zaznaczył Kozłowski.

WP liderem wzrostu

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w marcu br. był Polsat. Największym wzrostem w zestawieniu pochwalić się mogły cztery kanały nadające na MUX-8, a najwięcej straciła ATM Rozrywka - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: TVP rozpoczęła negocjacje z Emitelem w sprawie wejścia na MUX8

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Sloty powinny być sprzedane komercji I żadnych negocjacji z kimś kto jest niepowazny gra na zwłokę i nie płaci, aby mux był dochodowy muszą płacić wszyscy.
odpowiedź
User
Artur
Ciekawe jakie kanaly dadza na ten mux 8.
odpowiedź
User
milosnik tvp
Panie Prezesie Jacku Kurski przeniescie tvp historia i tvp kultura, tvp rozrywka na mux 8.
na mux 3 dajcie tvp sport hd i tvp seriale I GRA GITARA
odpowiedź