SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagrodzona 9 Lwami na Festiwalu w Cannes kampania Gdzie Zamieszkać – video case study

Podczas Cannes Lions International Festival of Creativity 2023, platforma „Gdzie Zamieszkać”/”Where to Settle” – stworzona przez McCANN Poland dla marki Mastercard – została uznana za jedną z najważniejszych kampanii na świecie. Zdobyła nagrodę Titanium, Grand Prix, 2x złoto, 2x srebro oraz 3x brąz, przyczyniając się do otrzymania przez McCANN Poland tytułu globalnej Agencji Roku w Kategorii Cannes Lions for Good.

Article

Platforma „Gdzie Zamieszkać” to oparte na danych narzędzie, które zapewnia dostęp do możliwości ekonomicznych, wspiera lokalne samorządy i społeczności oraz kluczowych interesariuszy w ekosystemie marki. Dzięki innowacyjnemu podejściu do danych i ich nowatorskiemu zastosowaniu, udało się osiągnąć cele biznesowe Mastercard przy jednoczesnym, pozytywnym wpływie na społeczeństwo oraz gospodarkę. Kampania wpisuje się w pełni w misję Mastercard „Data for Good”, która pokazuje autentyczne, ogromne zaangażowanie marki w budowanie lepszego świata oraz jest przykładem odpowiedzialności społecznej sektora biznesowego. McCANN Poland odpowiadało za opracowanie strategii, kreację i realizację kampanii, w tym za komunikację display, a także za działania w social mediach.

Wpływ społeczny

Platforma „Gdzie Zamieszkać” pomogła w znalezieniu nowego miejsca do życia ponad 300 tysiącom uciekającym przed wojną Ukraińcom. Z wypełnionych  formularzy na platformie wynika, że ponad 20% z 1,5 miliona uchodźców, którzy osiedlili się w Polsce skorzystało z narzędzia. Dzięki niemu często wybierali oni  mniejsze miejscowości zapewniające im pracę, miejsce zamieszkania oraz niejednokrotnie lepszą infrastrukturę, co w efekcie dawało uchodźcom większe możliwości ekonomiczne niż duże miasta.

Jednym z celów stworzenia platformy „Gdzie Zamieszkać” było także wykorzystanie zalet płynących z przybycia uchodźców do naszego kraju. Szacuje się, że obywatelki i obywatele Ukrainy, którzy osiedlili się w Polsce, wygenerowali  wzrost PKB na poziomie 2,5-3,5%. Przybycie uchodźców do Polski nie tylko miało pozytywny wpływ na gospodarkę krajową, ale także przyniosło znaczne korzyści gospodarcze w szczególności małym miastom, w których często brakowało profesjonalistów z umiejętnościami posiadanymi przez przybyłych do naszego kraju uchodźców.

Jeśli chodzi o kwestię przyjmowania uchodźców, stworzyliśmy niespotykany dotąd na świecie, nowatorski model działania opierający się na obopólnych korzyściach, zarówno dla przybywających osób, jak i przyjmujących ich do swoich miast. Jest on jednocześnie pozytywnym i efektywnym przykładem działań dla innych krajów mierzących się z wyzwaniem znaczącej fali uchodźczej.