SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet, RMF FM i TVN24 to najczęściej cytowane media w czerwcu. W czołówce portali Wirtualnemedia.pl

Portal Onet, przed RMF FM i TVN24, zajął pozycję lidera czerwcowego zestawienia najczęściej cytowanych mediów w rankingu Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Kolejny miesiąc w czołówce najbardziej opiniotwórczych serwisów internetowych są Wirtualnemedia.pl.

Article

Podium rankingu ogólnego, z wynikiem ponad 4,6 tys. cytowań do 5,5 tys. w maju, otwiera Onet.pl – niekwestionowany lider od ponad roku. Za nim w czołówce są RMF FM oraz TVN24.

Miejsce czwarte zajmuje zaś Wirtualna Polska ze wzrostem o dwie pozycje względem poprzedniego miesiąca (2,6 tys. cytatów w innych mediach w czerwcu kontra 2,2 tys. w maju br.). Aż o cztery miejsca awansowała "Dziennika Gazeta Prawna", głównie za sprawą regularnych doniesień dotyczących koronawirusa oraz relacjonowania ostatnich dni kampanii prezydenckiej w kontekście wizyty Andrzeja Dudy w USA oraz obecności Rafała Trzaskowskiego w Warszawie w okresie powodzi.

O trzy pozycje, ostatecznie plasując się na dziesiątym miejscu, wzrosła cytowalność programu TVP Info w związku m.in. z wypowiedzią posła Prawa i Sprawiedliwości, Przemysława Czarnka, dotyczącą osób LGBTQ+. Częściej niż zwykle media powoływały się również na stację TVN, która na bieżąco informowała o wynikach wyborów prezydenckich.

W czerwcu w ranking ogólny tworzą cztery portale internetowe, dwie stacje radiowe, cztery stacje telewizyjne i pięć tytułów prasowych.

Najbardziej opiniotwórcze portale internetowe

W rankingu uwzględniającym najbardziej opiniotwórcze media internetowe, z dużą przewagą liderem jest Onet. Podium uzupełniają Wirtualna Polska i Money.pl. W czołówce zestawienia są Wirtualnemedia.pl, na które inne redakcje powoływały się w czerwcu 434 razy.

Czołowe opiniotwórcze tytuły prasowe

Najbardziej opiniotwórczy tytuł prasowy w Polsce w czerwcu 2020 to "Rzeczpospolita", wzmiankowana ponad 2,2 tys. razy.

Miejsce drugie na podium w tej kategorii zajęła "Gazeta Wyborcza" (1,8 tys. cytowań), natomiast na trzeciej pozycji uplasował się "Dziennik Gazeta Prawna" z wynikiem 1,4 tys. cytowań. Aż o osiem miejsc wzrosła zaś pozycja tygodnika "Polityka" (ponad 240 cytowań), między innymi za sprawą wypowiedzi Kuby Wojewódzkiego dotyczącej nowego partnera Anny Muchy oraz powoływania się na sondaż IBRIS dotyczący wyborów prezydenckich przeprowadzony dla tygodnika.

W kategorii najczęściej cytowanych tygodników i dwutygodników w czerwcu pierwsze miejsce zajęło "Do Rzeczy" m.in. dzięki sondażowi Estymator, w którym oceniano między innymi pracę rządu.

Drugie miejsce, ze wzrostem o cztery pozycje zajmuje "Polityka", natomiast podium zamyka "Newsweek", który w poprzednim miesiącu w tej kategorii znajdował się na miejscu piątym. Wzrost ten spowodowany jest między innymi wywiadem, jakiego na łamach tytułu udzielili Rafał oraz Małgorzata Trzaskowscy. Na miejscu piątym zaś w czerwcu br. znalazł dwutygodnik "Viva", który wzmiankowano częściej dzięki wypowiedziom Natalii Kukulskiej o Annie Jantar.

Najchętniej cytowanym tytułem kategorii jest "Forbes" (ponad 170 wzmianek). O dwie pozycje względem poprzedniego miesiąca wzrosła liczba cytowań "Twojego Stylu" za sprawą rozmowy z podróżnikiem Przemysławem Kossakowskim, o trzy miejsca skoczył magazyn "Pani", w którym wypowiedziała się aktorka Roma Gąsiorowska.

Telewizja i radio: najbardziej opiniotwórcze TVN24 i RMF FM

Tytuł najbardziej opiniotwórczego medium w kategorii stacji telewizyjnych w czerwcu zajmuje stacja TVN24, która cytowana była 3,2 tys. razy. Podobnie jak w maju, kolejne miejsca zajęły odpowiednio Polsat News (prawie 1,6 tys. wzmianek) oraz TVP Info (1,4 tys.).

W czerwcu najchętniej powoływano się na radio RMF FM, które cytowane było 3,6 tys. razy. Miejsce drugie w tej kategorii zajęło Radio Zet, natomiast na miejscu trzecim ze wzrostem o dwie pozycje, uplasowała się stacja TOK FM, między innymi dzięki wywiadowi, jakiego udzielił redakcji polityk Konfederacji, Jacek Wilk.

O dwie pozycje w rankingu wzrosła również pozycja Programu 24, w którym na pytania dotyczące m.in. relokacji uchodźców odpowiadał wiceszef klubu PiS, Marek Suski. Natomiast aż o trzy pozycje w stosunku do maja br. wzrosła pozycja Radia Kraków, w którym emitowana była rozmowa z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim.

Najczęściej cytowane media biznesowe i regionalne

W rankingu mediów o profilu biznesowym i ekonomicznym wśród portali liderem było Money.pl z liczbą 1,2 tys. cytowań. Kolejną pozycję na podium plasuje portal businessinsider.com.pl (ponad 240 cytatów), natomiast pierwszą trójkę zamyka Bankier.pl, wzmiankowany prawie 190 razy.

Wśród ekonomicznych i biznesowych tytułów prasowych pierwsze miejsce zajmuje "Rzeczpospolita" wzmiankowana w czerwcu br. ponad 2,2 tys. razy. Za nią "Dziennik Gazeta Prawna" z wynikiem ponad 1,4 tys. wzmianek, natomiast miejsce trzecie należy do tytułu "Puls Biznesu" cytowanego w czerwcu ponad 450 razy.

Najbardziej opiniotwórczym medium regionalnym w czerwcu br. jest Radio Kraków, na które powoływano się ponad 200 razy. Kolejne miejsca należą odpowiednio do "Dziennika Zachodniego" oraz Radia Poznań.  

 

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 49 405 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji, oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; portali internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-30 czerwca 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet, RMF FM i TVN24 to najczęściej cytowane media w czerwcu. W czołówce portali Wirtualnemedia.pl

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jak?
Jak Onet może być wyróżniany, skoro wszędzie ma clickbaity, nieobiektywne artykuły i mnóstwo wyskakujących okienek, przez które odechciewa się żyć?
odpowiedź
User
kodowski punkt widzenia
Onet opiniotwórczy a Wiadomości propagandowe?
....a może Onet propagandowy a Wiadomości opiniotwórcze? Hue Hue xD
odpowiedź
User
ALDEK
FAKT coś napisze ,ONET to powtórzy a RMF FM zacytuje i tak cały czas poddani jesteśmy wiadomo jakiej propagandzie.
odpowiedź