SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadawcy telewizyjni nadal bez porozumienia ws. nowego badania mediów

Trwają prace nad nowym badaniem mediów, które chce stworzyć KRRiT oraz zespół Telemetria Polska w porozumieniu z rynkiem. Nadawcy internetowi oraz radiowi - aby sprawniej rozmawiało im się o projekcie - stworzyli własne Media Owners Committee, gdzie najpierw wypracowują wspólne stanowisko, a potem przedstawiają je na forum. Swojego MOC nadal jednak nie utworzyli nadawcy telewizyjni - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

fot. Shutterstock.com Article

W czerwcu - na zaproszenie przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego - odbyło się spotkanie z przedstawicielami rynku, dotyczące tworzenia nowego jednoźródłowego badania mediów. Jego celem miało być osiągnięcie porozumienia, po tym jak nadawcy telewizyjni, radiowi i internetowi pod koniec maja sami spotkali się z przedstawicielami IAA, SAR, domów mediowych, marketerów oraz instytutów badawczych oraz zapowiedzieli opracowanie własnej koncepcji badań. Krytycznie ocenili wtedy dotychczasową komunikację w projekcie oraz tempo prac projektowych.

Niezależnie od prac prowadzonych przez Telemetria Polska, przedstawiciele mediów planują także wypracować standard badania mediów, który po akceptacji wszystkich stron przedstawią jako wspólną rekomendację. W tym celu jesienią nadawcy chcą zorganizować konferencję na której zaprezentują swoje założenia i na którą mają zamiar zaprosić również przedstawicieli Krajowej Rady i Telemetrii Polskiej.

Nadawcy internetowi i radiowi utworzyli do tego czasu własny MOC - Media Owners Committee, a marketerzy ustanowili koalicję "Marketerzy dla lepszych badań", aby zadbać o reklamodawców i ich interesy w procesie tworzenia jednoźródłowego badania.

Do tej pory jedyną grupą, która nie porozumiała się wewnętrznie są nadawcy telewizyjni, którzy nie stworzyli własnego MOC TV. Z naszych informacji wynika, że do tej pory wśród nadawców ścierały się poglądy, co do finansowania badania i kosztów, jakie mieliby ponosić poszczególni z nich.

MOC TV nadal nie powstał

Spytaliśmy poszczególnych nadawców o ich to, w jakiej formie współpracują. Niektórzy z pytanych odpowiadają jedynie, że nie komentują sprawy.

Dariusz Dąbski, prezes zarządu Telewizji Puls odpowiada: - Od kilku miesięcy trwają prace nad statutem MOC Nadawców, zasadami jego funkcjonowania i uczestnictwa. Trwający obecnie sezon wakacyjny spowolnił tryb rozmów nadawców  w tych kwestiach, liczymy na to, że prace przyspieszą na jesieni - komentuje dla Wirtualnemedia.pl.

Centrum Informacyjnego TVP udzieliło nam odpowiedzi: - Telewizja Polska uczestniczy w pracach powołania MOC telewizyjnego oraz stworzenia „złotego” standardu badania mediów w Polsce. Powołano koordynatora MOC, którego zadaniem jest operacyjne wsparcie działań nadawców. Nadawcy wybrali na funkcję koordynatora Przemysława Broniszewskiego, który jest pracownikiem TVP - stwierdza biuro prasowe nadawcy.

Dodaje, że MOC TV jest w trakcie tworzenia. - Nie ma jeszcze statutu, ani formalnego sposobu podejmowania decyzji. Decyzje podejmowane są nieformalnie w trakcie spotkań - komentuje Telewizja Polska. - Aktualnie w powstanie MOC zaangażowane są podmioty, posiadające minimum jedną koncesję telewizyjną. Prace nadawców koncentrują się na badaniu mediów, aczkolwiek MOC ma zajmować się również innymi sprawami, będącymi w interesie wspólnym nadawców telewizyjnych – uzyskaliśmy odpowiedź.

Do Przemysława Broniszewskiego odsyła nas również Piotr Kaniowski z NC+.

Szukanie "złotego środka" na badania

Z kolei koordynator ds. MOC TV odpowiada nam, że "organizacja nadawców dopiero powstaje i pytania o szczegóły jej powstawania oraz funkcjonowania są przedwczesne”. - Z pewnością powiadomimy środowisko po jej formalnym zawiązaniu - informuje Przemysław Broniszewski.

Jego zdaniem nadawcy telewizyjni w ostatnich latach skupiali się głównie na podstawowej działalności, korzystając z narzędzi badawczych dostępnych na rynku. - Zmieniające się otoczenie biznesowe, spowodowało coraz większą nieadekwatność dostępnych rozwiązań względem potrzeb nadawców. W efekcie nadawcy telewizyjni postanowili powołać organizację, której celem będzie współpraca w zakresie nowych metod badania mediów, a także innych obszarów dotyczących telewizji i technologii z nią związanych - komentuje Wirtualnemedia.pl Przemysław Broniszewski.

