SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef TAI wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

- Chcemy, by Nagrody Mediów Publicznych były formą mecenatu państwowego nad polskimi twórcami - powiedział  przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) Krzysztof Czabański. Tegorocznych laureatów NMP poznamy w poniedziałek, 16 listopada.

Czabański przypomniał, że dwanaście lat temu - jako szef Polskiego Radia, razem z ówczesnym prezesem TVP Andrzejem Urbańskim, zainicjowali przyznawanie tych nagród.

„Chcieliśmy, by była to forma mecenatu państwowego nad polskimi twórcami. Mecenat prywatny jest bowiem w Polsce płytki, słaby i na dodatek bardzo upolityczniony. Dlatego Nagrody Mediów Publicznych są przyznawane przez kapituły niezależne od mediów publicznych, od władz poszczególnych spółek, chociaż to one finansują nagrody dla laureatów” – powiedział przewodniczący RMN.

Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 roku – po raz drugi dopiero w 2019. „Przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych. My tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach” – wyjaśnił Czabański.

Słowo

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są w trzech kategoriach – Słowo, Obraz i Muzyka.

W kategorii Słowo powołana przez PAP kapituła, wskazała Włodzimierza Boleckiego - historyka literatury i pisarza, który przywracał w latach PRL-u wbrew oficjalnemu literaturoznawstwu, i „wbrew wszystkiemu”, twórczość wybitnych polskich pisarzy - Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz Józefa Mackiewicza - przypominał i podkreślał ich sprzeciw wobec zacierania prawdy o komunizmie, powszechnej amnezji i zbyt łatwego wybaczania. Bolecki był nominowany do NMP również w ubiegłym roku.

Ponownie zgłoszono również Andrzeja Horubałę - pisarza łączącego w oryginalny sposób talent kreacyjny z niezwykłą przenikliwością krytyka, czego efektem są sprawnie napisane powieści i zbiory błyskotliwych, krytycznych esejów, oraz „nieustająco poszerzającego ciągle ciasne granice wolności słowa w Polsce”.

Kolejnym nominowanym po raz drugi jest Antoni Libera - krytyk literacki, znakomity znawca twórczości Samuela Becketta, wydawca Janusza Szpotańskiego, człowiek teatru, prozaik i tłumacz m.in. Becketta, Sofoklesa, Oscara Wilde’a, Konstandinosa Kawafisa i Jeana Racine’a.

Zgłoszenie Andrzeja Mularczyka, reportera, pisarza i scenarzysty – m.in. trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, seriali „Dom” i „Droga” - autora słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzonego Prix Italia; uzasadniono m.in. przejściem napisanych przezeń fraz do potocznej polszczyzny – „podejdź no do płota”, „sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

Ponownie nominowano także historyka profesora Andrzeja Nowaka – za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na „fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość”, przede wszystkim za cykl „Dzieje Polski” należący do „najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci”.

W kapitule Słowa znaleźli się: reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, poeta, pisarz, dramaturg i tłumacz Ernest Bryll, dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk, oraz zastępca redaktora naczelnego PAP Cezary Bielakowski.

Muzyka

Do Nagrody Mediów Publicznych za Muzykę nominowano: Łukasza Borowicza – „za czary, których dokonuje batutą, za wybitne osiągnięcia dyrygenckie z najsłynniejszymi orkiestrami świata, za wkład w rozwój orkiestry Polskiego Radia”;

Stana Borysa – „za dobro, które zawsze towarzyszyło jego twórczości, było tematem, inspiracją i sensem poszukiwań twórczych, za wkład w budowanie współczesnej sceny muzyki rozrywkowej w Polsce oraz łączenie rodaków na świecie”;

Piotra Beczałę – „za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar”;

Zbigniewa Namysłowskiego – „za intensywność i żar muzyczny, za poszukiwania twórcze i wkład w rozwój polskiego i światowego jazzu, za odnajdywanie inspiracji m.in. w muzyce ludowej i klasycznej”;

Grzegorza Markowskiego – „za łączenie pokoleń słuchaczy Perfectu, za „niepokonany” głos i nieustanne przypominanie o +byciu sobą+, za muzykę nadziei i refleksji”.

W składzie kapituły kategorii Muzyka znaleźli się: dziennikarka radiowa, telewizyjna, prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska; wybitna śpiewaczka operowa Elżbieta Towarnicka; gitarzysta, piosenkarz, kompozytor, autor tekstów i producent Marek Kościkiewicz; skrzypek-solista i kameralista, kompozytor, dyrygent i aranżer Tomasz Radziwonowicz oraz muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny, Jan „Ptaszyn” Wróblewski - laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka w roku 2019.

