SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze Radia Kraków i Associated Press wśród laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Anna Kluz-Łoś z Radia Kraków została najlepsza polską dziennikarką publikującą na tematy polonijne. Zagraniczną najlepszą dziennikarką pisząca o Polonii roku 2020 jest Vanessa Gera z Associated Press. Jury tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego we wtorek ogłosiło swój werdykt.

Article

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego rokrocznie przyznawana jest dziennikarzom i redakcjom, publikującym materiały służące Polonii. W tym roku napłynęło 50 zgłoszeń, zaś jury obradowało wyjątkowo w sposób zdalny. W jego skład weszli: Jakub Płażyński (przewodniczący), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Anna Kluz-Łoś dostała nagrodę w kategorii „dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków. W kategorii „dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii” laureatką jest Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, którą nagrodzono za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju.

Za redakcję najlepiej opisującą sprawy polonijne w 2019 roku uznano portal „Polacy we Włoszech” (polacywewloszech.com). W uzasadnieniu napisano, ze nagroda przyznana jest „za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii”.

Nie przyznano natomiast żadnej nagrody w kategorii „dziennikarz medium polonijnego”. Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia Wydawnictwu Czarne za publikację trzech książek reportażowych: „Pożytki z katorgi” Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela” Karoliny Przewrockiej-Aderet. Nagrody w kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii „redakcja medium polonijnego” stanowi statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. To już dziewiąta edycja tej nagrody. Laureatami poprzedniej edycji byli dziennikarze z Australii, Hiszpanii, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii.

Wręczenie nagrody odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Jak podają organizatorzy, data uroczystości zostanie ustalona po unormowaniu się sytuacji epidemicznej.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Radia Kraków i Associated Press wśród laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl