SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na Facebooku pojawił się wirus udający zdjęcie w komunikatorze, może zaszyfrować dysk komputera

Na Facebooku pojawił się groźny wirus rozprzestrzeniający się pod postacią fałszywego zdjęcia przesyłanego w komunikatorze. Szkodliwy kod może doprowadzić do zaszyfrowania danych na dysku i zablokować użytkownikowi dostęp do komputera.

fot. Shutterstock.com Article

Złośliwy wirus pojawił się na Facebooku w weekend. Użytkownicy serwisu alarmowali o otrzymywaniu od znajomych wiadomości, w której zawarty był plik podszywający się pod zdjęcie.

Plik występujący pod różnymi nazwami (np. photo_1234 lub photo_2927) nie posiada żadnego z rozszerzeń charakterystycznych dla formatów fotograficznych (jpeg czy tiff), ale jest opatrzony końcówką svg.

Po kliknięciu na rzekome zdjęcie użytkownik jest kierowany na spreparowaną stronę przypominającą serwis YouTube. Tam pojawia się informacja, że do odtworzenia filmu konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego kodeka oferowanego na fałszywej stronie.

Rzekomy kodek jest w rzeczywistości wirusem, który instaluje się w przeglądarce jako dodatek. Jak poinformował serwis Niebezpiecznik.pl uzyskuje on pełne uprawnienia do wszystkich otwieranych przez użytkownika stron internetowych, odpowiada także za dalsze rozsyłanie swoich kopii na Facebooku poprzez listę znajomych konkretnego użytkownika.

Eksperci ostrzegają, że w niektórych wypadkach nowy wirus może zaszyfrować dysk twardy i zablokować dostęp do komputera.

Niebezpiecznik.pl podaje sposób na ręczne usunięcie wirusa (innej metody nie ma) po otwarciu go i zainstalowaniu za pomocą przeglądarki Chrome. Aby to zrobić, użytkownik musi na dysku twardym otworzyć kolejno C:Users\AppDataLocalGoogleChromeUser DataDefault. Następnie należy wyłączyć przeglądarkę, otworzyć katalog Extensions i skasować plik o nazwie jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg.

Dodatkowo eksperci zalecają zmianę haseł dostępowych do kont w serwisach internetowych oraz przeskanowanie komputera za pomocą programu antywirusowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na Facebooku pojawił się wirus udający zdjęcie w komunikatorze, może zaszyfrować dysk komputera

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
witam państwa
Ale svg to jest końcówka prawie typowych plików graficznych - to skalowalna grafika wektorowa. To prędzej .tiff-a przeciętny użytkownik nie ujrzy prawie nigdy.
12 8
odpowiedź
User
j
Jak ktoś wchodzi na stronę z linku i jeszcze instaluje kodek chociaż wszystko inne działa bez potrzeby instalacji to jest debilem i niech mu szyfrują dysk.
20 9
odpowiedź
User
j
Niebezpiecznik.pl podaje sposób na ręczne usunięcie wirusa (innej metody nie ma) po otwarciu go i zainstalowaniu za pomocą przeglądarki Chrome.

Tak. Wszyscy głupi korzystają z Chrome. Do tego pewnie łatwiej kliknąć w link i instalować kodek niż znajomego spytać czy cokolwiek przesyłał. Głupim to powinni zabronić korzystania z internetu.
12 10
odpowiedź