SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadchodzący sezon w telewizjach spektakularny, ale wzrostu inwestycji reklamowych nie będzie

Debiutujące dzisiaj jesienne ramówki głównych nadawców telewizyjnych imponują pod względem zaproponowanych nowości. Wybija się w nich oferta TVP, która dzięki premierom ma szansę powalczyć o młodszego odbiorcę. Jednak o pozycję lidera oglądalności w grupie komercyjnej tradycyjnie już bój toczyć będą Polsat i TVN, których jesienne ramówki s przede wszystkim konsekwentne. I choć w ostatnich miesiącach roku pieniędzy na rynku reklamowym będzie zapewne więcej, to nie należy spodziewać się wzrostu inwestycji w reklamę tv i wypełnienia bloków reklamowych - twierdzą eksperci z domów mediowych.

Article

Dzisiaj startują nowe, jesienne ramówki Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu oraz większości kanałów tematycznych.

Duzi nadawcy stawiają w nich na sprawdzone już formaty i seriale, wracając z nowymi ich seriami, a dodatkowo wspierają antenę kilkoma nowościami.

TVN: sprawdzone produkcje, mocne nowości

TVN od 2 września rozpoczyna emisję nowych odcinków takich produkcji, jak „19+” (16.30) czy „Ukryta prawda” (18.00). Widzowie zobaczą również premierowe odcinki „Milionerów” (od poniedziałku do czwartku o godz. 20.55). Bez zmian będzie można oglądać również nowe odcinki serialu „Na Wspólnej” (od poniedziałku do czwartku o godz. 20.15; obyczajowa produkcja nie ma przerwy wakacyjnej).

W poniedziałkowym paśmie o godz. 21.30 TVN pokaże składającą się z trzynastu odcinków ósmą edycję programu „Top model” (od 2 września). We wtorki o 21.30 od 3 września widzowie stacji zobaczą drugi sezon „Pułapki” (pierwszy sezon tej produkcji emitowany był jesienią ub.r. w niedzielnym prime-time). Od 22 października stacja będzie emitować „Pod powierzchnią 2”.

Godzinę później (o 22.30) we wtorkowe wieczory będzie emitowana kolejna edycja „Kuby Wojewódzkiego”, a o 23.30 - nowe odcinki „Superwizjera”. Bez zmian w czwartki o 21.30 widzowie zobaczą kolejne odcinki „Kuchennych rewolucji” Magdy Gessler” (od 5 września), a w piątkowym prime-time w ramówce TVN znajdą się filmy fabularne z cyklu „Superkino”.

W soboty o 20.00 (od 7 września) TVN pokazywać będzie kolejny sezon programu „Mam talent!”, a dwie godziny wcześniej widzowie zobaczą nowe odcinki „36,6” Ewy Drzyzgi. Z kolei w niedzielnym prime-time (godz. 20.00 od 8 września) widzowie zobaczą kolejną edycję kulinarnego programu „MasterChef”. Wśród pozostałych pozycji TVN na jesień 2019 znajdą się takie tytuły, jak: „Fakty” (codziennie o 19.00), „Uwaga!” (w dni powszednie o 19.50 i w weekendy o 19.45), „Dzień dobry TVN” (codziennie o 7.30; od 31 sierpnia), „Kobieta na krańcu świata” (w niedziele o 11.00; od 8 września) i „Co za tydzień?” (w niedziele o 11.30).

W jesiennej ramówce stacja pokaże też trzy nowości: program „Starsza pani musi fiknąć”(środy o godz. 21.30, od 4 września), serial „39 i pół tygodnia” (niedziele o godz. 21.30, od 8 września)  oraz reality-show z Edytą Górniak „My Way” (środy o godz. 21.30, od 30 października).

W sobotę, 31 sierpnia TVN rozpoczął emisję kolejnego sezonu „Dzień dobry TVN”, który startuje 30 minut wcześniej niż dotychczas. Poranny program zyskał odświeżone studio, a także nową oprawę.

Z kolei telewizyjna Siódemka 13 września o 20.00 ruszy z kolejnym sezonem reality-show „Big Brother”, a 2 września na antenę powrócą nowe odcinki telenoweli „Zakochani po uszy”.

TVP: sześć premier

Na antenach TVP1 i TVP2 zadebiutuje łącznie 6 nowości. Jedyną nowością w TVP1 emitowaną od września będzie codzienny teleturniej „Gra słów - krzyżówka”, w którym uczestnicy będą rozwiązywać krzyżówki. Audycję poprowadzi Radosław Brzózka. Premierowe odcinki będzie można oglądać od poniedziałku do piątku o godz. 15.30, począwszy od 9 września.