Obraz

Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała Wojciecha Korkucia - artystę, należącego do najbardziej znanych ilustratorów i projektantów graficznych w Polsce. W uzasadnieniu, prócz imponującego i uznanego dorobku, podkreślono patriotyczne zaangażowanie artysty, przypomniano, że przedsięwzięcia artystyczne Korkucia, „często spotykają się z brutalnymi atakami mediów i osób, które chciałyby by o Polsce i bohaterstwie Polaków mówiono jak najmniej, także w sferze obrazu”.

Zgłoszono również Mirosława Borka, reżysera, scenarzystę, producenta i menedżera, współtwórcę pierwszego, słynnego już filmu dokumentalnego „Niepodległość”, opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat. „Tym razem, znów we współpracy z Krzysztofem Talczewskim, stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko–bolszewickiej z lat 1919-1921”. Film „Wojna Światów” „pozwala Polakom poczuć dumę z dzielności przodków broniących odzyskanej niepodległości przed nawałą nowej ideologii, nowego barbarzyństwa” – napisano w uzasadnieniu.

Kolejnym nominowanym jest operator obrazu i reżyser Jarosław Szmidt – przede wszystkim za film dokumentalny „Efekt motylka” opowiadający historię heroicznej walki o zdrowie i życie siedmioletniej Zuzi Machety, która cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną – EB. Film prezentuje „wielowątkową opowieść o sile nadziei, poświęceniu i miłości całej rodziny, która pomaga przezwyciężać najtrudniejsze dramaty”.

Doceniono też Jarosława Olechowskiego, dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za „cykl poradnikowy Koronawirus obecny na antenie TVP INFO od samego początku pandemii i wiosennego lockdownu w Polsce”, który „zyskał uznanie i popularność wśród widzów, dowodzi też, że Telewizja Polska potrafi szybko, trafnie i nowocześnie odpowiedzieć na potrzeby chwili”.

Piątym nominowanym jest reżyser filmowy i teatralny Piotr Trzaskalski – przede wszystkim za „Stulecie Winnych”, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, wplecioną w dramatyczne wydarzenia XX wieku.

Tegoroczną kapitułę NMP w kategorii Obraz tworzą: Adam Bujak – wybitny artysta fotografik; Jacek Kurski- prezes Zarządu TVP S.A.; Przemysław Babiarz – dziennikarz i komentator sportowy TVP; Piotr Bernatowicz – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Krzysztof Ziemiec - dziennikarz TVP S.A.

W 2019 roku Nagrody Mediów Publicznych otrzymali: w kategorii Słowo - Jarosław Marek Rymkiewicz; Muzyka - Jan Ptaszyn Wróblewski; Obraz - Wawrzyniec Kostrzewski. Podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim ogłoszono ponadto laureatów Nagród Specjalnych – odebrali je Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski.

Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagród Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, będzie miało kameralny charakter – uroczystość pokażą TVP1 i TVP Polonia w poniedziałek o godz. 22.45.

Organizatorami i fundatorami Nagród Mediów Publicznych w każdej z kategorii są poszczególne media: TVP - Obraz, Polskie Radio - Muzyka i PAP - Słowo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Jej przewodniczący Krzysztof Czabański podkreślił w rozmowie z PAP, że wyróżnienia mają też charakter promocyjny: „pomagają uchylić drzwi mediów publicznych przed twórcami, kulturą”. „Nagrody Mediów Publicznych powinny być ważnym sygnałem dla kierownictw spółek medialnych, że warto otwierać się na współczesną polską kulturę - bez obaw, że może to być propozycja zbyt wymagająca wobec odbiorcy” – powiedział.

Dołącz do dyskusji: Szef TAI wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hahaha
Są takie nagrody? To jeszcze Samuelowi i Danusi koniecznie😂😂😂
odpowiedź
User
Ja
Dobra decyzja. Olechowskiemu należy się uznanie za to jak zreformował TAI. Z paździerzowej telewizji zrobił nowoczesne medium. Do tego silne wzrosty oglądalności wszystkich programów informacyjnych. Można krytykować przekaz, ale fachowości nie można mu odmówić
odpowiedź
User
lol
Dobra decyzja. Olechowskiemu należy się uznanie za to jak zreformował TAI. Z paździerzowej telewizji zrobił nowoczesne medium. Do tego silne wzrosty oglądalności wszystkich programów informacyjnych. Można krytykować przekaz, ale fachowości nie można mu odmówić


Jarek, idź reformuj dalej.
odpowiedź