SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na platformach e-commerce kupujemy głównie ubrania, buty i kosmetyki

Ubrania, obuwie i kosmetyki to najczęściej zamawiane towary na platformach e-commerce - wynika z badania Polaków Portfel Własny. Wiele osób kupuje też w ten sposób laptopy, tablety, telefony komórkowe czy RTV i AGD, a także szuka informacji o produktach.

Według badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: marketplace przyszłością e-commerce” produkty kupowane na platformach e-zakupowych to głównie: ubrania (46 proc. korzystających z platform e-zakupowych). Tę odpowiedź częściej od mężczyzn wybierały kobiety (58 proc. w porównaniu do 31 proc. panów).

Po ubraniach chętnie kupuje obuwie

Następne w kolejności jest obuwie (31 proc.) - kupowane częściej przez osoby po 40. roku życia niż młodych dorosłych (odpowiednio 39 i 20 proc. wskazań). Po kosmetyki sięga 27 proc. ankietowanych - 36 proc. kobiet w porównaniu do 17 proc. mężczyzn. Co czwarty użytkownik marketplace’ów kupuje na tych platformach książki (25 proc.). Wśród tych respondentów najwięcej jest 18-29 latków (30 proc.) oraz seniorów (27 proc.).

Jak mówi Ewelina Krzynowy-Gaweł z Santander Consumer, wielu użytkowników marketplace’ów kupuje na platformach e-commerce elektronikę - laptopy, tablety czy telefony komórkowe (24 proc.), a także sprzęt RTV i AGD (23 proc.).

"Pierwsza kategoria jest wybierana głównie przez mężczyzn (35 proc. w porównaniu do 14 proc. z grupy kobiet), podobnie jak druga (37 proc. do 11 proc. pań)" – dodała, komentując wyniki badania. Z kolei na narzędzia wskazywało (17 proc.) a zabawki i inne artykuły dziecięce (15 proc.) respondentów. Biżuterię wybierało 9 proc. badanych, a meble czy artykuły wyposażenia wnętrz (7 proc).

42 proc. Polaków korzystających z marketplace’ów "wchodzi" tam, gdy chce dowiedzieć się więcej o konkretnym towarze, 34 proc. ankietowanych odwiedza w tym celu stronę konkretnej marki, a 25 proc. szuka filmów omawiających produkt w serwisie YouTube. Co czwarty wybiera w tym celu media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy Tik-tok (24 proc.). Forami internetowymi kieruje się natomiast 23 proc., a blogami influencerów - 3 proc. ankietowanych kupujących w marketplace’ach.

Badanie zrealizowano na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Dołącz do dyskusji: Na platformach e-commerce kupujemy głównie ubrania, buty i kosmetyki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl