SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike został poeta Jerzy Jarniewicz. Jury uhonorowało go za tomik „Mondo cane". Werdykt konkursowego jury poznaliśmy w niedzielę Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej", trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej".

W gronie siedmiu książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się trzy powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nike trafi do poety: Jerzego Jarniewicza za tomik „Mondo cane", wydany przez Biuro Literackie. „Zwycięska książka jawi się jako niezwykłe ćwiczenie. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość - ta od słów i ciał” - mówił w laudacji na cześć laureata prof. Przemysław Czapliński, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. – Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji - mówił z kolei Jarniewicz dodając, że „czytelników poezji jest tylu, co poległych pod Termopilami".

Oprócz Przemysława Czaplińskiego w tegorocznej edycji jury Nike zasiadali ponadto: Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureacie jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody – 2 października br. Zwycięzca Nike 2022 otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Kogo nominowano ponadto

W gronie nominowanych do 26. edycji Nagrody Nike, obok laureata, znaleźli się jeszcze: Anna Cieplak z powieścią „Rozpływaj się", Artur Domosławski z książką „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana", Joanna Ostrowska autorka książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", Edward Pasewicz z powieścią „Pulverkopf", Maciej Płaza i jego „Golem" oraz Kacper Pobłocki, autor eseju „Chamstwo".

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej", którzy wybierali ulubione lektury spośród książek nominowanych do Nike 2022 na stronie internetowej stronie plebiscytu. Najwięcej głosów otrzymała Joanna Ostrowska za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", zdobywając nagrodę Nike Czytelników 2022.

Rok temu Nagrodę Literacką Nike otrzymał Zbigniew Rokita za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".  Tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl. Organizatorami nagrody są „Wyborcza" i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem - Fundacja Agory.

26. edycję Nagrody Literackiej Nike wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej" i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych. Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. 

Dołącz do dyskusji: Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolo
Wypocinki docenione, co na to prawdziwi poeci? Na przykład Herbert
odpowiedź