SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska koprodukcja „Lamb” z Europejską Nagrodą Filmową. Nagrodzono efekty specjalne stworzone przez Chimney Poland

Jury Europejskich Nagród Filmowych ogłosiło pierwszych laureatów za rok 2021. Islandzko-szwedzko-polski film „Lamb” w reżyserii Valdimara Jóhannssona doceniono za efekty specjalne autorstwa polskiego studia postprodukcyjnego Chimney Poland. Polskimi koproducentami filmu są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Jan Naszewski z Madants/NEM Corp oraz Zuzanna Hencz i Marcin Drabiński z Chimney Poland.

„Lamb”; fot. materiały prasoweArticle

Fabularny debiut islandzkiego reżysera Valdimara Jóhannssona opowiada historię Marii i Ingvara mieszkających na oddalonej od zabudowań farmie. Życie pary zmienia się, gdy w ich zagrodzie przychodzi na świat tajemniczy noworodek. Młode małżeństwo postanawia zaopiekować się dzieckiem. W rolach głównych występują Noomi Rapace i Hilmir Snaer Gudnason. Za kamerą stanął Eli Arenson, a montażem zajęła się Agnieszka Glińska.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Za wyróżnione Europejską Nagrodą Filmową efekty specjalne odpowiadają nagrodzeni Frederik Nord (Chimney Sweden) i Peter Hjorth oraz Polacy: CG supervisor Miron Błocki (Chimney Poland) oraz compositing supervisor Tomasz Tejchman (Chimney Poland).

- Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej cieszy nas tym bardziej, że „Lamb” był jedną z najbardziej wymagających i ciekawych produkcji, przy których mieliśmy okazję pracować w ostatnim czasie. Ta prestiżowa nagroda, to kolejny dowód na to, że nie tylko polscy reżyserzy i operatorzy ale też twórcy efektów specjalnych zaliczani są do filmowej światowej czołówki - komentuje Marcin Drabiński, CEO Chimney Poland i koproducent filmu.

Dobra passa „Lamb” trwa od kilku miesięcy. Film miał swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, gdzie został zaproszony do prestiżowej sekcji Un Certain Regard i otrzymał nagrodę za oryginalność. Polska koprodukcja brała również udział w innych międzynarodowych festiwalach, m.in w Karlowych Warach, Londynie i Melbourne. W październiku „Lamb” miał premierę w USA, gdzie od razu zadebiutował w pierwszej dziesiątce amerykańskiego box office’u. Film został też wybrany jako islandzki kandydat do Oscara. W Polsce widzowie mogli zobaczyć obraz na Nowych Horyzontach we Wrocławiu i podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

- Jesteśmy dumni, że nasze efekty specjalne stanowią kluczowy element fabuły filmu, co przecież wcale nie zdarza się tak często. Niestety nie możemy zdradzić więcej, bo zepsujemy zabawę widzom. Jedno jest pewne - coraz bardziej imponująca filmografia naszych zespołów jest gwarancją efektów na najwyższym poziomie. Trzymamy kciuki za Oscara i kolejne nagrody - dodaje Zuzanna Hencz COO, Head Of Art & Entertainment Chimney Poland i koproducentka filmu.

Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone na gali w Berlinie 11 grudnia 2021 roku. „Lamb” ma również szansę na nagrodę w kategorii „Europejskie Odkrycie”.