Pod koniec roku (dokładnie 8 grudnia o 20.20) TVP1 rozpocznie emisję nowego historycznego serialu „Ziuk. Młody Piłsudski”, który opowiada o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku.

TVP1 jesienią pokaże również znane już widzom kontynuacje, a wśród nich m.in.: reality-show „Rolnik szuka żony”, teleturniej „Jaka to melodia?” (z Rafałem Brzozowskim w roli gospodarza), „Korona królów”, „Ojciec Mateusz”, „Klan”, „Wojenne dziewczyny”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Komisarz Alex”, „Leśniczówka” i „Magazyn Ekspresu Reporterów”, który został przeniesiony z TVP2.

Pierwszą jesienną nowością TVP2 jest program „Gotowi do gotowania. Start!”, którego sponsorem jest Jeronimo Martins Polska. Jest to polska wersja formatu „Ready Steady Cook” - w każdym odcinku show rywalizują ze sobą dwie drużyny (złożone z profesjonalnego szefa kuchni i kulinarnego amatora), które w ciągu 20 minut muszą przygotować posiłek z produktów o łącznej wartości nie większej niż 25 złotych. Dla zwycięskiego uczestnika każdego odcinka - kulinarnego amatora - przewidziano voucher z kwotą do wydania w sklepach Biedronka. „Gotowi do gotowania. Start!” poprowadzi Marzena Rogalska. Cykl w TVP2 zadebiutuje 9 września i będzie nadawany w dni powszednie o 18.30.

Tuż po nim (o 18.55; również od 9 września) widzowie zobaczą inną nową kulinarną produkcję - reality-show „Teściowe i synowe. Kto tu rządzi?”. Jest to polska wersja formatu „Momster” z portfolio Global Agency (dotychczas doczekał się on lokalnych edycji w Rosji i Turcji). Formuła tego programu polega na tym, że teściowe i synowe rywalizują ze sobą w przygotowywaniu potraw kulinarnych.

W piątki o godz. 20.45 (od 20 września) stacja będzie emitować reaktywowany po 23-letniej przerwie teleturniej „Czar par”. Formuła tego projektu zakłada rywalizację między sobą dwuosobowych zespołów, którego członkami są pary (np. małżeństwa, czy osoby zaręczone). W nowej odsłonie widowiska zaprezentuje się 14 duetów. „Czar par” poprowadzą Maciej Kurzajewski oraz Izabella Krzan. Jurorami reaktywowanego teleturnieju będą duety: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel oraz Dorota Chotecka i Radosław Pazura.

Dwa nowe projekty Dwójki będą emitowane w czwartkowe wieczory, począwszy od 12 września. Pierwszym z nich będzie nadawany o 20.45 „Najgorszy kucharz” - to polska wersja formatu „Worst Cooks” stworzonego przez All3media.

Następnie - o 21.50 - widzowie będą mogli oglądać program „Wkręceni w randkę” (o 21.50). Polska edycję „Matchmakers” poprowadzą Anna Lucińska i Aleksander Sikora.

Początkowo od 7 września w soboty o około godz. 22.00 TVP2 miała emitować serial „Lepsza połowa”, ale produkcja ta trafi na antenę stacji w późniejszym terminie.

Z kolei w sobotę, 7 grudnia o 20.05 odbędzie się premiera „The Voice Senior”, w którym występują utalentowani wokalnie uczestnicy w wieku 60. i więcej lat. Muzyczne widowisko poprowadzą Marta Manowska i Tomasz Kammel, a jurorami w programie będą: Urszula Dudziak, Andrzej Piaseczny, Alicja Majewska i Marek Piekarczyk.

Widzowie Dwójki jesienią zobaczą również nowe odcinki takich audycji, jak m.in.: „Koło fortuny” (z Norbim w roli nowego gospodarza; partnerować mu będzie Izabella Krzan), „Familiada”, „Postaw na milion”, „The Voice of Poland”, „Szansa na Sukces. Opole 2020”, „Pytania na śniadanie”, „Echo serca” (serial przeniesiony z TVP1), „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”, „Rodzinka.pl”, „O mnie się nie martw” i teleturniej „The Wall. Wygraj marzenia”, który został przeniesiony z TVP1.

Polsat: nowości i sprawdzone formaty

Polsat w jesiennej ramówce pokaże trzy nowości: duży randkowy program „Love Island. Wyspa miłości”, reality-show „Ninja Warrior Polska” oraz cotygodniowy serial „Zawsze warto”.