Zaznacza, że nadawcy telewizyjni - razem z organizacjami zrzeszającymi nadawców radiowych i wydawców internetowych - rozpoczęli proces tworzenia rekomendacji dotyczącej "złotego” standardu badania mediów. - Wyniki tych prac najprawdopodobniej zostaną zaprezentowane jesienią tego roku - zapowiada.

Wciąż bez JIC-a i bez spółki Telemetria Polska

Podczas ostatniego spotkania pomiędzy przewodniczącym KRRiT Witoldem Kołodziejskim, zespołem Telemetrii Polskiej a stroną rynkową, które odbyło się w czerwcu zaproponowano, że powstaną zespoły eksperckie, które będą reprezentować rynek i współpracować z zespołem Telemetrii Polskiej do czasu stworzenia JIC-u (Joint Industry Comittee). Zespoły te miałyby na bieżąco współpracować z Telemetrią Polska.

Oprócz tego zdecydowano, ze przynajmniej raz w miesiącu będą odbywały się spotkania statutowe zespołu Telemetrii Polskiej z reprezentacją rynku dotyczące postępów w pracach nad powstaniem nowego jednoźródłowego standardu badań.
- Zaproponowaliśmy formułę zespołów eksperckich, które mają usprawnić komunikację projektową do czasu, kiedy nie powstanie JIC. Po wstępnym zainteresowaniu nadawcy mają odpowiedzieć, jaka jest ich ostateczna opinia w tej sprawie. Takie ciała miałyby powstać niezwłocznie jako platforma do bieżącej współpracy – komentował wtedy Michał Wigurski, szef projektu Telemetria Polska w rozmowie z nami.

W Polsce jest kilka firm badających rynek mediów. Oprócz Gemiusa, który tworzy raporty dotyczące internetu, wyniki radia są dostępne w ramach Radio Track Millward Brown, a rynek telewizyjny monitoruje firma Nielsen.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Wyniki mediów publicznych w 2018 roku

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej). Zmalały przychody ze sprzedaży serwisów ogólnoinformacyjnych i ekonomicznych oraz Centrum Prasowego, a wzrosły z PAP Foto, obsługi medialnej i wynajmu. Na koniec ub.r. firma zatrudniała 401 osób.

Wyniki głównych mediów komercyjnych w 2018 roku

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

W ub.r. TVN osiągnął wzrost wpływów sprzedażowych o 8,6 proc. do 1,97 mld zł, a przychody z emisji reklam zwiększyły się o 9,7 proc. do 1,42 mld zł. Nadawca zanotował 157,5 mln zł straty netto, głównie wskutek 394,7 mln zł odpisu dot. wartości udziałów w platformie nc+. Na koniec roku zatrudniał 1 514 pracowników.

W ub.r. Grupa RMF zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 7,8 proc. do 288,22 mln zł oraz 147,16 mln zł zysku netto (wobec 133,29 mln zł rok wcześniej). Firma zatrudniała 292 pracowników.

W ub.r. grupa kapitałowa Eurozet (należą do niej m.in. rozgłośnie Radio ZET, Radio ZET Chilli, Meloradio, Radio Plus i Antyradio) zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto. W przypadku samej spółki Eurozet wpływy i zysk nieco zmalały.

Spółka Radio Eska, która jest nadawcą 42 rozgłośni radiowych pod tą nazwą zamknęła 2018 rok przychodami netto w kwocie 32,33 mln zł i zyskiem netto w wysokości 8,51 mln zł. Spadły wpływy ze sprzedaży reklam, ale udało się to zrekompensować wpływami ze sprzedaży praw autorskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nadawcy telewizyjni nadal bez porozumienia ws. nowego badania mediów

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
paff
Konsumować to można schabowego z kapuchą, a nie jakieś media!
5 3
odpowiedź
User
Piotr
"Nadawcy telewizyjni nadal bez porozumienia ws. nowych badań konsumpcji mediów"
Tylko dlaczego ta informacja (i inne z serii telemetria) pojawia się w dziale Radio?
Podobnie do działu Radio zawsze wrzucacie informacje o abonamencie, ustawach medialnych, KRRiTV czy RMN. Nie ma o czym pisać?
2 0
odpowiedź
User
Fela
Czyli jak? Pan Broniszewski, który na co dzień pracuje w TVP mówi, ze jest reprezentantem MOCa, którego jak się okazuje nie ma. To za kogo mówi? Za TVN i Polsat też? To TVP ustala dzisiaj co mówią inne telewizje?
2 0
odpowiedź
User
zdziwona
TV bardzo sprawnie współpracuje i ma świetnego koordynatora. Wszyscy działają równo, nie rozumiem za bardzo tego artykułu wymierzonego w TV.
0 0
odpowiedź
User
L4
Skoro tyle czasu bez porozumienia to ja może nie będę przychodzić do pracy ale pracodawca będzie mi i tak wypłacać pensję na moje konto. Jak będzie porozumienie to ja przyjdę
0 0
odpowiedź