SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MZN Property ze wzrostem wpływów o 25 proc. i 1,7 mln zł zysku. Wskutek epidemii obniżka pensji i rabaty dla klientów

Wydająca serwisy z ogłoszeniami nieruchomości spółka MZN Property, którą niebawem przejmie Ringier Axel Springer Media, w ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 25,4 proc. do 33,18 mln zł oraz zysku netto z 933 tys. zł do 1,74 mln zł. W związku z epidemią koronawirusa firma obniżyła na trzy miesiące wynagrodzenia pracowników oraz wprowadziła dodatkowe rabaty dla klientów.

Article

W segmencie nieruchomościowym MZN Property, obejmującym przede wszystkim serwisy ogłoszeniowe Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, nPortal.pl, Komercyjne.pl i Noweinwestycje.pl, przychody nieznacznie zmalały - z 17,71 mln zł w 2018 roku do 17,67 mln zł w ub.r. Pion przy 15,32 mln zł kosztów operacyjnych zanotował 2,22 mln zł zysku operacyjnego i 1,88 mln zł zysku netto.

FinPack i Lendi z dużym wzrostem wpływów

Z kolei segment usług finansowych firmy zanotował wzrost przychodów z 8,76 do 15,51 mln zł. W ub.r. jego koszty operacyjne wyniosły 15,56 mln zł, strata operacyjna - 75 tys. zł, a strata netto - 135 tys. zł. Segment ten obejmuje przede wszystkim spółkę FinPack oferującą w modelu SaaS pośrednikom kredytowym platformę upraszczającą procesowanie kredytów hipotecznych oraz Lendi z platformą dystrybucyjną dla kredytów hipotecznych i gotówkowych oraz siecią franczyzową stacjonarnych ekspertów kredytowych.

- W 2019 roku działania Grupy MZN Property ukierunkowane były na realizację strategii budowy pierwszego w Polsce OneStopShop w branży nieruchomości, który zapewnia partnerom (biura nieruchomości i deweloperzy) i klientom indywidualnym (użytkownicy serwisów) kompleksowy zestaw usług związanych z wyborem, zakupem oraz finansowaniem nieruchomości - podsumowano w sprawozdaniu firmy.

Ograniczono inwestycje

Koszty operacyjne grupy kapitałowej MZN Property zwiększyły się o 24,4 proc. - z 24,82 do 30,88 mln zł. Wydatki na usługi obce poszły w górę z 19 do 23,85 mln zł, a na wynagrodzenia zmalały z 3,91 do 3,8 mln zł.

W ub.r. w firmie pracowały średnio 42 osoby na etacie, o sześć więcej niż rok wcześniej.

- Przez ostatnie dwa lata Grupa prowadziła intensywne działania inwestycyjne, które częściowo zostały sfinansowane z linii kredytowych. Spłata zaciągniętych zobowiązań wymaga osiągnięcia pozytywnych przepływów finansowych w kolejnych okresach. W tym celu Grupa zdecydowała się na zmniejszenie nakładów inwestycyjnych w 2019 roku oraz na zwiększenie zdolności segmentu nieruchomości do generowania gotówki (m.in. poprzez redukcję zatrudnienia i zmniejszenie liczby podwykonawców) - opisano w sprawozdaniu.

Zysk sprzedażowy grupy MZN Property poszedł w górę z 1,64 do 2,3 mln zł, zysk operacyjny - z 1,49 do 2,15 mln zł, a zysk netto - z 933 tys. zł do 1,74 mln zł.

Negatywny wpływ epidemii

W raporcie grupa MZN Property oceniła, że ograniczenia w mobilności i działalności gospodarczej istotnie wpływają na rynek nieruchomości (bo dotyczą także pośredników i agencji nieruchomości), a tym samym będą mieć negatywne przełożenie na wyniki finansowe firmy.

- Na wyniki finansowe będą rzutowały m.in. udzielone w kwietniu b.r., w związku ze stanem epidemii wirusa SARS-CoV-2, znaczące rabaty dla wybranych grup klientów przez spółkę zależną emitenta - Grupę Morizon - poinformowano. Zaznaczono, że obecnie nie można oszacować, jak silny będzie ten wpływ.

Z drugiej strony firma wprowadziła oszczędności. - Z pracownikami spółek należących do Grupy uzgodnione zostały ograniczenia uposażeń na okres 3 miesięcy, a od dostawców Grupa wynegocjowała preferencyjne rabaty na drugi kwartał br. - wyliczono.

Firma zaznaczyła, że priorytetem jest dla niej zachowanie ciągłości działania oraz bezpieczeństwo pracowników i interesariuszy, dlatego wprowadziła system pracy zdalnej.

MZN Property niebawem w rękach Ringier Axel Springer Media

Pod koniec lutego br. Ringier Axel Springer Media zapowiedział, że w ramach wezwania chce kupić 100 proc. akcji MZN Property, zaoferował 1,97 zł za sztukę. Tym samym MZN Property zostało wycenione na 83,68 mln zł. Zapisy do sprzedaży akcji przyjmowano od 23 marca i do 24 kwietnia, rozliczenie transakcji zaplanowano na 29 kwietnia.

Ringier Axel Springer Media ogłaszając wezwanie zaznaczył, że uzyskał już od akcjonariuszy MZN Property mających walory stanowiące 64,33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu „nieodwołalne zobowiązania, na mocy których akcjonariusze ci zobowiązali się do złożenia zapisów na sprzedaż w wezwaniu”. Jednocześnie kupił od Grupy Polska Press serwis nieruchomościowy Gratka.pl.

Pod koniec marca pośredniczący w tym wezwaniu Pekao Investment Banking, poinformował, że do sprzedaży zapisali się już posiadacze 28,03 mln akcji MZN Property stanowiących ponad 66 proc. kapitału spółki. Warunkiem realizacji wezwania było przekroczenie poziomu właśnie 66 proc. kapitału.

W pierwszej połowie kwietnia zgodę na transakcję wyraził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Obecnie głównymi akcjonariuszami MZN Property są TFI Rockbridge (ma 24,01 proc. kapitału), prezes spółki Jarosław Święcicki (18,47 proc.), Tomasz Święcicki (16,64 proc.), Dariusz Piszczatowski wraz z Sui Generis Investments (10,33 proc.), Wondelay Investments Limited (8,13 proc.) i Alterium Holding (7,96 proc.).

Dołącz do dyskusji: MZN Property ze wzrostem wpływów o 25 proc. i 1,7 mln zł zysku. Wskutek epidemii obniżka pensji i rabaty dla klientów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fdf
czy tylko ja mam wrażenie, że wiele firm, które mają dobre wyniki wykorzystuje wirusa, żeby obciąć wynagrodzenia, nawet jeśli nie ma ku temu realnych powodów?
odpowiedź