„Love Island. Wyspa miłości” to reality-show oparty na brytyjskim formacie „Love Island”, który powstał w 2005 roku dla ITV. Uczestnikami programu są single, którzy przez kilka tygodni mieszkają ze sobą w willi zlokalizowanej na egzotycznej wyspie.  
Pierwsza edycja polskiej wersji reality-show potrwa 6 tygodni - poprowadzi ją modelka i prezenterka Karolina Gilon. Program będzie można oglądać w dni powszednie i w niedziele po godz. 22.00, począwszy od 2 września. Program z 1-dniowym opóźnieniem będzie można oglądać też w Eska TV. Codzienny reality-show na antenie muzycznej stacji będzie emitowany o godz. 20.00 (od 3 września).

Druga z nowości Polsatu na jesień 2019 to stworzony w Japonii w 1997 roku reality-show „Ninja Warrior”, którego polska wersja nazywa się „Ninja Warrior Polska”. Formuła tego projektu zakłada rywalizację sprawnych fizycznie uczestników (w wieku 18 i więcej lat), którzy muszą pokonać skomplikowany tor przeszkód. Osoby, które wykonają wszystkie zadania, otrzymają miano „Wojowników Ninja”.

Gospodarzem „Ninja Warrior Polska” została Aleksandra Szwed. Z kolei do roli komentatorów zmagań uczestników zostali zaangażowani: Jerzy Mielewski i Łukasz „Juras” Jurkowski. Reality-show w Polsacie będzie można oglądać od 3 września we wtorki o godz. 20.05.

Polsat w nadchodzącej ramówce pokaże również składający się z 12 odcinków nowy serial „Zawsze warto”. Fabuła serialu koncentruje się na losach trzech różnych kobiet, w różnym wieku: prawniczki, gospodyni domowej i dziewczyny do towarzystwa.
Stacja nowy serial umieści w środowym paśmie o godz. 21.05. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się 4 września.

Wśród kontynuacji Polsatu z poprzednich ramówek znajdą się m.in.: paradokumenty „Na ratunek 112” i „Gliniarze”, seriale „Pierwsza miłość”, „Przyjaciółki”, „Świat według Kiepskich” i „W rytmie serca” (emisja najprawdopodobniej późną jesienią, czy programy typu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”, „Twoja twarz brzmi znajomo”, „Nasz nowy dom” i „Kabaret na żywo”.

„Gra muzyka” z Robertem Janowskim w TV Puls

W jesiennej ramówce Telewizji Puls pojawi się nowy rozrywkowe show „Gra muzyka”, który poprowadzi Robert Janowski. Autorski projekt TV Puls i Media Corporation z Robertem Janowskim w roli gospodarza będzie można oglądać w soboty o godz. 19.00, począwszy od 7 września.

Widzowie stacji zobaczą również nowe odcinki codziennych seriali „Lombard. Życie pod zastaw” i „Rodzinny interes”.

Sporo nowości, ale największy potencjał ma sport

- Nadchodzący sezon zapowiada się spektakularnie - przynajmniej pod względem liczby nowości, które oferują widzom główne anteny - komentuje Katarzyna Baczyńska, TV director w Codemedia. Jej zdaniem Telewizja Polska, która ma ich najwięcej będzie miała szansę powalczyć o młodszych odbiorców, którzy dzisiaj częściej wybierają ofertę konkurencji. - Sporo nowości zaoferował widzom Polsat (duża zmiana po asekuracyjnej ramówkowo wiośnie), w TVN natomiast jest ich w tym sezonie mniej. Ramówka jest jednak jak zwykle bardzo konsekwentna: dominują seriale i znane już widzom formaty rozrywkowe - ocenia nasz rozmówczyni.

Ekspertka z Codemedia wskazuje, że największy potencjał do gromadzenia masowej widowni mają transmisje sportowe z udziałem Reprezentacji Polski (we wrześniu są to mecze eliminacyjne do Euro 2020 oraz transmisje Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn oraz Mistrzostw Europy w siatkówce kobiet w TVP). - Z reguły potęgą pod względem liczby widzów są transmisje meczów piłki nożnej, natomiast patrząc na siatkówkę przez pryzmat ostatnich sukcesów naszych reprezentantów i pewnego już udziału w Igrzyskach Olimpijskich nadchodząca impreza powinna cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeśli mecze siatkówki będą transmitowane na TVP1 to właśnie ta antena ma szansę powalczyć o pozycję lidera w grupie 4+ - zwłaszcza we wrześniu - zaznacza Katarzyna Baczyńska.

Przewiduje, że w grupie komercyjnej czeka nas zapewne pojedynek między Polsatem a TVN i ciężko jest przewidzieć jego wynik.

Pamiętajmy, że jesień 2018 to ewidentnie czas TVNu, natomiast na wiosnę tego roku ramówka Polsatu zapracowała lepiej pomimo braku nowości. Co ciekawe, oferta TVN była w tym okresie dość zbliżona do bardzo udanego sezonu jesiennego, więc słabsze wyniki były sporym zaskoczeniem. Jesień 2019 to więc z jednej strony konsekwencja TVN, która sprawdziła się świetnie na jesieni 2018, z drugiej - większy potencjał masowej widowni w ramówce Polsatu - komentuje TV director Codemedia.

