SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najlepsze do finansowania projekty w sektorze nieruchomości

Polska znalazła się na trzecim miejscu, po Austrii i Czechach, w rankingu najlepszych do finansowania projektów w sektorze nieruchomości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przygotowanym przez firmę konsultingową KPMG.

Najlepsze do finansowania projekty w sektorze nieruchomości

"Wyniki nowego raportu KPMG 'CEE Property Lending Barometer 2011' wskazują, że banki są nadal ostrożne w ocenie kondycji rynku nieruchomości. Najlepsza sytuacja panuje w Austrii, Czechach i Polsce, gdzie sektor nieruchomości mniej ucierpiał na skutek kryzysu niż inne kraje regionu" - czytamy w omówieniu raportu.

Według raportu, chociaż od 12 miesięcy można obserwować wzrost finansowania inwestycji w sektorze nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, to sytuacja na tym rynku jest nadal niepewna. Trendy na rynku kredytów w 2011 roku wskazują, że banki i inwestorzy są zainteresowani posiadaniem w swoich portfelach wyłącznie produktów wysokiej jakości i koncentrują uwagę na rynkach zapewniających przewidywalne wyniki.

"W porównaniu z rokiem 2010, liczba transakcji na rynku inwestycji w nieruchomości znacznie wzrosła, ale widoczne jest istotne zróżnicowanie w zależności od kraju i klasy aktywów" - czytamy dalej. W Polsce największą popularnością cieszą się np. inwestycje biurowe.

Według raportu, projekty z sektora nieruchomości mają dla banków strategiczne znaczenie, a ich udział różni się jednak w poszczególnych państwach, co może sugerować, że banki wykazują ostrożność w ocenie długoterminowych perspektyw rynku nieruchomości i bacznie śledzą rozwój sytuacji. "W porównaniu do zeszłego roku zauważalne jest ożywienie w finansowaniu sektora nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, przy czym większość inwestycji dotyczy najwyższej jakości klas aktywów przychodowych w krajach osiągających lepsze wyniki. Polska pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych państw regionu, ponieważ banki są bardziej otwarte na finansowanie nowych projektów deweloperskich niż nieruchomości przychodowych" - czytamy.

Raport KPMG podaje, że większość ankietowanych przedstawicieli banków nie ustosunkowało się otwarcie ani nie wyraziło zdecydowanie negatywnej opinii na temat finansowania projektów deweloperskich w przyszłości, trzeba jednak podkreślić, że podejście do kredytowania tego rodzaju przedsięwzięć bardzo różni się w poszczególnych państwach regionu.

"Pomiędzy badanymi krajami występują duże różnice, dotyczące preferowanych sektorów. Handel detaliczny jest najbardziej popularnym typem inwestycji na Węgrzech i w Serbii, a w Czechach, Polsce i Rumunii zdecydowanym faworytem są inwestycje biurowe. W Austrii banki są w jednakowym stopniu zainteresowane kredytowaniem zarówno inwestycji przemysłowych, biurowych, jak i detalicznych. W Bułgarii, Słowenii i Krajach Bałtyckich na pierwszym miejscu znajduje się sektor przemysłowy i logistyka. Najmniej preferowany we wszystkich krajach, za wyjątkiem Słowenii, jest sektor hotelarski" - czytamy w raporcie.

Badanie KPMG zostało przeprowadzone na próbie ponad 50 przedstawicieli wiodących banków z regionu. W Polsce w ankiecie wzięło udział 6. banków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najlepsze do finansowania projekty w sektorze nieruchomości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl