SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiany w Nagrodzie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Pojawi się przedstawiciel RMF FM

Konkurs o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego rozszerza swoją formułę. Obok dotychczasowej nagrody dziennikarskiej pojawi się kategoria "Autor internetowy". - Chcemy uhonorować twórców internetowych spoza głównego nurtu mediów - zapowiada rozgłośnia. Pierwszy raz w historii w Kapitule Nagrody zasiądzie przedstawiciel konkurencji - Marek Balawajder z RMF FM. W tym gronie znajdzie się również redaktor naczelny portalu Wirtualnemedia.pl Patryk Pallus.

Uroczystość wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, fot. materiały prasowe Article

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, który był założycielem stacji, jest przyznawana od 2005 r. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Przyznawana jest autorom materiałów dziennikarskich, które zdaniem kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się m.in. Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, Ewa Ewart, Andrzej Poczobut, Mariusz Szczygieł czy Bianka Mikołajewska.

Motyw przewodni tegorocznej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego brzmi "Media i wojna. Między informacją a propagandą", a kontekstem dla jego rozwinięcia będzie wojna w Ukrainie. Pojawi się on nie tylko podczas tradycyjnej gali, ale również w programie "Forum Dziennikarskiego", które - jak zapewnia organizator - będzie platformą wymiany doświadczeń i opinii oraz miejscem dyskusji, w której wezmą udział zarówno mentorzy, jak i młodzi, początkujący dziennikarze i studenci dziennikarstwa.

Nowa kategoria Nagrody im. Woyciechowskiego

W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu wprowadzono dwie kategorie. Oprócz tradycyjnej nagrody dziennikarskiej kapituła wyłoni najlepszego autora internetowego. - Zmiany zachodzące we współczesnym świecie mediów skłoniły nas do rozwinięcia formuły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego - mówi Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET. - Wprowadzamy dodatkowe elementy, które tworzą spójną całość, a których zwieńczeniem stanie się uroczysta gala. W tym roku obok najlepszych dziennikarzy odsłaniających kulisy otaczającej nas rzeczywistości, chcemy nagrodzić twórców internetowych, którzy działają poza głównym nurtem dużych mediów.

Rozgłośnia podkreśla, że chce uhonorować tych, którzy w ostatnim roku wyróżniali się "rzetelnością, wiarygodnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów oraz mieli istotny wkład w kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich". Kandydatów do konkursu może zgłosić każdy. W tym roku termin nadsyłania formularzy upływa 23 września (plik do pobrania znajduje się na stronie e.nagrodawoyciechowskiego.pl).

- To szansa na dostrzeżenie i uhonorowanie twórców, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematycznych życia społecznego i dzielą się swoją wiedzą z szeroką opinią publiczną, publikując wartościowe treści w internecie. Mam nadzieję, że ten konkurs wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń branży mediowej - podkreśla Mariusz Smolarek.

Laureat oprócz honorowej statuetki otrzyma też 30 tys. zł.

W Kapitule redaktor naczelny Wirtualnemedia.pl

Nominowanych i zwycięzcę wyłoni Kapituła, w skład której wchodzą m.in. dziennikarze-laureaci Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz dziennikarze aktywni i wyróżniający się w sieci, mający ugruntowany dorobek zawodowy, przedstawiciele organizacji fact-checkingowych i mediów branżowych oraz przedstawiciel Radia.

W tym roku w tym gronie - po raz pierwszy w historii - znalazł się reprezentant naszej redakcji. Jest nim Patryk Pallus, redaktor naczelny portalu Wirtualnemedia.pl. Poza tym w skład Kapituły wchodzą: Sylwia Czubkowska (redaktorka prowadząca Magazynu Spider’s Web+ i dziennikarka Spider’s Web), Marek Czyż (dyrektor informacji Radia ZET), Aleksandra Karasińska (redaktorka naczelna Forbes Women Polska), Małgorzata Kilian (prezeska Stowarzyszenia "Demagog"), Bianka Mikołajewska (dziennikarka śledcza, Wirtualna Polska), Konrad Piasecki (dziennikarz i publicysta telewizji TVN24), Dariusz Rosiak (autor i prowadzący "Raportu o stanie świata"), Wawrzyniec Smoczyński (pełnomocnik rektora ds. programu nauk społecznych SWPS, prezes Fundacji Nowej Wspólnoty).

Z kolei w skład Kapituły tradycyjnej nagrody dziennikarskiej - po raz pierwszy w historii konkursu - wszedł przedstawiciel konkurencji. Jest nim Marek Balawajder, dyrektor informacji Radia RMF FM. Poza nim w tym gronie zasiadają: Jerzy Baczyński (redaktor naczelny tygodnika "Polityka"), Marek Czyż (dyrektor informacji Radia ZET - przewodniczący), Krzysztof Jedlak (redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej"), Jerzy Jurecki (redaktor naczelny "Tygodnika Podhalańskiego"), Katarzyna Kozłowska (redaktor naczelna dziennika "Fakt"), Jarosław Kurski (pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej"), Michał Kuźmiński (zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego"), Piotr Mieśnik (redaktor naczelny Wirtualnej Polski), Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny kwartalnika "Więź"), ks. Adam Pawlaszczyk (redaktor naczelny tygodnika "Gość Niedzielny"), Michał Samul (redaktor naczelny TVN24 i "Faktów" TVN oraz szef pionu informacji telewizji TVN), Andrzej Skworz (redaktor naczelny magazynu "Press"), Michał Szułdrzyński (pierwszy zastępca redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita"), Tomasz Sekielski (redaktor naczelny "Newsweek Polska") i Bartosz Węglarczyk (redaktor naczelny Onetu).

Wyniki obu kategorii Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 listopada w Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w Nagrodzie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Pojawi się przedstawiciel RMF FM

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Kogo to bo ta nagroda mało znaczy biorąc pod uwagę to co Eurozet wydziwial i kogo zatrudniał w minionych latach...
0 0
odpowiedź
User
jest enerdźi!
Nagrodę bezapelacyjnie i jednogłośnie powinna zostać przyznana Red. Czapka z daszkiem! To by było enerdżi! :-)
0 0
odpowiedź
User
Daria
A gala w tym roku tez bedzie nidna jak flaki z olejem?
0 0
odpowiedź