Katarzyna Baczyńska przewiduje, że w ostatnich 4 miesiącach roku będzie więcej pieniędzy na telewizyjnym rynku reklamowym, ale zaznacza, że nie ma co spodziewać się spektakularnego odbicia. - Dużą niewiadomą są firmy farmaceutyczne - sezon jesienno - zimowy to okres, w którym inwestycje osiągają najwyższe poziomy, a pamiętajmy, że w pierwszych miesiącach 2019 to właśnie ta kategoria najbardziej zredukowała aktywność w telewizji - zwraca uwagę nasza rozmówczyni.

Trudno rok

W ocenie Macieja Niepsuja, buying directora w MullenLowe MediaHub ramówka TVN jest bardzo zachowawcza, a po jej analizie można stwierdzić, że to taktyka na przeczekanie.

- Copy paste tego co zazwyczaj robi Polsat, czyli nie ryzykujemy, odpalamy to co do tej pory się sprawdzało. Nie dyskredytując w żaden sposób potencjału topowych programów TVNu, które powinny się kolejny sezon bronić oglądalnościami, spodziewałbym się jednak czegoś nowego. Z drugiej strony do nowości z efektem wow jakoś w ostatnich sezonach na Wiertniczej zdecydowanie nie mają ręki więc może w tej sytuacji jest to słuszny kierunek. Zwłaszcza, że finansowo ten rok nie jest aż tak udany jak poprzedni, więc być może skłonność do podejmowania ryzyka „ramówkowego" jest dużo mniejsza. W przypadku telewizji publicznej widać wyraźny podział na część publicystyczno informacyjno patriotyczną czyli TVP1 i tę o zdecydowanie mniejszym ciężarze gatunkowym, zdecydowanie bardziej rozrywkową czyli TVP2. W tej sytuacji Ziuk idealnie wpisuje się w oczekiwania widzów Jedynki a cała reszta nowych formatów kucharsko - randkowych pasuje do Dwójki. Nie możemy również zapominać o jesiennych wydarzeniach sportowych, które w zależności od dyspozycji naszych reprezentantów będą oglądały się dobrze albo bardzo dobrze. Polsat po zaskakująco udanej wiośnie pokaże jesienią kilka mocno zróżnicowanych tematycznie nowości z których moim zdaniem „Zawsze warto” będzie miało szanse na kolejne sezony. „Ninja warrior” to coś zdecydowanie dla fanów, a konwencja codziennych emisji „Love Island” jakoś do mnie nie trafia. Zdecydowanie na plus w przypadku Polsatu biblioteka filmowa. Zwłaszcza, że pod koniec roku wróci zapewne Kevin... - komentuje nasz rozmówca.

Ekspert MullenLowe twierdzi, że o pozycję lidera w walce o widza powalczy tradycyjnie mocny TVN z Polsatem. - Tu pytanie za 100 pkt jak przyjmą widzowie nowości z Ostrobramskiej. Bardzo fajny kierunek TVP2, już wiosną widownia wyglądała zdecydowanie lepiej niż w ubiegłym roku więc jeżeli nowości „zażrą" to sezon będzie zdecydowanie na plus. A Jedynka powalczy o... widza Jedynki – mówi Maciej Niepsuj. Przyznaje też, że nie spodziewa się rewolucji, bo żadna z nowości raczej nie wbije się na pełnej petardzie w świadomość widzów, więc tradycyjnie najlepiej będą się oglądały programy ,które widz zna i lubi: „M jak miłość”, „Taniec z Gwiazdami”, „Mam talent”.

Podobnie jak Katarzyna Baczyńska, także i on nie spodziewa się takiego wzrostu inwestycji i wypełnienia bloków reklamowych, jak w ubiegłym roku. - Zakładam, że nieunikniony jest niewielki spadek przychodów stacji porównując 3 i 4 kwartał rok do roku – podsumowuje nasz rozmówca.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nadchodzący sezon w telewizjach spektakularny, ale wzrostu inwestycji reklamowych nie będzie

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anni
Ciekawe gdzie wyznawcy TVN oglądają sport?
26 10
odpowiedź
User
Rocky
Love Island najlepsze!!! Polsat rządzi !!!
9 29
odpowiedź
User
Sylwek
Też nie mogę się doczekać Love island. Dzięki Polsat
8 27
odpowiedź
User
Nick2000
ten randkowy program Polsatu mega, uczestnicy są boscy
6 29
odpowiedź
User
Nie lubię TVP
Błagam was tylko nie TVP to się ogląda patologia
13 12
odpowiedź